ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از آغاز غنی سازی 60 درصدی در ایران

به گزارش خیمه نیوز، ایسنا نوشت:وزرای امور خارجه تروئیکای اروپا در بیانیه ای موضعشان را درباره آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در ایران مطرح کردند.

ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از آغاز غنی سازی 60 درصدی در ایران

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه فرانسه، وزرای اموز خارجه تروئیکای اروپا(آلمان، فرانسه و انگلیس) در پی شروع غنی سازی 60 درصدی در ایران امروز در بیانیه ای عنوان کردند: دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس اظهارات ایران مبنی بر این که غنی سازی 60 درصدی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته را شروع خواهد کرد، چنان که ایران روز 13 آوریل به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانده است، با نگرانی زیادی ملاحظه کرده اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این یک تحول جدی است چون تولید اورانیوم با خلوص بالا، گامی مهم در راستای تولید یک سلاح هسته ای شکل می دهد. ایران هیچ نیاز غیرنظامی معتبری برای غنی سازی در این سطح ندارد.

تروئیکای اروپا در این بیانیه عنوان کرد: ما همچنین درباره اخبار حاکی از این که ایران برنامه دارد 1000 سانتریفیوژ دیگر را در نطنز نصب کند که موجب افزایش چشمگیر ظرفیت غنی سازی ایران خواهد شد، ابراز نگرانی می کنیم.

علاوه بر این، سه کشور اروپایی بیان کردند: اعلام ایران با توجه به این که در موقعی مطرح شده که تمام شرکای برجام و آمریکا مذاکراتی واقعی را با هدف پیدا کردن یک راهکار دیپلماتیک سریع برای بازسازی و احیای برجام شروع کرده اند، به طور قابل توجهی تاسف بار هستند.

در بخش پایانی این بیانه آمده است: با در نظر دریافت تحولات اخیر، ما هرگونه اقدامات تنش زا از جانب هر یک از بازیگران را مردود می دانیم و از ایران می خواهیم فرایند دیپلماتیک را پیچیده تر نکند.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان که برای ادامه گفت وگوها و نشست کمیسیون مشترک برجام به وین رفته است، روز گذشته از شروع غنی سازی 60 درصد اورانیوم در کشور خبر داد.

سید عباس عراقچی در نامه ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که ایران غنی سازی 60 درصدی را شروع می کند.

عراقچی همچنین گفت: یک هزار سانتریفیوژ دیگر با 50 درصد ظرفیت بیشتر به ماشین های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین های صدمه دیده، اضافه می شود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 927

به "ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از آغاز غنی سازی 60 درصدی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از آغاز غنی سازی 60 درصدی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید