عراقچی: بدون برآورده شدن انتظاراتمان در حوزه های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست

به گزارش خیمه نیوز، معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه اینستکس تقریبا به مراحل عملیاتی رسیده، گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک تأکید کردیم که بدون برآورده شدن انتظاراتمان در حوزه های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست.

عراقچی: بدون برآورده شدن انتظاراتمان در حوزه های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی ایران و گروه 1+4 در وین حضور دارد، بعدازظهر امروز (چهارشنبه) در پایان این نشست در جمع خبرنگاران به تشریح گفتگوهای اجرا شده پرداخت و گفت: در جلسات کمیسیون مشترک برجام که هر سه ماه یک بار برگزار می شود، آخرین شرایط اجرای برجام هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها بررسی می شود و این روال از قبل از اجرایی شدن برجام تا الان در جریان بوده است.

وی افزود: موضوع اصلی در جلسه امروز بحث تاثیرات خروج آمریکا و بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران بود که در این جلسه بررسی شد و اینکه چگونه می توان به نوعی منافع اقتصادی ایران از برجام را تامین کرد.

تأکید مجدد اعضای باقیمانده بر حفظ برجام/اینستکس تقریبا به مراحل عملیاتی رسیده

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران اظهار داشت: همه اعضای باقیمانده در برجام در این جلسه مجددا بر اهمیت برجام تأکید کردند و اینکه این توافق مهم بین المللی است و جنبه های امنیتی و اقتصادی دارد و باید حفظ شود و حمایت خود را مجددا اعلام کردند و به ویژه حمایت خود را از ابتکاراتی که منجر شود ایران از منافع اقتصادی ناشی از برجام بهره مند شود، اعلام کردند.

عراقچی افزود: در این جلسه ایده های جدی تر و متمرکزتری که از سوی کشورهای اروپایی برای تقویت سازوکار اینستکس ارائه شد. اینستکس تقریبا به مراحل عملیاتی رسیده است و اینکه چگونه می توان آن را تقویت کرد، مورد بحث قرار گرفت.

بدون برآورده شدن انتظارات ما در حوزه های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان در عین حال اظهار داشت: انتظارات ما از برجام محدود به این موارد نیست و انتظارات گسترده ای طبق خود برجام است. به دلیل برآورده نشدن آن انتظارات، ایران تعهداتش در برجام را در پنج قدم کاهش داد و تعهدات جدی خود در حوزه غنی سازی و هسته ای را کاهش داده، ولی اعلام کردیم که حاضریم تعهدات خود را از سر بگیریم، به شرط اینکه انتظارات ما از برجام محقق شود.

وی گفت: به نوعی برجام از نوعی تعادلی برخوردار شده که متاسفانه تعادلی که در سطح پایین است. با بازگشت تحریم ها، انتظارات اقتصادی ایران برآورده نشد و در مقابل ایران تعهداتش را کاهش داد. با این حال تلاش کشورهای باقیمانده در برجام برای حفظ برجام ادامه دارد و جمهوری اسلامی ایران هم در هر جلسه و از جمله این جلسه تأکید کرده که بدون برآورده شدن انتظارات ما در حوزه های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست.

عراقچی افزود: با این حال ما نیت حفظ برجام را کماکان داریم و در این جهت تلاش می کنیم.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) امروز به مدت حدود یک ساعت و نیم در هتل پله کوبورگ وین برگزار گشت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 151

به "عراقچی: بدون برآورده شدن انتظاراتمان در حوزه های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: بدون برآورده شدن انتظاراتمان در حوزه های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید