دختر نوجوان ایرانی در کنکور تجربی سوریه نفر اول شد

به گزارش خیمه نیوز، غفران آذربیک، دختر نوجوان ایرانی مقیم سوریه در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور در رشته تجربی رتبه اول را از آن خود کرد.

دختر نوجوان ایرانی در کنکور تجربی سوریه نفر اول شد

به گزارش فارس، غفران از جمله هزاران ایرانی مقیم سوریه است که در این کشور به دنیا آمده، اما همچنان شناسنامه و هویت ایرانی خود را حفظ کرده است. این دانش آموز ایرانی تبار در رشته تجربی درس خوانده و بخش عمده دوران تحصیل خود را در شرایط بحرانی سوریه گذرانده است. با این حال امسال توانست با همت والا سختی های پیش رو را کنار بزند و بین هزاران دانش آموز داوطلب ورود به دانشگاه های سوریه در رشته علوم تجربی نمره کامل آزمون را کسب کند.

غفران درباره موفقیت خود گفت: هدف اول و مهم من از پیروزی در آزمون ورودی دانشگاهی سوریه آوردن افتخار ایرانیان به ویژه برای ایرانی های مقیم سوریه بود. هدف دوم هم راضی کردن خانواده ام بود. در دوران جنگ تروریست ها خانه و مغاره پدر من را به گونه ای تخریب کردند که ما هنوز نمی توانیم خرابی ها را بازسازی کنیم. من دوست دارم در دانشگاه های ایران رشته پزشکی بخوانم. چرا که خودم را ایرانی می دانم و عاشق خدمت به ایران و ایرانیان هستم.

غفران پدری ایرانی و مادری سوری دارد. عماد آذربیک، پدر دختر نخبه ایرانی گفت: بیشتر وقت ها به دلیل نداشتن برق دخترم مجبور بود با استفاده از نور شمع و چراغ نفتی درس بخواند. او حتی از داشتن یک گوشی هوشمند ساده هم محروم بود و تنها با باور به استعداد ذاتی نهفته در وجود هر ایرانی در دوران تحصیل توانست به زبان های انگلیسی و فرانسه مسلط شود.

سیدحمیدرضا عصمتی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق همزمان با اعلام نتایج آزمون ورودی دانشگاه های سوریه برای تکریم همت والای این دانش آموز ایرانی تبار غفران و خانواده اش را به محل رایزنی فرهنگی در شهر دمشق دعوت و از او تقدیر کرد. برادر غفران دانشجوی پزشکی و خواهرش مدرس زبان انگلیسی است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1050

به "دختر نوجوان ایرانی در کنکور تجربی سوریه نفر اول شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دختر نوجوان ایرانی در کنکور تجربی سوریه نفر اول شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید