5 پرسش رایج پس از تزریق واکسن کرونا (

به گزارش خیمه نیوز، از همان روزهای نخست همه گیری کرونا، دانشمندان آستین ها را بالا زدند تا برای مقابله با این ویروس ناشناخته راه حلی بیابند. چندماهی نگذشته بود که خبرهای خوبی از فراوری نمونه های اولیه واکسن کرونا رسید.

5 پرسش رایج پس از تزریق واکسن کرونا (

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ اختصاصی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

سپس مدتی نگذشت که شرکت های متعددی دست به کار شدند و تعداد پروژه های فراوری واکسن در دنیا افزایش یافت. حالا مدتی از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشورهای مختلف می گذرد و با این که بعضی شرکت ها ادعا می نمایند واکسن های فراوریی آنها تا درصدهای زیادی مانع ابتلا به کرونا می شود، نتایج به دست آمده و مرگ ومیرهایی که در پی تزریق بعضی واکسن ها اتفاق افتاده، از واقعیت دیگری خبر می دهد. با آن که عده ای گمان می نمایند با تزریق واکسن همه چیز به روال عادی برمی شود و می توانند با خیال راحت ماسک ها را کنار بگذارند، حقیقت چیز دیگری است.

با تزریق واکسن مصونیت کامل می شود و دیگر کرونا نمی گیریم؟

پزشکان معتقدند حدود 95 درصد مردم با تزریق دوز اول واکسن کرونا و ورود ویروس ضعیف شده به بدن، در برابر آن مصون می شوند و دو هفته بعد از آن با تزریق دوز دوم، این مصونیت به حدود 100درصد می رسد؛ اما در این میان، پژوهشگران بر این باورند که با وجود تزریق واکسن، 5درصد افراد از آنجا که بدن آنها واکنش محافظت نماینده کاملی نشان نمی دهد، همچنان ممکن است به کرونا مبتلا شوند. درست است که این احتمال پایین است اما می توان گفت هنوز احتمال ابتلا به کووید 19 در افرادی که واکسینه شده اند، وجود دارد. اما انتظار می رود در صورت ابتلا، علائم نسبتا خفیفی نشان دهند اما همچنان ناقل ویروس هستند.

آیا بعد از تزریق واکسن زندگی به روال عادی برمی شود؟

همچنان محققان به طور دقیق نمی توانند به این پرسش پاسخ دهند. این درست است که همه مردم می خواهند با تزریق واکسن به زندگی عادی پیش از همه گیری کرونا برگردند اما این فرایند به سادگی اتفاق نمی افتد. تزریق واکسن در کنار استفاده از ماسک گزینه های خوبی است که می تواند احتمال ابتلا را تا حدزیادی کاهش دهد. اگر این دو کنار هم ادامه داشته باشد، بعد از گذشت مدت زمانی می توان دقیق تر نسبت به این مسأله شرح داد چه زمانی شرایط عادی خواهدشد. چه بسا، شیوع انواع جدیدی از کروناویروس، هر بار شرایط را بغرنج تر می نماید و هنوز تعیین نیست تزریق واکسن به طور کامل می تواند مانع انتقال دوباره ویروس شود یا نه. در واقع، ایمنی کامل زمانی رخ می دهد که بیشتر مردم دنیا واکسینه شده باشند و آن موقع می توان به بازگشت به شرایط عادی امیدوارتر بود.

واکسن بخشی از استراتژی پیشگیری از ابتلا به کروناست و علاوه بر آن، شست وشوی دست ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی راه چارههای جامعی هستند که رعایت آنها می تواند زندگی میلیون ها نفر را در دوران همه گیری تحت تأثیر قرار دهد. در این میان، تزریق واکسن حرکت به سمت عادی شدن شرایط را سرعت می بخشد.

با تزریق واکسن می توانیم ماسک را برداریم؟

محققان تأکید می نمایند بعد از تزریق دوز دوم واکسن کرونا، تا حدزیادی بدن در برابر ویروس مقاوم می شود؛ ولی هنوز مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد که افراد واکسینه شده نمی توانند ویروس را به دیگران منتقل نمایند و به نوعی ناقل ویروس محسوب می شوند. با این حال تا کامل شدن اطلاعات از ایمنی واکسن در جامعه، همه افراد باید شیوه نامه های بهداشتی استاندارد شامل استفاده از ماسک، شست وشوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی، تهویه هوا و قرارنگرفتن در محیط های شلوغ و پرتردد را رعایت نمایند.

رفت وآمدهای خانوادگی بعد از تزریق واکسن به حالت قبل برمی شود؟

برای این پرسش نیز هنوز پاسخی قطعی وجود ندارد. به این معنا که نمی توان احتمال داد یک فرد تا چه اندازه ناقل ویروس است. این واکسن شاید برای هر فرد به تنهایی ایمنی ایجاد کند و علائمی از بیماری در او ظاهر نشود اما این فرد هنوز ممکن است ناقل ویروس باشد و سرایت ویروس از او به افرادی که واکسن دریافت نکرده، ایجاد مشکل کند. بنابراین بهتر است تا تعیین شدن شرایط، از رفت وآمدهای خانوادگی و به ویژه نزدیک شدن به سالمندان خانواده دوری کنید. آغاز تزریق واکسن فرآیندی جدید بوده و هنوز وجوه مبهمی از آن وجود دارد. از طرفی، تزریق واکسن در بعضی افراد ایمنی کامل ایجاد نمی نماید و آنها همچنان در معرض خطر ابتلا و حتی بستری شدن در بیمارستان و خطر مرگ قرار دارند.

مسافرت بعد از تزریق واکسن مسئله ای ندارد؟

از آنجا که واکسن ها به طور کامل خطر ابتلا به ویروس یا انتقال آن را کاهش نمی دهند و خطر شیوع ویروسی جدید هنوز وجود دارد، محققان معتقدند تغییرات واقعی در الگوهای سفر تا زمانی که به طور سراسری اعلام شود، پرخطر بوده و احتمال ابتلا را افزایش می دهد. با هر وسیله ای هم قصد سفر دارید، حتی با وجود تزریق واکسن، حتما طبق شیوه نامه های جدید از دو ماسک بهره ببرید که قادر است تا 96درصد خطر انتقال ویروس را کاهش دهد. با این اوصاف، پیشگیری بهترین راه چاره برای مقابله با کرونا حتی در مسافرت است.

جهت مشاهده تصویر اصلی بر روی عکس زیر کلیک کنید.

منبع: WebMD

ندا اظهری - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 840

به "5 پرسش رایج پس از تزریق واکسن کرونا (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 پرسش رایج پس از تزریق واکسن کرونا ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید