روایت رویترز از اقدامات آمریکا برای جلوگیری از مبادله کالاهای بشردوستانه با ایران

به گزارش خیمه نیوز، فارس نوشت: خبرگزاری رویترز گزارش داده شبکه پیچیده تحریم های آمریکا موجب ایجاد اخلال در مبادله اقلام بشردوستانه با ایران شده است.

روایت رویترز از اقدامات آمریکا برای جلوگیری از مبادله کالاهای بشردوستانه با ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

یک رسانه انگلیسی امروز پنجشنبه گزارش داده تحریم های آمریکا مبادله کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران را دچار مشکل نموده است

خبرگزاری رویترز نوشته با آنکه دولت آمریکا ادعا می نماید مبادله دارو و مواد غذایی مشمول تحریم نیست بانک ها و دولت ها میلی به قبول پول ایران یا انتقال آن ندارند، زیرا نگرانند که این اقدام آنها ممکن است به صورت ناخواسته شبکه پیچیده تحریم های آمریکا را نقض کند.

آمریکا و سوئیس روز 10 بهمن ماه سال گذشته مدعی اجرایی شدن ساز و کار مالی جدیدی به نام تمهید تجاری انسان محبت آمیز سوئیس (SHTA) برای ارسال اقلام انسان محبت آمیز به ایران شدند.

با وجود این، بانک مرکزی ایران نمی تواند میلیاردها دلار پول نقد حاصل از صادرات نفت که بین سال های 2016 تا 2018 روی هم انباشته شده اند را به حساب های بانکی که با این کانال کار می نمایند انتقال دهد. این مسئله را پنج منبع مطلع به موضوع به خبرگزاری رویترز گفته اند.

این پول در حساب های بانکی کشورهایی که ایران به آن نفت فروخته، به خصوص کشورهای آسیایی واقع شده است و پول مورد نظر در سال های بعد از عقد توافق هسته ای و قبل از خروج آمریکا از برجام در این حساب ها انباشته شده است.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و کوشش برای کاستن از مزایای مالی ایران از آن را شروع کرد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد نمود.

ترامپ خاتمه سه شنبه 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

خبرگزاری رویترز می گوید مشکل علاوه در مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز در سایر حوزه ها هم احساس می گردد و مثلاً بسیاری از شرکت های کشتی رانی و بیمه تمایلی برای تحت پوشش قرار دادن شناورهای ایرانی حتی برای تجارت مجاز هم ندارند.

کره جنوبی و ژاپن

چند منبع می گویند مقام های کره جنوبی و ژاپن از انتقال پول نقد به سوئیس بدون اجازه آمریکا خودداری می نمایند. وزارت خارجه کره جنوبی این موضوع را تأیید کرد.

یک مقام این وزارتخانه به رویترز گفت: با توجه به تحریم های آمریکا بازگرداندن پول به صورت نقد امکان پذیر نیست. هر گونه مجوز درباره این وجوه باید از طرف آمریکا صادر گردد.

مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفت سئول درباره انتقال پول ایران به راستا کانال سوئیس رایزنی هایی را انجام داده. او با وجود این گفت: آمریکا نظر مثبتی درباره چنین طرح هایی ندارد.

رویترز نوشته تعیین نیست چرا ایالات متحده آمریکا برای چنین مبادلاتی مجوز صادر ننموده است.

یک مقام وزارت خارجه ژاپن از اظهارنظر خودداری نموده و مسئله را به مقام های ایران ارجاع داده است. بانک مرکزی ایران به درخواست رویترز برای مصاحبه پاسخ نداده است.

یک سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به این سئول که آیا انتقال وجوه به این شکل مجاز است و آیا آمریکا مجوز آن را صادر می نماید گفت ایالات متحده به تضمین تحویل کالاها و خدمات بشرمحبت آمیز به مردم ایران متعهد است.

وی گفت: سیاست آمریکا هیچ وقت محدود کردن تجارت کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران نبوده است و حالا هم نیست.

دولت سوئیس امروز پنجشنبه خاطرنشان کرد یک شرکت دارویی در سوئیس به وسیله کانال تجاری بشرمحبت آمیز با ایران یک داروی ضد سرطان را برای این کشور ارسال نموده است.

سخنگوی وزارت اقتصاد سوئیس اشاره ای به نام شرکت انتقال دهنده این دارو ننموده و شرح بیشتری درباره حجم مبادله اجرا شده نداده است.

سنت دیرینه آمریکا در کارشکنی

دولت آمریکا سنت دیرینه ای در کارشکنی در مبادلات کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران دارد. واشنگتن آبان ماه سال گذشته به دلیل صدور دستورالعملی جدید که عملاً مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز با ایران را غیرممکن می کرد به شدت مورد انتقاد نهاده شد.

خزانه داری آمریکا، آبان ماه با اعمال دستورالعمل هایی موسوم به تمهیدات خاص نوع 5 تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی های خاص از لحاظ پولشویی قرار داده و نهادها و سازمان های مالی را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات مالی با طرف های مرتبط با ایران، از جمله در مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز با ایران ملزم کرد.

خزانه داری آمریکا در آن بیانیه که همزمان با راه اندازی ساز و کار SHTA برای مبادلات انسان محبت آمیز با ایران صادر نموده بود اشاره نمود که شبکه اجرایی جرائم مالی خزانه داری آمریکا (FinCEN) همزمان با راه اندازی مکانیسم جدید برای تسهیل مبادلات انسان محبت آمیز با ایران، با استناد به بند 311 قانون میهن پرستی، مصوب سال 2001 قواعد جدیدی برای محافظت از نظام مالی آمریکا در برابر فعالیت های مالی مخرب ایران به کار گرفته است.

تدبیر خاص نوع 5 به شبکه اجرایی جرائم مالی اجازه می دهد در صورتی که تشخیص دهد حساب کارگزاری یا حساب payable-through که قرار است برای یک بانک خارجی یا به نیابت از آن افتتاح گردد به نحوی با یک قلمرو موجد نگرانی های پولشویی مرتبط است، برای افتتاح آن حساب ها در داخل آمریکا محدودیت هایی اعمال کند.

تحریم مستقیم صادرات دارو

تحریم هایی که دولت آمریکا از خردادماه سال جاری علیه شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی و شرکت ای سیل اجرایی کرد مستقیماً صادرات دارو به ایران را هدف می گیرد.

هرچند شرکت خطوط کشتی رانی ایران پیش از آن تاریخ هم در فهرست تحریم ها قرار داشتند اما تحریم هایی که از 19 خرداد به اجرا گذاشته شد از این منظر تازگی داشت که بر اساس فرمان اجرایی 13382 و دو برچسب اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و مقررات تحریم های مالی ایران صادر می شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در شرح خود در خصوص آثار این تحریم ها، به صراحت عنوان نموده بود که اقدام تازه این کشور ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را محدود می نماید.

در صفحه پرسش و پاسخ های خزانه داری آمریکا، در این رابطه آمده است: ایالات متحده مجوزها و معافیت های گسترده ای ذیل تحریم ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط افراد آمریکایی یا غیرآمریکایی را می دهد. اما این مجوزها و معافیت ها عموما تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی 13382 تحریم شده اند را شامل نمی گردد.

واشنگتن خاطرنشان کرد این تحریم ها از روز 8 ژوئن 2020 میلادی (19 خرداد 1399) اجرایی می شوند. به نوشته خزانه داری آمریکا، از این تاریخ به بعد اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

خزانه داری آمریکا می افزاید: علاوه بر این، افراد غیرآمریکایی هم که مطلعانه در تراکنش های تعیین با IRISL و E-Sail مشارکت داشته باشند، حتی برای فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، خود را در معرض تحریم های دیگر قرار می دهند.

تنها راه حلی که آمریکا برای دور ماندن از تحریم ها به طرف های تجاری ایران ارائه نموده، این است که معاملات خود را تا پیش از زمان اجرایی شدن تحریم ها به سرانجام برسانند.

این اقدام آمریکا در حالی صورت می گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران به وسیله دریا و توسط شرکت خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی رانی ایران انجام می گیرد.

در حقیقت برچسب های تازه ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در شرایط پیشین خطوط کشتی رانی ایران تفاوت ایجاد نموده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 455

به "روایت رویترز از اقدامات آمریکا برای جلوگیری از مبادله کالاهای بشردوستانه با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت رویترز از اقدامات آمریکا برای جلوگیری از مبادله کالاهای بشردوستانه با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید