کرونا چطور نویسندگان را مجبور به تغییر داستان هایشان کرد؟

به گزارش خیمه نیوز به نقل از گاردین - صرف نظر از داستان های تازه ای که در قرنطینه نوشته شده اند، نویسندگان سراسیمه در حال بازنویسی پروژه های موجود خود هستند تا جهانی را نشان دهند که به خاطر همه گیری یک ویروس وارونه شده است -و یا داستان خود را برای مدت نامعلومی در قفسه قرار داده اند.

کرونا چطور نویسندگان را مجبور به تغییر داستان هایشان کرد؟

تام واتسون، معاون پیشین رهبر حزب کارگر، قرنطینه پرمشغله ای داشته است. او که به همراه ایموجن رابرتسون برای نوشتن یک داستان پلیسی سیاسی قرارداد بسته بودند، به سرعت در حال اعمال تغییراتی در رمان خود هستند تا بازتاب دهنده دنیای پساکرونا باشد.

واتسون که حالا به دور از سیاست زندگی را راحت تر می یابد، می گوید: حالا داستان شامل کاوشی همگانی درباره آن چیزی است که در پس زمینه در حال روی دادن است. جایی که شخصیت های داستان -اگر به صورت فیزیکی ملاقات کنند- ترجیح می دهند از لیوان چیزی ننوشند و بطری را قبل از نوشیدن پاک کنند. و پیش از وارد شدن به مکان های عمومی دمای بدن افراد اندازه گیری می شود، که تا آن زمان همه به آن عادت کرده اند.

واتسون و رابرتسون مجبورند تصمیم بگیرند: آیا در چشم انداز آنها از آینده، واکسن وجود خواهد داشت؟ او می گوید: راستش هنوز مطمئن نیستیم که می خواهیم واکسن داشته باشیم یا نه. اما هر اتفاقی هم بیفتد، مردم در آینده نزدیک هنوز در امان نیستند و اوضاع از بد هم بدتر خواهد بود. این یک دنیای پادآرمانی و پسامتمدن نیست. ما در دنیای عجیب و غریبی هستیم که همه چیز در آن تغییر کرده است، اما نه کاملا.

در حالی که در این مدت شاهد اخبار بیشماری از رمان هایی بودیم که به طور هدفمند داستان شان در قرنطینه اتفاق می افتاد، -مثل عشق در قرنطینه درباره دو همسایه که در بالکن خانه هایشان با هم آشنا می شوند یا زنی که قرنطینه را زیرپا می گذارد تا معشوق اش را که در خانه اش به قتل رسیده پیدا کند- تعداد زیادی از نویسندگان در شرایطی مشابه واتسون و رابرتسون هستند و سعی می کنند با ایجاد اصلاحات، شرایط کنونی را منعکس کنند، به جای آنکه تغییرات بزرگی در داستان یا شخصیت ها اعمال کنند. از این گذشته، چه کسی بین ما می داند که آینده مان چطور خواهد بود؟

هالی وات، نویسنده رمان برای شیرها که برنده جایزه سی.دابلیو.اِی ایان فلمینگ استیل دگر شد می گوید: برایم بسیار سخت است که بفهمم چه کار باید بکنم. او در حال کار روی رمان بعدی اش است، سومین اثر از مجموعه ای که در آن ماجراجویی های کیسی بندیکت روزنامه نگار را دنبال می کند و قرار بود تابستان 2021 منتشر شود.

وات می پرسد: سعی می کنم سر در بیاورم که کجا هستیم. آیا واکسن ساخته می شود؟ آیا سوار شدن به هواپیما با زمانه ای که در آن هستیم ناسازگار است؟ آیا کار کردن روزنامه نگاران در یک دفتر عجیب به نظر می رسد؟ وقتی همه با لباس خواب در اتاق نشیمن خود نشسته اند یک کتاب حقیقتا چقدر می تواند جالب باشد؟ او اضافه می کند: عجیب است بخواهی در مورد آدم هایی بنویسی که سوار قطار می شوند یا به کافه می فرایند اما حواس شان به کووید-19 است. اما اگر به آن اشاره نکنی مثل این است که یک فیل غول پیکر درون اتاق را نادیده گرفته ای.

سارا واگان، نویسنده آناتومی یک رسوایی اخیرا در حال نوشتن صحنه ای بود که در آن دو شخصیت داستان در کافه ای دلگیر و پر از گردشگر با هم ملاقات می کنند. او می گوید: با گذاشتن ماسک روی صورت گردشگر ها آغاز کردم، بعد ناراحتی شخصیت ها از محیط آلوده اطراف را توصیف کردم؛ بعد متوجه شدم برای رمانی که قرار است در سال 2021 یا 2022 منتشر شود، بهتر است قرار ملاقات شخصیت ها را با یک قهوه بگیر و ببر در کنار خاکریز ترتیب دهم.

واگان می گوید: اما یک نکته اساسی تر وجود دارد: نمی توانم بدون تعامل به شخصیت هایم زندگی ببخشم. با اینکه مثلا می توانم بوسیدن گونه ها را اصلاح کنم، چون دیگر عادی به نظر نمی رسد، شخصیت هایم باید همدیگر را ببینند، با هم بگومگو کنند، دعوا کنند، عشق بورزند و در یک داستان پلیسی، به قتل برسند. به عبارت دیگر طرح های داستانی بسیار کمی وجود دارد.

از طرفی بسیاری از نویسندگان زمان رمان های خود را به گذشته نزدیک تغییر دادند تا کاملا از این همه گیری دوری کنند. رمی سامر، نویسنده رمان های عاشقانه مشغول نوشتن یک داستان عاشقانه معاصر در یکی از تاکستان های توسکان ایتالیا بود، اما با ویراستار خود تصمیم گرفت تا زمان ثبات شرایط در ایتالیا دست نگه دارند. او می گوید: شاید داستانم را به زمان گذشته بنویسم، شاید وقتی کرونا فروکش کرد آن را در داستان بگنجانم. اما مطمئنا نمی توانم آن را در زمان حال بنویسم.

جنی اوبراین، پرستاری که اولین کتابش، داستان پلیسی گریه خاموش به تازگی توسط هارپرکالینز منتشر شده، حالا قصد دارد در مجموعه کارآگاهی خود وقفه ای بیندازد. او می گوید: فکر می کنم انجام تحقیقات جنایی تحت قوانین قرنطینه کار عظیمی است که سختی های غیرقابل تصور فراوانی را می طلبد و شک دارم که خواندن آن جالب باشد. به عنوان یک نویسنده دوست دارم مطمئن شوم که برای کتاب هایم به خوبی تحقیق کرده ام. فکر می کنم شکست می خورم مگر اینکه به دنبال توصیه افرادی باشم که درون این جریان بوده اند -که در شرایط کنونی به نظر چندان مناسب نیست.

سایر نویسندگانی که در حال نوشتن رمان هایی درباره بیماری بودند، حالا با معضل منحصربه فردی روبه رو هستند. مثل لزلی کلی، که نوشتن مجموعه سلامتیِ غریبه ها را حدود پنج سال پیش آغاز کرد و داستان آن در جریان یک بیماری همه گیر مشابه کووید-19 اتفاق می افتد. تماشای انعکاس رمانش در واقعیت او را وادار کرده تا فرایند نوشته اش را دوباره ارزیابی کند. وقتی سمیره احمد، نویسنده و گوینده تلویزیون به تازگی توییت کرد: به هر کسی که به فکر نوشتن رمانی در مورد بحران میان سالی با پس زمینه ویروس کروناست می گویم: لطفا این کار را نکن. کلی در جواب نوشت: اما اگر پیش از این رمانی درباره همه گیری نوشته باشی چطور؟

کلی می گوید: وقتی آغاز کردم به نوشتن می توانستم واکنش دولت ها و جوامع به ویروس را هرطور که می خواهم توصیف کنم. حالا تمام خوانندگان بالقوه ام خودشان در زمینه همه گیری متخصص اند. آیا دنیایم را به سمت واکنش های زندگی واقعی سوق می دهم؟ یا شیوه خودم را ادامه می دهم؟ حقیقتا نمی توانم ناراضی باشم، چون تا به حال هیچ نویسنده ای این همه منبع الهام نداشته. الان می توانم درباره زوایای مختلف ویروس که فکرش را هم نمی کردم 30 کتاب بنویسم.

کلیر فولر، برنده جایزه دزموند الیوت، 15 هزار کلمه برای پنجمین رمانش نوشته که داستان آن تا همین اواخر در آینده نزدیک و در مواجهه با یک بیماری می گذشت. فولر می گوید: در مورد نحوه برخورد با یک بیماری همه گیر در دنیای رمان بسیار فکر شده است. فکر نمی کنم اشاره نکردن به آن ممکن باشد، و همچنین مطمئن هستم که همه ما، ازجمله دولت ها در برابر تهدیدهای آینده متفاوت عمل خواهیم کرد. او راه حل خود را پیدا کرده: داستان کتابش حالا در سال 2020 اتفاق می افتد، با واقعیتی کمی متفاوت، بدون کووید-19 اما با یک بیماری دیگر.

اما برخی از نویسندگان فرصت را غنیمت شمرده اند. سوزی کِی کویین در حال نوشتن عروسیِ مادر بد آخرین داستان از مجموعه خاطرای مادر بد بود که همه گیری کرونا آغاز شد. این رمان به ویروسِ مادر بد تبدیل شد که در آن دنیای جولیت دافی، مادر مجرد داستان به واسطه بحران ناشی از ویروس کرونا دچار هرج و مرج شده است. این رمان اخیرا منتشر شده و قرار است تمام سود حاصل از آن به تحقیق برای ساخت واکسن اختصاص یابد. او می گوید: اینکه بتوانی کار مثبتی انجام بدهی و یک کتاب برای امور خیریه بنویسی احساس شگفت انگیزی دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 367

به "کرونا چطور نویسندگان را مجبور به تغییر داستان هایشان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چطور نویسندگان را مجبور به تغییر داستان هایشان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید