محیط بانان از حق و حقوق قانونی برخوردار شوند

به گزارش خیمه نیوز، تهران (پانا) - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه هرزمان در جمع محیط بانان حاضر می گردد دو موضوع مهم برایم تداعی می گردد، گفت، یکی مشکلاتی است که محیط بانان با آن روبرو هستند و دیگری خدماتی است که این قشر از جامعه به محیط زیست کشور ارائه می دهند.

محیط بانان از حق و حقوق قانونی برخوردار شوند

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سعید محمودی در مراسم گرامیداشت روز ملی محیط بان که امروز در اداره کل محیط زیست استان تهران برگزار گردید با بیان اینکه جدای همه اتفاقاتی که برای محیط زیست کشور می افتد، محیط زیست امروز گرفتار قهر طبیعت هم شده است، اظهارکرد: کشور ما حداقل دو دهه است که در سخت ترین شرایط خشکسالی قرار داشته است و این شرایط شاید در 200 سال گذشته به این شکل رخ نداده باشد و این نوسانات اقلیم باعث بر هم خوردن شرایط اکولوژیک حتی بدون دخالت انسان می گردد.

وی ادامه داد: از طرفی توسعه های بی رویه هم که در بسیاری از مناطق طبیعی و با ارزشمان شاهد بوده ایم بر محیط زیست آسیب وارد نموده و همه این مسائل به اندازه کافی توان اکولوژیک زیستگاه ها را کاهش داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه با تمام این مسائل و مسائل، خدمات محیط بانان ما در حفاظت از محیط زیست آنقدر با ارزش بوده که هنوز در رده بهترین کشورهای جهان از منظر محیط زیست طبیعی و حیات وحش قرار داریم، توضیح داد: به عقیده من تعصب محیط بانان در حفاظت از محیط زیست باعث شده است که در طبقه بندی بهترین کشورها از منظر نگهداری و حفاظت از جمعیت های با ارزش باشیم.

وی با بیان اینکه محیط بانان برای حفظ ذخایر ژنتیکی و با اهمیت کشور جان خود را فدا می نمایند و این بسیار با ارزش است، اعلام کرد: محیط بانان دلسوز نمی خواهند بلکه باید کوشش کنیم تا این قشر از حق و حقوق قانونی خود برخوردار شوند.

مسئله محیط زیست با چیزی قابل معامله نیست

در ادامه این مراسم حشمت اله عسگری - معاون امور مالی استانداری تهران -با بیان اینکه شغل محیط بانی از جمله مشاغل سخت است و اگر عشق و علاقه به آن نباشد کمتر کسی آن را به عنوان شغل ترجیح می دهد، گفت: این عشق و علاقه به محیط زیست و حیات وحش باعث می گردد تا به رغم مشقت هایی که این شغل دارد، عاشقان طبیعت در این عرصه حضور پیدا نمایند.

وی با بیان اینکه مسئله محیط زیست با چیزی قابل معامله نیست و کوششمان باید برای جلوگیری از قربانی شدن آن باشد، تاکید نمود: باید بتوانیم تفکر و نگاهمان را به مدیریت محیط زیست تغییر دهیم و آن را اصلاح کنیم و با بهره گیری از مدیریت مشارکتی، محیط زیست را به یک ارزش تبدیل کنیم. در این صورت است که جمعیت حامی محیط زیست چند برابر می گردد و همگان در مدیریت محیط زیست مشارکت خواهند داشت.

عسگری با اشاره به اینکه در کشور ما به بهانه های توسعه و ایجاد اشتغال برای محیط زیست مزاحمت هایی ایجاد شده که همه آنها هزینه بر بوده است، گفت: با مطالعه اسناد آمایشی استان تهران و نگاه به افق جمعیتی که در آن حدود چهار و نیم میلیون نفر تعریف شده بود درمی یابیم که امروز با واگرایی جدیدی در جمعیت مناطق روبرو هستیم و این عدم تعادل، اثرات مخربی بر محیط زیست خواهد داشت.

شغل محیط بانی به خوبی شناسانده نشده است

در ادامه این مراسم سمیه رفیعی - رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در اسناد بالا دستی به خوبی به موضوع محیط زیست، منابع طبیعی و عرصه های ملی پرداخته شده است اما در عمل کار برای محیط زیست بسیارسخت است، گفت: کار به جایی رسیده است که اگر بخواهیم برای محیط زیست قدمی برداریم با کوهی از مسائل در عمل روبرو می شویم و باید با کوشش بسیار ثابت کنیم که محیط زیست مسئله مهمی است و اگر الان کاری برای محیط زیست نکنیم باید درآینده نزدیک هزینه های هنگفت به همراه کوششی مضاعف در بخشهای دیگر صرف جبران مافات کنیم.

رفیعی با بیان اینکه به خاطر دفاع از محیط زیست، شناساندن اهمیت محیط زیست و شغل محیط بانی و برطرف مسائل و دغدغه های محیط زیستی وارد مجلس شده ام، اضافه کرد: در این یک سال با یاری سازمان برنامه و بودجه و البته خود سازمان محیط زیست، یک ردیف اختصاصی برای یگان حفاظت محیط زیست اختصاص یافت که در طول42 سال بودجه ریزی اقدام بی نظیری بود.

وی با بیان اینکه در مجلس به سختی از بودجه و اعتبارات سازمان محیط زیست دفاع کردیم، اظهارکرد: با اقدامات اجرا شده در مجلس شورای اسلامی بودجه سازمان محیط زیست به حدود دو برابر ارتقا یافته است و بودجه اجرایی و هزینه ای سازمان حفاظت محیط زیست، در مجموع 88 درصد پیشرفت پیدا کرد.

رفیعی ادامه داد: بر این اساس سال جاری سازمان محیط زیست موظف است حقوق، معوقات، حق لباس، حق غذا و تمام مواردی که جزو مطالبات است به محیط بانان پرداخت کند و این بودجه نباید در جای دیگر از سوی این سازمان هزینه گردد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شرایط معیشت و حقوقی کارکنان سازمان محیط زیست،کمبود امکانات لازم و نبود فناوری های نوین اظهار کرد: درد عظیم این است که شغل محیط بانی به خوبی شناسانده نشده است و امروز محیط بان ما باید با جان خود از محیط زیست، طبیعت و حیات وحش دفاع نمایند.

وی در ادامه گفت: کار در محیط زیست و در تمام عرصه های طبیعی کشور نیازمند یک سیاستگذاری، فهم، درایت و آینده نگری است ولی متاسفانه به علت نبود شناخت کافی، فرهنگ محیط زیستی بعضی مسئولان ما اشتباه است و خیلی از آنها باوری به محیط زیست ندارند.

رفیعی با تاکید بر اینکه مدیریت در محیط زیست نمی تواند سلیقه ای باشد، اظهارکرد: به شدت قائل به مدیریت مشارکتی هستم و درخصوص موضوعات محیط زیست، ارزش گذاری محیط زیست و اشتراک منافع، ناگزیر به گفتگو و صحبت با مردم هستیم چراکه بهترین حافظان طبیعت خود مردم و ذینفعان آن هستند و به صورت پروژهای نباید محیط زیست را مدیریت کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار در برخورد محیط بانان با شکارچیانی که با آخرین تجهیزات و امکانات وارد عرصه های طبیعی و رویارویی با محیط بان می شوند، طرحی درخصوص اصطلاح قانون حمل و استفاده از سلاح در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که باید از چند وجه مورد مطالعه قرار گیرد و در کنار این طرح نیز مجوز تبدیل شرایط 500 محیط بان در مجلس در حال اجرا است که ان شاءالله پس از تصویب در دولت آینده اجرایی گردد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در انتها تاکید نمود: سازمان محیط زیست شغل محیط بانی را باید و باید مجهز به فناوری های نوین و روز جهان کند و برای این موضوع بودجه ای اختصاص یافته است و از سازمان محیط زیست مطالبه قانونی خواهد شد.

در ادامه این مراسم اسماعیل کهرم - پیشکسوت محیط زیست کشور - نیز با بیان اینکه عرصه های طبیعی و پهنه های طبیعت که حیات وحش برای حیات طبیعی خود نیازمند آن هستند تنها با کوشش و از جان گذشتگی محیط بانان حفاظت شده است و اگر این گونه نبود همه جای کشور با توسعه شهری روبرو می شد، گفت: اگر به سال 52 که در آن سال برای اولین بار لباس محیط بانی را بر تن کردم برگردم باز هم لباسی غیر از این لباس مقدس بر تن خواهم کرد.

وی در ادامه ضمن توصیه به محیط بانان که خاطرات خود را در طول خدمت یادداشت نمایند، اظهارکرد: کسی تجربه شما را که سال ها با محیط زیست و طبیعت سروکار داشتید، نخواهد داشت و ضروری است این خاطرات در انتها خدمت شما منتشر گردد و در دسترس کسانی قرار گیرد که در این لباس مقدس خدمت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1008

به "محیط بانان از حق و حقوق قانونی برخوردار شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط بانان از حق و حقوق قانونی برخوردار شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید