مشکل سازی دوباره سامانه دان برای دانشجویان دانشگاه آزاد

به گزارش خیمه نیوز، برخی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، برای دومین بار در سال جاری و در پی مسدودسازی پَنل دسترسی به سامانه آموزش مجازی این دانشگاه موسوم به دان به بهانه عدم پرداخت شهریه، معترض شدند.

مشکل سازی دوباره سامانه دان برای دانشجویان دانشگاه آزاد

به گزارش خبرنگاران، اسفندماه سال 98 بود که سامانه دان (برگرفته از واژه دانایی) از سوی ستاد مرکزی آموزش غیر حضوری دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و اجرا شد و قرار شد این امکان را برای تمامی دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی فراهم کند تا بتوانند با استفاده از تلفن همراه هوشمند یا رایانه، به صورت آنلاین از خدمات آموزشی دانشگاه استفاده کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی در زمان افتتاح سامانه دان گفت که این سامانه با هدف ایجاد آرامش و رفع نگرانی دانشجویان و خانواده آن ها و اساتید این دانشگاه از تمامی امکانات و زیرساخت های فناوری اطلاعات خود استفاده کرده تا بتواند خدمات شایسته و در شأن دانشجویان این دانشگاه را ارائه کند.اما مسائل پیاپی که با ایجاد این سامانه در زمان ثبت نام و انتخاب واحد برایدانشجویان ایجاد کرد، آنها را در مقاطع مختلف زمانی دچار نگرانی کرد و گاه اعتراضات خود را به گوش مسولان دانشگاه رساندند.

طی 2 سال گذشته که کرونا آموزش عالی کشور را دستخوش تغییرات کرد و دانشگاه ها مجبور به ارائه آموزش مجازی شدند، دانشجویان دانشگاه های کشور از سامانه های مختلف آموزشی استفاده بیشتری داشتند. دانشگاه آزاد اسلامی با داشتن تعداد زیادی واحد در سراسر کشور، بیشترین تعداد دانشجو در کشور را دارد و بخش عمده درآمد خود را از شهریه دریافتی دانشجویان کسب می کند. اما تفاوت دانشگاه آزاد با دیگر دانشگاه ها این است که بدلیل غیرانتفاعی بودنش شهریه قابل توجهی را از دانشجویان مقاطع مختلف خود دریافت می کند که با توجه به شرایط مالی حاکم بر کشور نیز بسیاری از دانشجویان و خانواده ها در پرداخت این شهریه با مسائل و فشار مالی روبرو هستند.

اواسط آبان ماه بود که دانشجویان دانشگاه آزاد که شهریه خود را هنوز پرداخت نکرده بودند، در اتصال به سامانه دان دچار مشکل شدند و این سامانه برای آنها مسدود شد. این در حالی است که پیش از این، فرصت داشتند تا قبل از موعد امتحانات شهریه خود را پرداخت نکنند.

پیغامی که در سامانه آموزش مجازی دان برای دانشجویان دانشگاه آزاد نمایش داده شد و دانشجویان این دانشگاه را شوکه کرد و باعث شد نتوانند در کلاس حضور پیدا کنند به توضیح ذیل بود:

پیرو اطلاع رسانی قبلی دانشگاه مبنی بر ارائه مهلت لازم به دانشجویانی که دارای بدهی شهریه یا اقساط معوق می باشند و در ابتدای ترم تحصیلی به دلایلی درخواست مهلت برای پرداخت شهریه در طول ترم داشتند، به اطلاع می رساند شما علی رغم فرصت های داده شده و امکانات به وجود آمده جهت استفاده از وام های متنوع دانشجویی، بدهی شهریه یا اقساط معوق خود را تا به امروز تعیین تکلیف نکرده اید، لذا در خصوص شیوه پرداخت و رفع محدودی شرکت در کلاس های آمورشی و نیز امتحانات، به حوزه مالی واحد دانشگاهی خود مراجعه و یا از طریق شماره تماس های اعلام شده در سایت واحد دانشگاهی خود از همکاران امور مالی واحد راهنمایی لازم را دریافت نمایید. بدیهی است مسئولیت ناشی از عدم تعیین تکلیف بدهی و بالطبع عدم ارائه خدمات آموزشی و دانشجویی بر عهده دانشجو خواهد بود. با سپاس.

عکس العمل مسئولان و کارکنان دانشگاه آزاد در برابر این پیغام این بود که شرکت دان بنا به دستور سازمان مرکزی دانشگاه آزاد و امور مالی دانشگاه، این پیغام را به صفحه آموزش مجازی دانشجویانی که شهریه خود را کامل پرداخت نکرده اند، ارسال کرده و اجازه ورود به کلاس را به آنها نمی دهد که این مسئله تعجب کارکنان دانشگاه را نیز به همراه داشته است.

البته این مشکل، واکنش مستقیم دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی را به همراه داشت و طهرانچی مستقیماً دستور داد که این مشکل رفع شود.

سامانه دان مجددا مشکل ساز شد

پس از گذشت بیش از یک ماه از این موضوع، دانشجویان دانشگاه آزاد مجددا با سامانه دان به مشکل برخوردند و مسدودسازی دسترسی پنل دانشجویی چندمین بار است که در دوره های آنلاین سال 1400 برای دانشجویان دانشگاه آزاد مشکل ایجاد کرده و این دانشگاه بنابر مسائل مالی غیرقابل توجیه، دانشجویان را از شرکت در کلاس ها محروم کرده است.

یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به خبرنگاران گفت: دانشگاه آزاد به بهانه افزایش شهریه ثابت و متغیر، در روزهای پایانی ترم، ما را دچار سردرگمی و بلاتکلیفی کرده در حالی که این اتفاق زمانی منطقی به نظر می رسد که هنگام انتخاب واحد، فرمی مجزا، مستند و باثبات در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم برای پرداخت شهریه خود برنامه ریزی کنیم و در طول ترم تصمیمات آنی مدیران دانشگاه اختلالی در برنامه های درسی ما وارد نکند.

دانشجویی دیگر معتقد است: اگر ترویج دانش و تربیت دانشجو مایه حیات دانشگاه ها و مراکز علمی است، افزایش شهریه دانشجو هم باید متناسب با کیفیت خدمات، پاسخگویی و پشتیبانی از سوی عوامل دانشگاه همراه باشد.

به گزارش خبرنگاران، به نظر می رسد با وجود شرایط مالی حاکم بر کشور، دانشگاه آزاد اسلامی باید بتواند توجیه مناسبی جهت این افزایش های چندباره و آنی در شهریه دانشجویان داشته باشد و به بهانه عدم پرداخت شهریه، دسترسی دانشجویان به سامانه ای که برای انجام کارهای دانشجویی و در راستای تسهیل امور مربوط به تحصیل آنها طراحی شده است، را به یک باره قطع نکند. در این راستا خبرگزاری دانشجویان ایران(خبرنگاران) آماده انعکاس توضیح مسئولان دانشگاه آزاد در خصوص مسائل به وجود آمده از سوی این سامانه برای دانشجویان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1305

به "مشکل سازی دوباره سامانه دان برای دانشجویان دانشگاه آزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل سازی دوباره سامانه دان برای دانشجویان دانشگاه آزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید