ترکیه مقصد صادرات محصولات فناوری ایرانی

به گزارش خیمه نیوز، به گزارش خبرنگار مهر، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به نمایندگانی از شرکت های دانش بنیان به آنکارا پایتخت جمهوری ترکیه سفر کرد.

ترکیه مقصد صادرات محصولات فناوری ایرانی

مدیران 80 شرکت دانش بنیان و فناور در این سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی می کنند. این شرکت ها از حوزه هایی مانند سلامت، فناوری ارتباطات و اطلاعات، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و مواد پیشرفته هستند.

ستاری در نخستین روز از این سفر با معاون رئیس جمهور کشور ترکیه و وزیر صنعت و فناوری و رئیس شورای آموزش عالی در آنکارا دیدار و گفتگو کرد. راهکارهای توسعه همکاری های علمی و فناورانه میان دو کشور در این دیدارها دنبال می شود.

این سفر با هدف توسعه تعاملات بین المللی شرکت های دانش بنیان انجام شد تا هم صادرات محصولات، خدمات و فناوری این شرکت ها به جمهوری ترکیه سرعت گیرد و از نظر تبادلات و همکاری میان شرکت های فناور دو کشور شاهد اتفاقات و تعاملات مناسبی باشیم.

ستاری در نخستین روز از این سفر با معاون رئیس جمهور کشور ترکیه و وزیر صنعت و فناوری و رئیس شورای آموزش عالی در آنکارا دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار راهکارهای توسعه همکاری های علمی و فناورانه میان دو کشور دنبال می شود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه سفر به ترکیه گفت: یک موضوعی که ما به طور جدی در معاونت علمی پیگیری می کنیم صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه ترکیه یک مقصد بسیار مهم برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی است گفت: سال های اخیر اتفاقات خوبی در حوزه اقتصاد بر پایه دانش در ایران رخ داده که نتیجه آن توسعه شرکت های بزرگی بوده که اکنون بزرگترین شرکت های منطقه هستند.

وی اضافه کرد: این شرکت ها در حوزه فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی و حوزه های پزشکی فعال هستند.

مصطفی وارناک، وزیر صنایع و فناوری ترکیه نیز در این دیدار از توسعه همکاری بین ترکیه و ایران گفت و همچنین همکاری علمی و فناوری و صنعتی را زمینه ساز رونق منطقه دانست.

وزیر صنعت و فناوری ترکیه، به تلاش متقابل دو کشور به طور خاص در حوزه های صنعت، فناوری و علم اشاره کرد و گفت: من معتقدم که ما می توانیم بر مبنای علم، صنعت و فناوری به سوی نقطه وحدت بیشتر حرکت کنیم.

وارناک به روابط محبت آمیز و تاریخی میان ایران و ترکیه تاکید کرد و گفت: با توجه به تحولات منطقه، روابط محبت آمیز میان ایران و ترکیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: من معتقدم با تلاش های متقابل می توانیم همکاری های خود را به ویژه در زمینه های صنعت، فناوری و علمی بیشتر کنیم.

وزیر صنایع و فناوری ترکیه ضمن تسلیت به مسئولان، مردم و خانواده های جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: مردم نیز همراه با مردم ایران غمگین شدند و بیان می کنند که آغوش آنها به روی مردم ایران باز است.

وارناک گفت: انجام تحقیقات شفاف در مورد این حادثه به ارائه تصویر کشور دوست و همسایه ما ایران در جهان نیز کمک خواهد کرد.

پس از این دیدار در دومین روز از این سفر معاون علمی و فناوری کشورمان به استانبول می رود. استانبول بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر در ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور میزبان نشست تجاری و فناوری شرکت های دانش بنیان ایرانی و ترک می شود. شرکت های ایرانی و ترک روابط و تعاملات خوبی با یکدیگر دارند و در این سفر توسعه این تعاملات دنبال می شود. همچنین در دو سال گذشته شرکت های دانش بنیان حدود 80 میلیون دلار به ترکیه صادرات داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 87

به "ترکیه مقصد صادرات محصولات فناوری ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه مقصد صادرات محصولات فناوری ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید