وزیر ارشاد: اصفهان از پاریس و لندن زیبا و پر رونق تر است

به گزارش خیمه نیوز، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه بخش های فرهنگ و هنر عام است و قائل به انحصار نیستیم، هنر در همه جای ایران یک تاریخ هفت هزار ساله دارد و از این رو دولت وظیفه تصدی گری ندارد.

وزیر ارشاد: اصفهان از پاریس و لندن زیبا و پر رونق تر است

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش مهر، محمد مهدی اسماعیلی عصر دوشنبه در نشست با اصحاب رسانه و فرهنگ با ابراز شادی از حضور در بین اصحاب فرهنگ رسانه در روزهای اول کار در این وزارت گفت: وجود این تعداد نگاه نافذ در اصفهان در حوزه فرهنگ و رسانه برای من بسیار ارزشمند است و حضور در بین کسانی که سال ها در بین آنها کار کردم بسیار خشنود نماینده است.

وی با اشاره به دوران فعالیت خود در اصفهان اضافه نمود: در طول فعالیتم در اصفهان با برجستگان حوزه فرهنگ و رسانه آشنایی دارم، می دانم اصفهان چه گنجی است و چه تاریخ بزرگی دارد، اصفهان از پاریس و لندن زیبا و پر رونق تر است و حوزه فرهنگی و هنری در این شهر بسیار گسترده است و تأثیر زیادی روی آن گذاشته است.

اصفهان گنج ایران است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فرهنگ اصفهان در طول تاریخ همیشه مورد اهمیت بوده است، گفت: اشخاص فرهنگی هنری کل دنیا در طول تاریخ به اصفهان جذب شده اند و می بینیم از گرج و ارمنی در اصفهان تاریخ فکری فرهنگی و هنری به جای گذاشته اند، آثاری که در هیچ جای دنیا نیست و نشان می دهد شخصیت های فرهنگی اصفهان هضم خاک اصفهان می شوند زیرا خاک اصفهان آغشته به فرهنگ و هنر است.

وی با روایت سفر رئیس جمهور اسبق ترکیه به اصفهان توضیح داد: اصفهان و استانبول به واسطه صبغه تاریخی و مرکز بودن هر دو آنها در برهه های تاریخی رقابت داشتند، وقتی در فرودگاه از رئیس جمهور سابق ترکیه پرسیده شد اصفهان را چطور می بینید گفت یک چیزهایی شنیده ایم اما وقتی در عالی قاپو این سوال از او شد گفت اصفهان نصف دنیا نیست همه دنیا است.

وی با اشاره به پتانسیل 15 میلیارد دلاری جذب جهانگرد در اصفهان تاکید نمود: اعجاب فرهنگی و هنری که در اصفهان وجود دارد در هیچ جای دنیا کنار یک دیگر نیست، وقتی ما کوشش داشتیم اصفهان را مرکز فرهنگ و تمدن اسلامی کنیم مورد هجمه قرار گرفتیم اما حالا همه می دانند تاریخ فرهنگ و تمدن اصفهان نشان از تاریخ اسلام است و اصفهان نماینده این تاریخ است.

اسماعیلی با بیان اینکه مکتب اصفهان در فقه، فلسفه، حکمت و عرفان مثل یک چشمه جوشان بوده که تاریخ کشور را سیراب نموده، گفت: باید بیش از پیش به فرهنگ و هنر اصفهان توجه کرد، نگاه ما به فرهنگ و هنر یک نگاه عام است و معتقدیم همه اقشار باید از فرهنگ و هنر استفاده نمایند و این پتانسیل در اصفهان وجود دارد.

تاکید ویژه دولت مردمی به فراوریات فرهنگی و هنری

وی اضافه نمود: همه بخش های فرهنگ و هنر عام است و قائل به انحصار نیستیم، هنر در همه جای ایران یک تاریخ هفت هزار ساله دارد و از این جهت دولت وظیفه تصدی گری ندارد و وظیفه ما این است که از هنر حمایت کنیم و کار آنها تسهیل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اینکه در چهار سال آینده چه کارنامه ای برای ارائه خواهید داشت، تاکید نمود: در فراوری محصولات فرهنگی و هنری رشد جدی در چهار سال دولت مردمی خواهیم داشت و یک بستر مناسب برای رشد فرهنگ کشور ایجاد خواهیم کرد که در این حوزه شهرهایی مثل اصفهان پیشتاز هستند و اطمینان می دهم که پشتیبان فرهنگ و هنر هستیم و اصلاً آمدیم که فرهنگ و هنر قدرتمند گردد و در این راه باید اصفهان بدرخشد.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از بزرگان هنر برای مشاوره در این امر توضیح داد: ممیزی باید به دست اصحاب فکر و اندیشه باشد، من در جلسات متعدد گفتم که نباید ما یک فکر را عملی کنیم زیرا کشور پر از نخبه فرهنگی و هنری است و شنیدن حرف نخبگان اصفهان برای من آموزنده است.

اصفهان در همه حوزه ها قابلیت مرکز شدن را دارد

اسماعیلی با تاکید بر اینکه اصفهان خود یک تهران است، اضافه نمود: من کوشش دارم ارتباط اصفهان و تهران را بیشتر کنم اما اصفهان در همه حوزه ها قابلیت مرکز را دارد و هیچ چیز از تهران کم ندارد و همه بسترها برای پیشرفت اصفهان مهیا است.

وی از فراموشی بحث فرهنگی در دولت مردمی ابراز نگرانی کرد و اضافه نمود: به علت مسائل عمیق مالی مردم ترسیدم تصویری که از دولت مردمی رئیسی بماند گچ و سیمان باشد اما باید در حوزه فرهنگی هم اقدامات جدی انجام گردد، امروز می بینیم فروش سینما در سال 99 به شدت افت کرد و به یک بیستم سال قبل از آن رسیده که بسیار نگران نماینده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد فرایند واکسیناسیون اصحاب فرهنگ و هنر توضیح داد: از امروز 83 هزار نفر واکسیناسیون اصحاب فرهنگ و هنر شروع شده زیرا این بخش بیشتر از سایر امور آسیب دیده، اما امیدواریم در نیمه دوم سال فضاهای فرهنگی و هنری آماده گردد و بسته های حمایتی برای اهالی فرهنگ و هنر هم در نظر گرفته ایم.

ملی شدن صنعت نشر یکی از اهداف اصلی دولت سیزدهم است

وی با بیان اینکه در همه امور تأکیدات رهبر معظم انقلاب کار را پی خواهیم گرفت، ادامه داد: امیدواریم با برنامه کامل ما بتوانیم در بودجه سال 1401 سهم خوبی را دریافت کنیم و پیشرفت در همه حوزه های فرهنگ و هنر و رسانه را داشته باشیم، بعلاوه در این راستا بیمه خبرنگاران و اصحاب فرهنگ و هنر را هم به انتها خواهیم رساند.

اسماعیلی در مورد بخش انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: برای ما جای تعجب دارد در عمده محصولات فرهنگی وابسته هستیم و باید محصول وارد کنیم، ملی شدن صنعت نشر یکی از اهداف اصلی دولت سیزدهم است و با حوزه های فناوری کشور دنبال تفاهم نامه برای این کار هستیم.

وی با اشاره به کم بهانه بودن حوزه فرهنگ تاکید نمود: برنامه های ما برای این حوزه همه ایجابی است، همه نقدها را به دید احترام نگاه می کنم و کوشش می کنم فضای انس و دوستی را در فرهنگ و هنر ایجاد کنم، برنامه مدونی برای همه بخش ها انجام خواهیم داد و توقع داریم در این حوزه پیشنهاداتی که به وسیله نخبگان ارائه می گردد کلی نباشد و یک برنزه عملی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1091

به "وزیر ارشاد: اصفهان از پاریس و لندن زیبا و پر رونق تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارشاد: اصفهان از پاریس و لندن زیبا و پر رونق تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید