ورود هفتگی 5میلیون دوز واکسن کرونا از هفته آینده

به گزارش خیمه نیوز، معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به چرایی تاخیر در تزریق دوز اول واکسن کرونا برای گروه های سنی که اخیرا اعلام شده، گفت: در این هفته واکسن جدیدی وارد نشد و موکول به آخر هفته شد؛ یعنی به پنجشنبه و از آنجایی که نوبت دوز دومی ها رسیده است، ترجیح مان این است که دوز دومی ها را بزنیم تا واکسیناسیون شان به تاخیر نیفتد و کامل گردد و از شنبه هفته آینده، گروه سنی که نوبت دهی شدند، دوز اول شان را دریافت می نمایند.

ورود هفتگی 5میلیون دوز واکسن کرونا از هفته آینده

به گزارش ایسنا، علیرضا رییسی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی با حضور در جمع خبرنگاران، درباره شرایط واکسیناسیون علیه کرونا، گفت: در زمینه بحث واکسیناسیون اکنون فاز یک که واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان بود، تمام شد. فاز دو هم گروه های سنی بودند و خوشبختانه 87 درصد گروه سالمندی ما که افراد 60 سال به بالا هستند و مورد نظرمان در فاز دوم بودند، واکسینه شدند.

فاز سوم مربوط به مشاغل حساس و گروه های شغلی و بعلاوه بیماران سرطانی، دیابتی، دیالیزی و هموفیلی، تالاسمی و بیماران خاص بود که خوشبختانه واکسیناسیون این عزیزان هم تقریبا بالای 80 تا 90 درصد انتها پذیرفته است.

واکسیناسیون 42 میلیون نفر در فاز چهارم و احتیاج به 85 میلیون دوز واکسن

وی با بیان اینکه عملا در حال حاضر وارد فاز چهارم واکسیناسیون علیه کرونا شده ایم، اضافه کرد: فاز چهارم برای واکسیناسیون افراد زیر 60 سال بود که حدود تقریبا 42 میلیون نفر شامل این فاز می شوند که تقریبا حدود 84 تا 85 میلیون واکسن برای این فاز احتیاج داریم.

ورود هفتگی 5میلیون دوز واکسن به کشور از هفته آینده

رییسی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، خوشبختانه خبر خوب این است که از هفته آینده به طور مستمر مقدار قابل توجهی واکسن وارد کشور می گردد و هفتگی 5 میلیون دوز وارد کشور خواهد شد. با این حساب فکر می کنم در شهریور ماه با احتساب واکسن هایی که در حال حاضر در اختیار داریم، مجموعا حداقل 20 میلیون واکسن در شهریور ماه و حدود 30 میلیون واکسن هم با توجه به اقدامات خوبی که صورت گرفته در مهر ماه به دستمان می رسد که سرعت واکسیناسیون مان بالا خواهد رفت.

رییسی ادامه داد: در حال حاضر به طور میانگین روزانه 640 تا 650 هزار دوز واکسن داریم تزریق می کنیم و این قابلیت وجود دارد که این ظرفیت دو برابر گردد.

اثربخشی مناسب همه واکسن های تزریق شده

وی تاکید نمود: بالاخره ما اکنون در مرحله ای هستیم که حدود 27 میلیون دوز واکسن تزریق شده و اثربخشی واکسن های مختلفی که داشتیم اعم از سینوفارم، آسترازنکا، برکت و بهارات و اسپوتنیک، خوشبختانه اثربخشی این واکسن ها، اثربخشی مناسبی است. آمار و ارقامی که در زمینه افرادی که واکسینه شده اند، داریم، علی رغم موج دلتا که مقدار سرایت بسیار بالایی دارد، مقدار بستری افراد واکسینه شده، نسبت به افرادی که در همان گروه سنی واکسینه نشده اند، به طور قابل توجهی پایین تر است. در عین حال خیلی هم تفاوتی در نوع واکسن در واکسن هایی که تا به امروز تزریق شده مشاهده نکردیم.

عوارض واکسن در برابر عوارض ابتلا به کرونا ناچیز است

رییسی درباره عوارض واکسن های مختلف هم گفت: هر واکسنی ممکن است عوارضی داشته باشد، اما عمدتا عوارض بسیار خفیف است. برنامه ما این است که اول مهر ماه گزارش جامعی را که در زمینه عوارض واکسیناسیون داریم تهیه می کنیم، داشته باشیم. واقعا مردم باید توجه نمایند که عوارض واکسن، در قبال اتفاقاتی که در ابتلا به کرونا رخ می دهد و مقدار ابتلا و مرگ ومیر و مشکلاتی که ایجاد می نماید، بسیار ناچیز است. اصلا عوارض واکسن به حساب نمی آید در مقابل عوارضی که از بیماری اتفاق می افتد.

سازمان جهانی بهداشت مخالف پاسپورت واکسن

وی تاکید نمود: باز هم این شعار مهم را تکرار می کنم که برترین واکسن، اولین واکسنی است که در اختیارمان قرار بگیرد. البته یک موضوعی هم در جهان وجود دارد که از نظر من نوعی آپارتاید از سوی شرکت ها و کشور های واکسن ساز است که بعضی کشور های اروپایی می گویند که شرط ورود افراد به کشور ما تزریق این چهار واکسن است، این واقعا نوعی بی عدالتی و ظلم مضاعف است.

زمانیکه یک واکسنی مورد تایید است و همه دارند استفاده می نمایند و بعضی کشور ها آن را غیرقابل قبول بدانند، درست نیست و سازمان جهانی بهداشت کاملا مخالف این نظریه است که بیاییم پاسپورت واکسن درست نموده و بگوییم که تنها این نوع واکسن مورد تایید فلان کشور است. این موضوع حتما باید برچیده گردد و باید پیگیری گردد. این موضوع از سوی سازمان جهانی بهداشت هم پیگیری شده و از کشور های دیگر هم اقدام کردند.

لزوم واکنش سازمان ملل در قبال پدیده پاسپورت واکسن

وی ادامه داد: کشوری مانند چین را در نظر بگیرید که یک میلیارد و 300 میلیون دوز واکسن زده که فرض کنید واکسن سینوفارم بوده است. حال باید اینطور باشد که بگویند سینوفارم قابل قبول نیست و فقط واکسن مدرنا، آسترازنکا، جانسون اند جانسون و… قبول است؟ این اصلا درست نیست و نوعی تبعیض است که حتما سازمان ملل، سازمان جهانی بهداشت و… حتما باید در قبال این موضوع تصمیم گیری نموده و واکنش نشان دهد. در شرایطی که اکنون در جهان پاندمی وجود دارد، پرداختن به این نوع تبعیض به نظرم بسیار غیرعادلانه است.

رییسی گفت: واکسن هایی که دارد فراوری می گردد و مورد تایید سازمان های غذا و دارو قرار می گیرد و مقالات آن چاپ می گردد و افراد آن را تزریق می نمایند، باید درباره این موضوع تتازه نظر گردد.

مراحل انتهای واکسیناسیون عشایر بالای 18 سال

وی گفت: بسیار امیدوارم با واردات واکسن انبوهی که در راه است، بتوانیم سرعت واکسیناسیون مان را بسیار بالاتر برده و گروه های مدنظرمان را واکسینه کنیم. در حال حاضر گروه های حدود 50 سال به بالا را داریم واکسینه می کنیم و عملا وارد فاز چهارم شده ایم. بعضی استان ها مانند استان های مرزی 40 سال به بالا را می زنیم.

عشایر کشور را 18 سال به بالا واکسن می زنیم که دارد مراحل انتهایی اش را طی می نماید. در بعضی از جزایر 18 سال به بالا ها واکسینه شدند. واکسیناسیون صنایع و مراکز فراوریی را هم شروع کردیم و ان شاءالله با سرعت گرفتن واکسیناسیون می توانیم گروه های سنی بعدی را هم تزریق کنیم.

نوبت دهی تازه واکسن؛ هفته آینده

رییسی گفت: در این هفته واکسن تازهی وارد نشد و موکول به آخر هفته شد یعنی به پنجشنبه و از آنجایی که نوبت دوز دومی ها رسیده است، ترجیح مان این است که دوز دومی ها را بزنیم تا واکسیناسیون شان به تاخیر نیفتد و کامل گردد و ان شاءالله ما از شنبه هفته آینده، گروه سنی که نوبت دهی شدند، دوز اول شان را دریافت می نمایند و از هفته آینده نوبت دهی تازه هم داریم و علاوه بر دوز دومی ها، دوز اول را هم تزریق می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1093

به "ورود هفتگی 5میلیون دوز واکسن کرونا از هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود هفتگی 5میلیون دوز واکسن کرونا از هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید