پاسخ مرکز پژوهش های مجلس به بعضی سوالات درباره طرح صیانت

به گزارش خیمه نیوز، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی عمده نقدها مطرح شده در مورد طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی را نشان دهنده آن دانست که تصویر روشنی از این طرح در افکار عمومی وجود ندارد.

پاسخ مرکز پژوهش های مجلس به بعضی سوالات درباره طرح صیانت

مرکز پژوهش های مجلس در راستای اطلاع عموم از بعضی از پرتکرارترین ابهامات و سؤالات پیرامون طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی پاسخ داد:

سوالات مرتبط با کلیات طرح

1) مصادیق خدمات پایه کاربردی چیست؟

مصادیق اصلی خدمات پایه کاربردی بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی عبارتند از: شبکه های اجتماعی، جستجوگرها، خدمات پایه مکانی و نقشه (مانند بلد و نشان)، خدمات میزبانی داده و...

2) طرح اولیه موسوم به طرح صیانت ایرادات زیادی داشته آیا همان طرح در دستور است؟

طرح صیانت سال 1399 از دستور خارج و بایگانی شد و مفاد طرح نو از نو و طی جلسات متعدد کارشناسی بازنویسی شده است.

3) چرا باید طرح در قالب اصل هشتاد و پنجم مورد آنالیز قرار گیرد؟

1- ابعاد فنی و کارشناسی طرح بالاست و از پیچیدگی زیادی برخوردار است؛ 2- ذی نفعان زیادی دارند؛ 3- با 85 ای شدن امکان مداخله مستقیم نظرات مردم و کارشناسان در قانونگذاری فراهم می گردد ولی در غیر آن این امکان فراهم نمی گردد؛ 4- امکان قانونگذاری با کیفیت بهتر فراهم می گردد؛ 5- متن نهایی قانون دائمی نمی گردد، بلکه موقت خواهد بود (3-5سال) و در نتیجه امکان اصلاح بیشتری برای قانون دائمی خواهد داشت.

4) چرا کمیسیون اصلی آنالیز کننده طرح کمیسیون فرهنگی است و سایر کمیسیون ها از جمله کمیسیون صنایع و امنیت ملی و سیاست خارجی دخیل نیستند؟

با اعمال اصل 85 بنا بر آن شده است که طرح به کمیسیونی مشترک با عضویت نمایندگانی از چند کمیسیون ارجاع گردد.

5) برای اصل 85 شدن چه ضمانتی وجود دارد فرآیند نامناسب دیگر طرح ها تکرار نگردد؟

الزامات پیشنهادی اصل 85 شدن: 1. به کمیسیون مشترک متشکل از چند کمیسیون ارجاع گردد؛ 2. نماینده معاونت قوانین در همه جلسات حضور داشته باشد؛ 3. نماینده رسانه ملی و خبرگزاری خانه ملت در همه جلسات حضور داشته باشند؛ 4. کارشناسان مستقل، نمایندگان دولت و بخش خصوصی حضور داشته باشند؛ 5. مصوبات کمیسیون پس از هر جلسه به صورت عمومی منتشر گردد

سوالات مرتبط با کسب وکارها

1) آیا محدوده طرح شامل خدماتی پرکاربرد کسب و کارهای نظیر دیجی کالا، دیوار و اسنپ آچاره آپارات و مانند این ها می گردد؟

خیر، این طرح صرفاً در محدوده خدمات پایه کاربردی مصرح در مصوبات شورای عالی فضای مجازی (جلسه 35 و 66) است و موارد ذکر شده در سوال خدمات کاربردی هستند نه خدمات پایه لذا شاملشان نمی گردد.

2) آیا این طرح برای کسب و کارهای فضای مجازی مسئله ای ایجاد میکند؟

خیر؛ نه تنها این طرح مسئله ای برای کسب وکارها ایجاد نخواهد نمود؛ بلکه در فصل حمایت در 13 ماده محورهای حمایت از خدمات پایه کاربردی را آورده است که ازجمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1) در نظر گرفتن حق السهم تولیدکنندگان محتوا، 2) ممنوعیت تبلیغات دستگاه های دولتی در خدمات پایه کاربردی خارجی غیرمجاز، 3) ارائه معافیت های مالیاتی، 4) الزام ارائه خدمات بانکی اختصاصی و ارائه خدمات دولت الکترونیک

3) آیا با تصویب این طرح، تبلیغات کسب وکارهای داخلی در سکوهای خارجی ممنوع خواهد شد؟

خیر؛ در طرح تصریح شده است که مردم و کسب وکارها از ممنوعیت تبلیغات در خدمات پایه کاربردی خارجی غیرمجاز، معاف هستند.

4) آیا با تصویب این طرح فعالیت کاربران در شبکه های اجتماعی (مسدود شده یا آزاد) تخلف محسوب می گردد؟

خیر؛ هر خدمت پایه کاربردی که مشابه ای که احتیاج مردم را مرتفع سازد (اعم از داخلی یا خارجی) نداشته باشد، اجازه مسدودسازی آن داده نشده است. دولت هم ملزم شده تا احتیاجهای اساسی کشور در زمینه خدمات پایه کاربردی را رفع نماید.

5) آیا با تصویب این طرح واتساپ، اینستاگرام، گوگل و سایت های پرمراجعه خارجی که به وسیله کسب وکارها مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر خواهد شد؟

خیر هیچکدام فیلتر نمی شوند چون هیچ نمونه جایگزینی ندارد بعلاوه برای بازاریابی بین المللی و جهانی سازی محتواهای فاخر ایرانی به استفاده از این سرویس ها احتیاج داریم.

6) آیا با تصویب این طرح استفاده از فیلترشکن ممنوع خواهد شد؟

اصل استفاده از فیلترشکن در این طرح ملاحظه شده و پیشنهاد شده ضوابط آن به وسیله کمیسیون عالی تنظیم گر مشخص گردد.

7) آیا با تصویب این طرح توزیع فیلترشکن به وسیله افراد جرم محسوب خواهد شد؟

خیر؛ بنابر ماده 33 طرح، صرفاً فعالیت تجاری به منظور کسب عایدی و انتشار عمده فیلترشکن ها آن هم تنها در موارد غیر مجاز بنابر تشخیص کمیسیون عالی جرم انگاری شده است.

8) آیا با تصویب این طرح پهنای باند اینترنت کم می گردد؟

نه لزوماً بلکه به اسم یک ابزاری برای جایگزینی سیاست مسدود سازی بعضی پلت فرم ها اعمال می گردد.

سوالات مرتبط با دستگاه های اجرایی

1) آیا با تصویب این طرح قدرت وزارت ارتباطات کاهش پیدا خواهد نمود؟

خیر؛ تنها اصلاحاتی که پس از تاسیس شورای عالی فضای مجازی لازم بود در ساختار آن وزارتخانه صورت گیرد اجرایی خواهد شد. همانطور که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است وزارت ارتباطات هم مجری مصوبات شورای عالی فضای مجازی خواهد بود.

2) آیا با تصویب این طرح ستاد کل نیروهای مسلح بر اینترنت کشور مسلط خواهد شد؟

خیر؛ صلاحیت نیروهای مسلح بر فضای مجازی صرفا به تامین امنیت زیر ساخت های ارتباطی فناوری اطلاعات آن هم زیر نظر مرکز ملی فضای مجازی محدود شده که در واقع در گذرگاه های ایمن مرزی خواهد بود. مضافاً اینکه نیروهای مسلح هیچ حقی در تأمین مصادیق محتوای مجرمانه، خدمات غیرمجاز و تغییر ترافیکی در کشور ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1068

به "پاسخ مرکز پژوهش های مجلس به بعضی سوالات درباره طرح صیانت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ مرکز پژوهش های مجلس به بعضی سوالات درباره طرح صیانت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید