تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت نمی کنیم

به گزارش خیمه نیوز، وزرای امور خارجه طرف های اروپایی برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) در بیانیه ای مدعی شدند که از فعال سازی بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت نمی نمایند.

تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت نمی کنیم

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، وزرای امور خارجه کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان امروز آدینه در سرانجام نشست خود که پس از تصویب قطعنامه پیشنهادی آنها علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار گردید، طی بیانیه ای مشترک مدعی شدند که از فعال سازی بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران (موسوم به اسنپ بک) توسط آمریکا حمایت نخواهند کرد.

وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی عضو برجام در این بیانیه اظهار داشته اند: ما قویاً بر این باوریم که هرگونه کوشش یکجانبه برای فعال سازی بازگشت اتوماتیک تحریم های سازمان ملل [علیه ایران] پیامدهای نامطلوب جدی در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد داشت. ما نمی توانیم از تصمیمی که با کوشش های کنونی ما برای حفظ برجام در تضاد است، حمایت کنیم.

در این بیانیه با اشاره به اینکه برجام نقش کلیدی در تقویت رژیم منع اشاعه سلاح های هسته ای در دنیا ایفا می نماید، از آمریکا به دلیل خروج از برجام در سال 2018 و بازگرداندن تحریم های یکجانبه این کشور علیه ایران انتقاد شده است. طرف های اروپایی برجام ضمن ابراز تأسف از این تصمیم آمریکا مدعی شده اند که از زمان خروج آمریکا از برجام کوشش زیادی برای حفظ این توافق انجام داده اند.

وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه در بخش دیگری از بیانیه خود، ایران را مورد خطاب قرار داده و گفته اند: از سال 2019 ایران اقداماتی را در حوزه هسته ای صورت داده است که با تعهداتش ذیل برجام مغایرت دارد. ما عمیقاً از این اقدامات که به شدت مزایای مرتبط با منع اشاعه سلاح های هسته ای در برجام را تضعیف می نماید، نگرانیم.

آنها در ادامه افزوده اند: ما از ایران می خواهیم که در این زمینه گفتگوها و اقدامات اساسی را در هماهنگی با ما و سایر طرف های باقی مانده در برجام، در دستور کار قرار دهد. ما به دنبال برگزاری یک نشست در سطح وزرا هستیم تا از ایران بخواهیم که با ما همکاری کند و پیش از تصمیم گیری، ارزیابی کند که ما کجای فرآیند حل اختلاف در برجام ایستاده ایم.

در بخش دیگری از این بیانیه به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی علیه ایران که امروز آدینه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به تصویب رسید نیز اشاره شده است. وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه در بیانیه خود بار دیگر از ایران خواسته اند که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد.

وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی در مورد منقضی شدن تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران طی کمتر از 4 ماه آینده نیز اعلام نموده اند: سه کشور اروپایی به اجرای کامل قطعنامه 2231 که در سال 2015 برای حمایت از برجام صادر شده، پایبند هستند. با این حال، ما معتقدیم که لغو برنامه ریزی شده تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت که طبق قطعنامه 2231 در ماه اکتبر [مهرماه] انجام می گردد، تأثیرات مهمی بر امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما دوست داریم که این موضوع را با همکاری نزدیک روسیه و چین، سایر طرف های باقی مانده در برجام و همچنین دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای ذینفع آنالیز کنیم.

اوایل اردیبهشت ماه امسال نشریه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا میخواهد با استفاده از یکی از بندهای توافق هسته ای برجام، تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید و یا شورای امنیت سازمان ملل متحد را به اعمال تحریم هایی دیگر علیه ایران وادار کند.

روزنامه نیویورک تایمز در این رابطه نوشت: طرح وزیر امور خارجه آمریکا بر کوشش برای پیشبرد یک استدلال حقوقی مبنی بر اینکه آمریکا علی رغم خروج از برجام همچنان یکی از طرف های مشارکت نماینده در این توافق چندجانبه است، پایدار است.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی ایران و بعضی دیگر از کشورهای عضو برجام بارها تأکید نموده اند که آمریکا از برجام خارج شده و اساساً در جایگاهی نیست که بخواهد برای کشورهایی که همچنان در برجام حضور دارند، تعیین تکلیف کند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی هفته های اخیر چندین بار در نشست های خبری مختلف تأکید نموده است که آمریکا از برجام خارج شده و نمی تواند با ادعای اینکه همچنان عضو برجام است، به وسیله برجام برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران اقدام کند.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا ماه گذشته درباره اینکه آیا اتحادیه اروپا به درخواست های آمریکا برای مشارکت در کوشش های این کشور برای تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران پاسخ مثبت خواهد داد یا اینکه در برجام باقی خواهد ماند، گفته بود: ما باید درباره آن فکر کنیم، اما در حال حاضر من نمی توانم درباره چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده است به شما شرح بدهم.

روز چهارشنبه نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی مدعی شد در شرایطی که آمریکا و دیگر قدرت های دنیای بر سر تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران -که در مهرماه امسال منقضی می گردد- دچار اختلافات شدید هستند، دیپلمات های اروپایی قصد دارند با پیشنهاد تمدید محدود تحریم های تسلیحاتی علیه ایران یک اجماع کلی را برای حفظ برجام که در خطر سقوط واقع شده است، شکل دهند.

مقامات اروپایی در حالی طی ماههای اخیر بارها ژست حمایت از برجام گرفته، از ضرورت همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی سخن گفته و قطعنامه ای ضدایرانی در این خصوص پیشنهاد کردند که با انجام ندادن تعهدات تعیین خود ذیل برجام، باعث شدند که ایران نیز متقابلاً تصمیم به تعدیل تعهدات خود ذیل برجام بگیرد.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

پس از آن ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی گفت که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل نمایند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای گفت که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 385

به "تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپایی: از بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید