رویداد استارت آپ توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان برگزار گردید

به گزارش خیمه نیوز، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، سومین رویداد ملی استارت اپ فناوری توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان به مدت دو روز در 11 و 12 آذرماه 1400 به همت مدیریت توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری شرکت های خیریه و فناور، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، مرکز تحقیقاتی خصوصی و واحد علمی کاربردی برگزار گردید.

رویداد استارت آپ توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان برگزار گردید

دکتر فرهاد طباطبایی قمشه دبیر علمی این رویداد ملی در نشست مجازی این رویداد که با استفاده از مترجم ناشنوایان، به زبان اشاره نیز بازگو شد، گفت: تیم های تشکیل شده از صاحبان 15 ایده منتخب و همراهان آنان، با هدایت و هدایت منتورهای رویداد، نسبت به آنالیز همه جانبه و تکمیل ایده مربوطه اقدام می نمایند،

وی اضافه کرد: افتتاحیه رسمی رویداد صبح (آدینه) با حضور داوران و منتورها، و برای گفتگو بر روی طرح اولیه تهیه شده از ایده ها برگزار خواهد شد تا از میان 15 ایده کارشناسی شده، سه ایده در مراسم اختتامیه و همزمان با روز جهانی معلولان معرفی گردد.

مدیر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اضافه کرد: این رویداد، نهالی است که به وسیله همکاران فناور در یکی از شرکت های فناوری دانشگاه و با حمایت خیرین و با میزبانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به ثمر نشسته است.

طباطبایی گفت: این رویداد با هدف توسعه فناوری توانبخشی برای ارائه سهل تر و در دسترس تر خدمات توانبخشی، بهزیستی و سلامت اجتماعی به همه آحاد جامعه و ملت شریف ایران، برگزار شده است.

ایده های منتخب مورد حمایت بخش های فناوری دانشگاه ها قرار می گیرند

در ادامه، دکتر معیری رئیس رویداد با شرح فرایند اجرایی و چگونگی فرایند اجرایی پیش رویداد گفت: 15 ایده برتر براساس امتیازات هیات داوران معرفی شده و صاحبان و تیم های ایده پرداز در اتاق های جلسات مجازی ایده ها را تشریح می نمایند.

وی گفت: 15 ایده انتخاب شده از میان 45 ایده، حداقل از 7 داور و حداکثر از 10 داور امتیاز قابل قبول و مجوز ورود به رویداد را دریافت کردند. تیم های تشکیل شده برای این 15 ایده، طی دو روز با تکمیل و برطرف نواقص ایده خود، با یکدیگر به رقابت می پردازند. پس از افتتاحیه رویداد، طرح اولیه کسب و کار مربوط به ایده، به داوران رویداد ارائه می گردد و از میان آنها، سه ایده انتخاب، و از هدایای نقدی بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: همه 15 ایده منتخب مورد حمایت شتاب دهندگان، سرمایه گذاران، صندوق نوآوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بخش های فناوری دانشگاه ها قرار می گیرند.

معیری با تاکید بر اهمیت این فرایند، توصیه هایی به صاحبان ایده و تیم های همکار ارائه داد و اضافه کرد: صاحبان هر ایده باید در 7 دقیقه، طرح اولیه کسب و کار از ایده خود را در حضور داورها و سرمایه گذاران ارائه بدهد و آنان را مجاب کند که بتوانند حمایت های مادی و معنوی از این ایده ها داشته باشند.

15 ایده کارشناسی شده برای فعالیت های فناورانه و فراوری محصول در حوزه فناوری توانبخشی معرفی می گردد

آناهیتا زرندی راد دبیر اجرایی سومین رویداد ملی استارت آپ فناوری توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان گفت: با برگزاری این رویداد 15 ایده کارشناسی شده برای فعالیت های فناورانه و فراوری محصول در حوزه فناوری توانبخشی معرفی می گردد.

وی اضافه کرد: تیم داوران این رویداد با آنالیز کلیپ های سه دقیقه ای از ایده های ایده پردازان که در حوزه توانبخشی معلولان، سالمندان یا جانبازان تهیه و در سایت مربوطه بارگذاری شده بود، به داوری اولیه پرداخته و قرار است که از میان 54 ایده در داوری اولیه، 15 ایده انتخاب گردد تا با یاری تیم هایی که تشکیل می شوند و با هدایت و هدایت منتورهایی که از متخصصان و صاحبنظران حوزه های فناوری و توانبخشی می باشند، ایده ها آنالیز و تکمیل شوند.

زرندی راد خاطرمشان کرد: ایده ها از سه منظر کاربردی بودن ایده، قابلیت ساخت و فراوری ایده، قابلیت سرمایه گذاری و تجاری سازی ایده مورد داوری اولیه قرار می گیرند و 15 ایده برتر جهت حضور در روزهای رویداد (12 و 13 آذر ماه) انتخاب می شوند.

وی در خصوص تشکیل تیم های تخصصی که با هدایت و هدایت منتورها فعالیت خواهند کرد، گفت: در این رویداد متناسب با هر ایده، تیمی متشکل از دانشجویان رشته های کامپیوتر، برق، مکانیک، طراحی صنعتی، مهندسی پزشکی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، اقتصاد و علوم بهزیستی و توانبخشی، بصورت مجازی تشکیل می گردد تا با هدایت و هدایت یک منتور تخصصی (مربی) برای هر تیم، فعالیت 36 ساعته بصورت شبانه روزی بر روی ایدها شروع گردد.

زرندی راد گفت: منتورها از متخصصان و کارشناسانی هستند که در حوزه های کاربردی و تکنیکی صنعت توانبخشی فعالیت های چشمگیری دارند و صاحب شرکت هایی در حوزه توانبخشی و کارآفرینی هستند.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد که شامل حمایت تجهیزاتی جهت تبدیل ایده ها به محصول اولیه، سرمایه گذاری بر روی ایده ها، حمایت مالی از ایده ها، یاری به تجاری سازی و بازاریابی ایده ها، یاری به ثبت شرکت و اخذ مجوزهای لازم می گردد، گفت: برهمین اساس، داوران این رویداد از متخصصان زبده و فعال حوزه های فناوری و توانبخشی در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های کشور، انتخاب و دعوت شده اند.

دبیر اجرایی سومین رویداد ملی استارت آپ فناوری توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان اضافه کرد: افتتاحیه رویداد را همزمان با روز جهانی معلولان (آدینه 12 آذرماه) شروع می گردد و در مراسم اختتامیه شنبه 13 آذرماه، ایده های نهایی به وسیله یک نماینده از هر تیم در حضور داوران، منتورها و سرمایه گذاران بصورت مجازی ارائه خواهد شد.

وی اضافه کرد: سخنرانانی از میان منتورها و داوران انتخاب شدند که برای هدایت و آموزش تخصصی شرکت نمایندگان در فاصله های زمانی معین، در رویداد سخنرانی خواهند کرد، و سخنرانان مراسم اختتامیه نیز مسئولان علمی و اجرایی کشور هستند.

زرندی راد گفت: همه صاحبان محصول، ایده پردازان و علاقه مندان به بازار کسب و کار حوزه توانبخشی که در سایت همایش ثبت نام نموده و در این رویداد ملی شرکت نمایند، گواهی شرکت دریافت می نمایند، ضمن آنکه از میان 15 ایده برتر، سه ایده و تیم مربوطه، معین شده و به هر یک (تیم اول تا سوم) جوایز نقدی تعلق می گیرد.

وی اضافه کرد: علاوه بر جوایز نقدی، ثبت شرکت همه 15 تیم مطابق سهام بندی توافقی، اختصاص محل استقرار و تجهیزات اداری (بمدت یک سال بصورت رایگان) برای شرکت ها (تیم ها) با انتخاب صاحبان آنها در یکی از مکان های اعلامی دانشگاهی، برگزاری دوره های کوتاه مدت خلاقیت و کارآفرینی بصورت رایگان و شروع فعالیت یکساله روی ایده ها، از دیگر امتیازهای اعطایی است.

هولدینگ های شرکت های فناوری عرضه تجهیزات توانبخشی تشکیل گردد

در همین زمینه دکتر امیرسالار جعفرپیشه مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان حوزه فناوری توانبخشی گفت: تشکیل هولدینگ های شرکت های عرضه تجهیزات توانبخشی، می تواند به رشد فناوری توانبخشی کشور یاری نمایند.

وی اضافه کرد: بازار توانبخشی به دلایل مختلف، بازار نحیفی است، چون خدمت گیرندگان آن اغلب ضعیف هستند، و توان پرداخت بالایی ندارند، این بازار نحیف و شنماینده است، بنابراین وجود شرکت هایی که بخواهند با یکی دو محصول در این بازار فعالیت نمایند، صرفه مالی نداشته و احتمالا منجر به شکست می شوند، لذا پیشنهاد می کنم که با همکاری نهادهای نظارتی، حمایتی و حاکمیتی، به سمت هولدینگ های شرکت های عرضه تجهیزات توانبخشی برویم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در خصوص دلایل عدم پیشرفت فناوری توانبخشی در کشور گفت: فناوری توانبخشی نسبت به فناوری های دیگر، خیلی عقب است و مشکل ما این است که تکنولوژی روز فناوری توانبخشی به دلایل مختلف، به کشور ما وارد نمی گردد، دلایلی همانند تحریم ها و قیمت های بالا مطرح است و اگر جوانتر ها وارد بشوند، می توانند همان تکنولوژی را با قیمت مناسب و قابل قبول در بازارعرضه نمایند.

جعفرپیشه، گفت: ضرورت وجود سیاست های حاکمیتی است که افراد را مجبور کند تا از تکنولوژی های روز استفاده نمایند، آموزش های بالینی ما، باید به سمتی تغییر شکل پیدا کند که برمبنای تکنولوژی باشد و وجود یک مدیریت متمرکز که بتواند حوزه های لبه تکنولوژی توانبخشی را شناسایی بکند و آنها را به عنوان چند اولویت مورد حمایت قرار بدهد. یعنی از ایده افرادی که در این حوزه ها، از رویکرد فناوری توانبخشی در جهان اطلاع دارند، حمایت ویژه داشته باشد.

این فناور حوزه توانبخشی اضافه کرد: بنظر می آید که راستا رو به رشدی در پیش است، با حمایت های خوبی که انجام می گردد و بهایی که از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به حوزه توانبخشی و رفاه اجتماعی با جدیت داده می گردد، و انصافا هرچه که ما خواستیم را تامین کردند، فکر می کنم که الان دیگر نوبت جوانترهاست که بیایند و از این فضایی که مهیا شده، استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1227

به "رویداد استارت آپ توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویداد استارت آپ توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید