عیدی روحانی به مردم چقدر صحت دارد؟

به گزارش خیمه نیوز، به گزارش خبرنگاران، در اولین شنبه اسفند ماه هشت سال پیش یعنی پنجم اسفند ماه سال 91 برای اولین بار در اقتصاد ایران یک دولت مبلغی به میزان 85 هزار تومان به عنوان عیدی برای عموم مردم به حساب سرپرستان خانوارها واریز کرد. اتفاقی که دیگر در اقتصاد ایران تکرار نشد. اما آیا این بار هم در آخرین سال فعالیت یک دولت، ممکن است این اتفاق بیفتد؟

عیدی روحانی به مردم چقدر صحت دارد؟

آن موقع هم مثل اکنون نرخ تورم ارقامی بالای 40 درصد را به خود دیده بود و مردم در تنگنای مالی به سر می بردند و ویژگی مشابه دیگر این بود که آن سال، سال سرانجامی فعالیت یک دولت بود. با این حال هنوز اخبار رسمی درباره عیدی دولت روحانی به مردم اعلام نشده است.

آخرین بار هم که مردم عبارت عیدی دولت به مردم را شنیده بودند مربوط به 9 فروردین ماه سال جاری است که گفته بود عیدی سال جاری، همکاری مردم برای از بین بردن بیماری کرونا است.

پیش از این، رئیس جمهور در خرداد سال 98 نیز در سرانجام مراسم نماز عید سعید فطر درباره عیدی رئیس جمهور به مردم گفته بود: عیدی سال جاری ما به مردم این است که مردم توانستند با ایستادگی، تصمیمات آمریکا را به سمت دیگری راهنمایی نمایند؛ خواهش می کنیم، همین را ادامه دهند.

با این حال، طبق بعضی گمانه ها و شایعات تایید نشده شاید اسفند ماه سال جاری دولت روحانی این عیدی را به شکل نقدی و در حد 200 هزار تومان پرداخت کند که البته در صورت چنین کاری ممکن است عواقبی مثل افزایش رشد تورم به همراه داشته باشد.

در اسفند سال 91 پس از پرداخت یارانه، رئیس جمهور وقت گفته بود: رقمی را از صندوق توسعه ملی قرض نموده و به بانک مرکزی دادیم که ریال آن را دریافت نموده و به حساب مردم واریز کردیم.

دولت روحانی نیز اگر تصمیم بر انجام چنین کاری داشته باشد از این محل احتمالی فشار جدیدی را به پایه پولی و رشد نقدینگی و در نهایت تورم وارد کند. با این حال اوضاع مالی مردم آن قدر سخت شده که محمد هاشم پسران، تنها اقتصاددان ایرانی کاندیدای نوبل اقتصاد هم در گفتگویی با خبرنگاران می گوید دولت در دوره کرونا ملاحظه تورم را نداشته باشد. این مصاحبه ویدیویی را در اینجا ملاحظه کنید.

این درحالیست که آخر هفته اخیر یارانه کرونا 100 هزار تومانی طبق ادعای دولت به 34 میلیون نفر پرداخت شده است.

یارانه معیشتی بنزین و یارانه نقدی نیز طبق نظم قبلی احتمالا به ترتیب روزهای دهم و بیستم اسفند ماه پرداخت خواهد شد.

مبلغ یارانه معیشتی برای خانوارهای یک نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهار نفره 172 هزار تومان و خانوارهای پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان و یارانه نقدی نیز همچنان همان 45 هزار تومان است.

آیا دولت روحانی هم به مانند دولت سابق در آخرین سال فعالیت خود یارانه ای به عنوان عیدی به مردم پرداخت خواهد نمود؟

برای مطالعه بیشتر درباره یارانه ها گزارش یارانه کرونا بهمن واریز شد را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 857

به "عیدی روحانی به مردم چقدر صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیدی روحانی به مردم چقدر صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید