ارسال دارو به روده عظیم با روبات های کوچک

به گزارش خیمه نیوز، ارسال داروها به اندام ها و بافت های داخلی معمولاً به وسیله مصرف داروهای خوراکی ممکن است اما این داروها اغلب قبل از رسیدن به مقصد مورد نظر رقیق و از هم جدا می شوند. ارسال هدفمند داروها در بدن به خصوص روده عظیم امری سخت اما ممکن است چرا که اخیرا محققان دانشگاه پردو پیروز به توسعه رباتی کوچک برای انجام این کار شده اند.

ارسال دارو به روده عظیم با روبات های کوچک

یکی از چالش هایی که پزشکان با آن روبرو هستند ارسال دقیق دارو به مکان هایی خاص در روده عظیم است که اگر این کار محقق گردد فرایند درمان بیماران بسیار سریع تر صورت خواهد گرفت. اکنون گروهی از مهندسان دانشگاه پردو روبات های کوچکی ایجاد نموده اند که توسط یک میدان مغناطیسی خارجی کنترل می شوند و می توانند در روده عظیم حرکت نموده و داروها را دقیقاً به محل مورد احتیاج ارسال نمایند. آنها حتی ممکن است به عنوان یک روش کم تهاجمی و راحت تر برای انجام بیوپسی درون روده عظیم عمل نمایند.

بافت برداری یا بیوپسی(Biopsie)، که به آن تکه برداری و نمونه برداری نیز می گویند، یک آزمایش پزشکی است که معمولاً توسط یک جراح یا متخصص رادیولوژی انجام می گردد و شامل برداشتن نمونه ای از سلول ها یا بافت ها برای بررسی وجود یک بیماری یا مشخص وسعت آن است. بافت برداشته شده معمولاً توسط متخصص آسیب شناسی زیر میکروسکوپ بررسی می گردد، اما می تواند به شکل شیمیایی نیز بررسی گردد.

پهنا و عرض این روبات های منحصر به اندازه ضخامت موی انسان است. یک میدان مغناطیسی چرخان، انرژی لازم را برای حرکت آنها فراهم می نماید. از آنجا که آنها می چرخند و حرکت می نمایند قادرند از روی بخش های نسبتاً عظیمی که در سطح داخلی نامنظم روده عظیم مشاهده می شوند عبور نمایند. این روبات ها آنقدر کوچک هستند که محققان توانستند آن را در روده عظیم موش ها قرار داده و بررسی نمایند. آنها با استفاده از یک کاوشگر فراصوت توانستند روبات ها را هنگام حرکت در روده ببینند و دریافتند که دستگاه ها را می توان به راحتی توسط میدان مغناطیسی راهنمایی کرد.

انتها این محققان روبات های خود را با ویال های دارویی میکروسکوپی که با مایع فلورسنت پر شده بود، پرکردند. این روبات ها توانستند ویال های را به مقصد مورد نظر محققان برسانند و در آنجا باقی بمانند و اجازه دهند ویال ها ماده فلورسنت را به آرامی آزاد نمایند و در آن هنگام آزاد شدن دارو با یاری نور قابل شناسایی بود. از آنجا که این میکروروبات ها دارای پوشش پیمری هستند، دارو قبل از رسیدن به مکان مورد نظر از بین نخواهد رفت. گفته می گردد ساخت این روبات ها بسیار ارزان است علاوه بر این آنها غیرسمی بوده و با محیط زیست نیز سازگار هستند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 575

به "ارسال دارو به روده عظیم با روبات های کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال دارو به روده عظیم با روبات های کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید