قرنطینه درپی قرنطینه

به گزارش خیمه نیوز، تهران (پانا) - خوشحالی فروکش کردن کرونا به سرعت جای خود را به نگرانی از آلودگی هوا داده است؛ سالمندانی که می توانستند کمی با خیال راحت به فعالیت روزمره و ورزش سبک در پارک ها برگردند حالا دلهره جدیدی پیدا نموده اند.

قرنطینه درپی قرنطینه

به گزارش ایران، نگرانی از تأثیر سمومی که چند سالی هست با چشمان غیرمسلح هم می توان در تهران دید؛ در پیاده رویی خلوت با درختان زرد و نارنجی پاییزی که به رنگ خاکستری درآمده اند، کوه هایی که دست سیاه آلودگی آنها را از افق تهران پاک نموده و مردمی که با چشمان قرمز و سرهای سنگین از سرب بی حوصله تر شده اند، اما در این میان سالمندان بیشترین آسیب را می بینند.

دکتر احمد باقری مقدم متخصص پزشکی ورزشی توصیه می نماید که انتخاب اول، ورزش در خانه باشد. چون به علت افزایش عمق و تکرار تنفس، مقدار آسیب دیدگی از آلودگی هوا بیشتر از زمان عادی است: اگر قصد ورزش در فضای بیرون دارید ابتدا به هشدار آلودگی هوا دقت کنید. در مرحله دوم اول صبح یا بعد ازغروب اقدام به ورزش کنید. چنانچه مقدار آلودگی بالای 100 پی پی ام باشد سالمندان، بچه ها و بیماران قلبی و ریوی در فضای باز حتماً باید با رعایت جوانب ورزش نمایند. در هوایی با مقدار آلودگی بالای 150 پی پی ام ورزش ممنوع است و افراد سالم هم باید با شدت کمتر و زمان کوتاه تری ورزش نمایند. توصیه می گردد در پارک های بزرگ و با برنامه هوازی کاملا سبک این کار را بنمایند.

تنها با ماسکی روی صورت روی جایگاه پارک نشسته است. هرچند دقیقه یک بار از جایگاه برمی خیزد و دور کوتاهی می زند و دوباره می نشیند. انگار نمی خواهد به نفس نفس بیفتد تا هوای آلوده بیشتری را به ریه هایش بفرستد. کنارش می نشینم و سر حرف را باز می کنم. رحمان با شیارهای عمیقی روی صورت، 72 ساله است و بازنشسته آموزش و پرورش، ناظم مدرسه بوده و هنوز هم می گردد مهربانی را در آهنگ کلامش شنید. به قول خودش از معدود افراد دور و برش بود که با این سن و سال و درگیری ریه توانست از پس کرونا بربیاید. از نظر خودش پیاده روی های منظم پیش از کرونا باعث شد که بتواند جان سالم به در ببرد: چون ریه ام در کرونا آسیب دیده بود الان اضطراب دارم نکند این هوا باعث گردد آسیب بیشتری ببیند. در خانه هم می مانم حالم بد می گردد، همسرم دائم پنجره را می بندد تا هوای بیرون داخل نیاید و خانه دم می نماید. واقعاً مانده ام لای منگنه تا چند ماه پیش از ترس کرونا نمی شد بیرون آمد الان هم بچه ها زنگ می زنند و غرغر می نمایند که به سلامتی ام اهمیت نمی دهم. به این فکر می کنم که یک سالمند، تمام این دوسال چقدر فشار اضطراب را تحمل نموده است از طرفی باید مراقب سلامت بدن خود باشد و از طرف دیگر دلهره بیمار شدن و دردسرهای درمان آنها را بیش از میزان فرسوده نموده است.

اما همه مانند رحمان این جرأت را ندارند که از خانه بیرون بیایند. مانند نصیر و ساره که یکی مشکل ریوی دارد و سابقه سرطان و دیگری ناراحتی قلبی و درد کمری که ضعف قلب باعث شده نتواند آن را عمل کند. آنها که تمام این دو سال را در خانه حبس بوده اند قبل از تشدید آلودگی هوا ظهرها در خلوتی کوچه ها پیاده روی می کردند اما حالا دیگر خطر نمی نمایند. نصیر می گوید: دکتر بارها به همسرم گفته کمردرد را با پیاده روی روزانه و قوی کردن ماهیچه ها درمان کند اما چطور در این هوا بیرون برویم؟ چند وقت پیش فکر کردیم برویم لواسان قدم بزنیم اما شلوغی و ترافیک باعث شد منصرف شویم. الان هم در خانه نشسته ایم و پنجره ها را بسته ایم، اما واقعاً این شرایط عصبی نماینده است. ساره اما از پا ننشسته و روزها در خانه ورزش سبکی می نماید. او که از این شرایط به تنگ آمده می گوید: تا سر کوچه می روم خرید کنم و برگردم سرگیجه می گیرم. اصلاً تماشا این هوای خاکستری حالم را بد می نماید. من مانده ام اینهایی که مجبورند برای کار بیرون بروند چطور تحمل می نمایند؟

مهری خانم تنها زندگی می نماید و تا همین چند وقت پیش دلخوشی کوچکش قدم زدن با همسایه های قدیمی در پارک محله بود: عصرها وقتی یک ساعت دور پارک محل قدم می زدیم با فاصله می نشستیم و حرف می زدیم و می خندیدیم اما چند روز پیش یکی از خانم ها در گروه واتس اپی نوشت که به خاطر آلودگی هوا بیرون نمی آید، انگار غصه عالم به دلم نشست. این دوسال کرونا به هر گرفتاری بود با ماسک و رعایت فاصله قدم می زدیم اما انگار آلودگی بدتر از کرونا است.

او را در پارک می بینم که با دو زن دیگر نشسته اند و حرف می زنند. او تعریف می نماید که این گروه از باشگاهی که قبل کرونا برپا بود حفظ شده و یکی از خانم ها که از جوانی ورزشکار بوده به آنها نرمش سبک می داده است: واقعاً گاهی آرزو می کنم کاش تهران مثل همان دوره جوانی ما بود. خلوت و آرام بود این همه ماشین توی خیابان نبود.

دکتر احمد باقری مقدم از توصیه همیشگی به سالمندان برای ورزش می گوید و از تأثیرات مثبت آن روی سلامتی و پایین آوردن ابتلا به بیماری های مزمن. او معتقد است حتی در آلودگی هوا هم ورزش برای سالمندان نباید تعطیل گردد اما احتیاط لازم است: ورزش در فضای باز بخصوص کنار خیابان و پارک ها و مراکز پرتردد جای مناسبی نیست. فضاهای سرپوشیده و سربسته با تهویه مناسب مانند منزل و سالن ورزشی شرایط مناسب تری برای ورزش سالمندان دارند.

باقری مقدم چهار گروه برنامه تمرینی برای سالمندان را مهم می داند: ورزش هوازی برای ارتقای سطح قلبی و تنفسی که در منزل قابل انجام است. اگر در منزل دستگاه تردمیل یا دوچرخه ثابت باشد می توان از آنها استفاده کرد وگرنه با حرکاتی مانند راه رفتن درجا و رفت و برگشت در دو الی سه قسمت در طول روز به مدت یک ربع تا 20 دقیقه برای هر ست این برنامه تمرینی را انجام دهند. سالمندان با توجه به آلودگی هوا حتی در منزل زمان این تمرینات هوازی را کم و شدت را پایین بیاورند اما متوقف ننمایند. تمرینات تقویت عضلات با وزنه سبک و کش یا دو آب معدنی به عنوان وزنه می تواند انجام بگیرد. تمرینات کششی و انعطاف برای همه مفاصل، تمرینات تعادلی برای جلوگیری از زمین خوردن هم از دیگر برنامه هایی است که سالمندان باید آن را انجام دهند.

اما در کنار ورزش خانگی برای کاهش تأثیرات مضر آلودگی هوا تغذیه مناسب هم شرط لازم است. استفاده از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها که می توانند عوارض آلودگی را کم نمایند مانند ویتامین های آ، ای و سی توصیه ای است که دکتر باقری مقدم دارد: میوه و سبزیجات باید جزو برنامه غذای روزانه باشد. مصرف مایعات در سالمندی بخصوص در زمان آلودگی برای دفع مواد سمی هم لازم است. سالمندان عزیز نباید منتظر حس تشنگی باشند چون در این گروه سنی این حس کاهش پیدا می نماید بنابراین باید به صورت منظم هر دو یا سه ساعت یکبار یک لیوان آب مصرف نمایند.

استفاده از شیر و لبنیات با توجه به کلسیم بالا می تواند در خنثی کردن سرب موجود در آلودگی هوا یاری نماینده باشند: در مجموع اگر سالمندی در شرایط ورزشی دچار علائمی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه، احساس کاهش سطح هوشیاری یا اختلال تکلم شده باید ورزش را قطع و برای یاری های درمانی و مصرف دارو اطلاع رسانی کند. آخرین توصیه دکتر باقری مقدم، مراقبت بیشتر هنگام ورزش بخصوص برای بیماران دچار آسم یا نارسایی قلبی است که باید با شرایط ویژه تری مانند حضور یک همراه و مصرف درست قرص ها باشد و البته تمرین با شدت پایین تر.

ورزش سالمندان نه تنها برای جلوگیری از بیماری بلکه برای بالا بردن روحیه آنها لازم است. حالا که آلودگی هوا باعث شده سالمندان از جمع های خود فاصله بگیرند باید به ورزش در خانه تشویق شان کرد تا از زندگی جا نمانند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1219

به "قرنطینه درپی قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرنطینه درپی قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید