شرایط بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور

به گزارش خیمه نیوز، تهران (پانا) - برنامه ریزی مسئولان برای بازگشایی مدارس خارج از کشور در زمینه کیفیت تحصیل، ارزیابی، اعزام معلمین، ارزشیابی، ثبت نام و تعداد دانش آموزان و کیفیت تحصیل آن ها در شرایط کرونا موضوع بحث برنامه مشاور بود که با حضور سرپرست مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور به روی آنتن جام جم رفت.

شرایط بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور

میترا تیموری در برنامه تلویزیونی مشاور شبکه جام جم به تشریح شرایط بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور پرداخت و اظهار کرد: از دیر باز وجود مدارس خارج از کشور برای ما دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است، این دانش آموزان در کشوری که ساکن هستند؛ احتیاج دارند با فرهنگ و ارزش های ایران آشنا شوند، این مدارس دایر شدند که دانش آموزان و خانواده های آن ها بتوانند از این مدارس بهره ببرند. ضمن این که مدارس، پایگاه های فرهنگی و ارزشی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور هستند و ما همیشه سعی می کنیم آنچه در توان داریم به کار گیریم که کیفیت این مدارس بالا باشد. به علت این که دانش آموزان ما از تعلیم و تربیت عقب نمانند و از طرفی پرچم دار و سمبل ما در کشورهای دیگر هستند و ما دوست داریم یک نمونه فاخر از انسان ایرانی، دانش آموز ایرانی و معلم ایرانی در کشورهای دیگر باشند و هم چنین دانش آموزان و خانواده های آن ها از کیفیت تحصیل راضی باشند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر در 57 شهر از 37 کشور، مدرسه داریم. از این مدارس 65 مدرسه دولتی، 12 مدرسه غیردولتی و 4 مدرسه بین المللی است و تا به امروز تعداد 11 هزار و 118 دانش آموز در آن ها ثبت نام نموده اند. با توجه به شرایط کرونا و این که برخی افراد هنوز در کشورهای مقصد مستقر نشده اند استقبال خوبی از مدارس ایرانی شده است.

تیموری به نحوه نظارت وارزیابی مدارس خارج از کشور پرداخت و گفت: برای سازمان دهی و کنترل بیشتر بر مدارس ایرانی که در دنیا داریم، مدارس را در هفت اداره ساماندهی و تحت نظارت هفت سرپرستی قرار دادیم.کشورهایی که در محدوده جغرافیای هر یک از سرپرستی ها قرار می گیرند تحت نظارت همان سرپرستی هستند.

سرپرست مرکز امور بین الملل گفت: نقش و عملکرد سرپرستی ها برای مدارس ایرانی مثل اداره آموزش و پرورش است. مدیران سرپرستی ها با مدارس تحت حوزه خود در ارتباط هستند و همه مسائل مربوط به آن ها را به وسیله مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور پیگیری می نمایند.

تیموری اضافه نمود: بخش ها و معاونت های مختلف ستاد که در وزارت آموزش و پرورش مستقر هستند هر کدام وظیفه ای تخصصی دارند و مرکز امور بین الملل هم هر کدام از مسائل مدارس را از حوزه تخصصی ذیربط پیگیری می نماید و به وسیله سرپرستی ها به نتیجه می رساند. مرکز امور بین الملل واسط بین ستاد و سرپرستی های ما در خارج از کشور است. هدف ما حفظ این ارتباط است. تا دانش آموزان خارج از کشور از برنامه ها و فعالیت های تدارک دیده شده به وسیله آموزش و پروش داخل کشور بهره ببرند.

تیموری ادامه داد: اگر فردی تا کلاس دهم را در ایران گذرانده باشد می تواند در کشور مورد نظر خود که مدرسه ایرانی دارد، ادامه تحصیل دهد. ما بخشی داریم به نام فارسی آموزی که افراد متقاضی می توانند به صورت حضوری و مجازی صرفاً زبان فارسی بیاموزند.

وی در مورد نحوه ثبت نام در مدارس ایرانی خارج از کشور اضافه نمود: خانواده های دانش آموزان می توانند با مراجعه حضوری ثبت نام را انجام دهند، هم چنین می توانند با ارائه مدارک به صورت غیر حضوری ثبت نام نمایند و در زمان امتحانات به صورت حضوری به مدرسه مراجعه نمایند زیرا در برخی از کشورها مدرسه ایرانی وجود ندارد.

تیموری در سرانجام خاطر نشان کرد: ما آمادگی کامل برای بازگشایی مدارس ایرانی در خارج از کشور را داریم و آغاز آموزش مطابق با تقویم سال تحصیلی کشور ایران است ولی در برخی کشورها باید تابع قوانین و مقررات و تقویم اجرایی آن کشور باشیم. در بازگشایی مدارس به صورت حضوری باید طبق پروتکل و دستورالعمل همان کشورها عمل کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1123

به "شرایط بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید