اتهام جدید سارکوزی: لابی برای شرکت روسی در مقابل 3 میلیون یورو

به گزارش خیمه نیوز، گفته می گردد این سیاست مدار فرانسه در سال گذشته و پس از استخدام از سوی شرکت رسو- گارانتیا به عنوان مشاور ویژه، اولین 500 هزار یورو خود را دریافت نموده است.

اتهام جدید سارکوزی: لابی برای شرکت روسی در مقابل 3 میلیون یورو

سارکوزی رئیس جمهور اسبق فرانسه در معرض اتهام لابی برای یک شرکت روسی در مقابل 3 میلیون یورو است.

به گزارش خبرنگاران، تیم تحقیقات مبارزه با فساد فرانسه به دنبال کشف این حقیقت هستند که آیا رئیس جمهور پیشین برای لابی با یک شرکت روسی استخدام شده یا خیر!

نیکلاس سارکوزی رئیس جمهور اسبق فرانسه در رابطه با امضای یک قرارداد 3 میلیون یورویی با یک شرکت بیمه روسی تحت پیگرد اولیه مقامات فرانسه نهاده شد.

گفته می گردد این سیاست مدار راست گرای فرانسه در سال گذشته و پس از استخدام در سمت مشاور ویژه شرکت روسی رسو- گارانتیا اولین 500 هزار یورو خود را دریافت نموده است. این شرکت متعلق به دو برادر میلیارد روسی- ارمنی است.

نیکلاس سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه بارها گفته که هرگز مرتکب تخلف نشده است/ عکس: AFP/Getty Images

گارآگاهان و تیم تحقیقات ضد فساد فرانسه در حال کسب اطلاع از این موضوع هستند که آیا سارکوزی واقعا به عنوان مشاور استخدام شده یا مسئول لابی کردن از سوی این کمپانی است. لابی کردن برای کمپانی بیمه با هدف سوء استفاده از موقعیت برای تاثیرگذاری یا سرپوش گذاشتن درر بعضی از قواعد، منجر به جرم خواهد شد.

تحقیقات شرکت بیمه جدیدترین سری از مسائل حقوقی سارکوزی محسوب می گردد. دادستان های فرانسوی در دادگاه سال گذشته از قضات این کشور خواستند تا وی را به 4 سال حبس محکوم نمایند. احتمالا او در اواسط اسفند در دادگاه حاضر خواهد شد.

انتظار می رود سارکوزی در امسال در رابطه با ادعای هزینه های بیش از حد و غیرقانونی در کمپین های ناموفق انتخاباتی سال 2012 خود به دادگاه برود.

براساس اعلام دادستانی، رئیس جمهور اسبق فرانسه برای انتخاب دوباره خود در انتخابات سال 2012 حدود 43 میلیون یورو هزینه نموده است. این میزان تقریبا دو برابر میزان قانونی 22.5 میلیون یورویی است که احتمالا با فاکتورهای جعلی پوشش داده شدند.

از طرف دیگر دادستان ها در خصوص ادعاهای معمر قذافی درباره ارسال میلیون ها دلار با چمدان برای یاری به کارزار انتخاباتی سال 2007 سارکوزی تحقیق می نمایند. رئیس جمهور پیشین تا کنون تمامی این ادعاها را نیز رد نموده است.

یکی از هواداران سارکوزی به گاردین گفت که سارکوزی در فرایند تحقیقات جدید کاملا آرام بود و فعالیت های مشاوره ای وی در شرکت روسی باموارد قانونی و اخلاقی مطابقت کامل دارد.

این تحقیقات درست چند ساعت پس از ادعای روزنامه فکاهی Le Canard enchainé برای پرداخت ماهانه 3100 یورو به سیسیلیا آتیاس همسر سابق سارکوزی به عنوان مشاور پارلمانی نیمه وقت در سال 2002 منتشر شد.

سارکوزی بارها گفته است که مرتکب تخلف نشده و اتهامات پی درپی علیه او تلاشی برای لکه دار کردن وجهه سیاسی او محسوب می گردد.

براساس وب سایت مدیاپارت، واحد مبارزه ملی با فساد در فرانسه نگرانی خود را در باره نقش سارکوزی در شرکت رسو- گارنتیا و قرارداد 3 میلیون دلاری اش اعلام نموده است. سرگئی و نیکولا سارکیسوف روسای شرکت بیمه روسو- گارنتیا به مدیاپارت گفتند که آنها رئیس جمهور سال های 2007 تا 2012 فرانسه را به عنوان مشاور ویژه و رئیس شورای استراتژیک هیات مدیره شرکت خود انتخاب نموده اند.

رسو- گارانتیا در سال 1991 تاسیس شد و با 11 میلیون مشتری بزرگترین شرکت بیمه روسیه و متخصص بیمه خودرو محسوب می گردد. در سال 2007 شرکت فرانسوی آکسا 36.7 درصد از این شرکت را به دست آورد. آکسا مشتری اصلی شرکت حقوقی ریلایز است که در سال 1987 توسط سارکوزی تاسیس شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 751

به "اتهام جدید سارکوزی: لابی برای شرکت روسی در مقابل 3 میلیون یورو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام جدید سارکوزی: لابی برای شرکت روسی در مقابل 3 میلیون یورو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید