برنامه غذایی مناسب گروه خونی A(1)

به گزارش خیمه نیوز، اگر برای نخستین بار است که راجع به این رژیم غذایی می شنوید در این کتاب راهنمای کاملی در این خصوص خواهید یافت و به نام یک فرد مبتدی تبعیت از رژیم غذایی گروه خونی A برای شما آسان خواهد شد. اما اگر پیش از این هم از رژیم غذایی ویژه خود پیروی می کردید و کتاب کامل 4 گروه خونی، 4 رژیم غذایی را مطالعه کرده اید، این کتاب منبع مفید و سریعی برای شما خواهد بود که به شما کمک می کند به این رژیم غذایی پایبند باشید.

برنامه غذایی مناسب گروه خونی A(1)

برنامه غذایی مناسب گروه خونی A(1)

نویسنده: فادیا عبدوش

مترجم : مریم کاظمی

پیامی برای خوانندگان دارای گروه خونی A

این کتاب متمایز در شکل و حجم بر روی اصول رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی متمرکز است.

اگر برای نخستین بار است که راجع به این رژیم غذایی می شنوید در این کتاب راهنمای کاملی در این خصوص خواهید یافت و به نام یک فرد مبتدی تبعیت از رژیم غذایی گروه خونی A برای شما آسان خواهد شد. اما اگر پیش از این هم از رژیم غذایی ویژه خود پیروی می کردید و کتاب کامل 4 گروه خونی، 4 رژیم غذایی را مطالعه کرده اید، این کتاب منبع مفید و سریعی برای شما خواهد بود که به شما کمک می کند به این رژیم غذایی پایبند باشید.

پس از انتشار کتاب 4 گروه خونی، 4 رژیم غذایی: در سال ها پیش، من دهها هزار پیام از سوی مردم در سراسر جهان دریافت کردم که گروه خونی بسکمک از آن ها A بود و کما با پیروی از رژیم

غذایی ویژه مسائل جسمی بسکمک را پشت سر گذاشته و از بیماریهای خطرناک و اضافه وزن رهایی یافته بودند. آنها تأکید داشتند که زمانی به این نتیجه رسیده اند که براساس ویژگی های ژنتیکی گروه خونی خود غذا خورده و زندگی کرده اند دلایل علمی و تحقیقات روزبروز بیشتر به این امر اشاره می کند که اختلافات فردی باید در خصوص امور مربوط به تصمیم گیری برای سلامتی و شیوه زندگی مورد توجه قرار گیرند.

از صمیم قلب آرزو می کنم شما هم به جرگه ی کسانی بپیوندید که از گروه خونی A برخوردارند و از طریق این رژیم غذایی پیروز شده اند. من شما را دعوت می کنم تا در این تجربه که سلامتی و عافیت شما را تضمین می کند بپیوندید.

پیتر. ج. دادامو

پزشک متخصص درمان های طبیعی

نکته مهم

ما در این کتاب به اختصار روی آوردیم تا اطلاعات ضروری و اساسی مربوط به رژیم غذایی گروه خونی A را ارائه دهیم، اما اگر شما قصد دارید به طور کامل از منافع درمانی این رژیم استفاده کنید، بسیار لازم است کتاب 4 گروه خونی، 4 رژیم غذایی نوشته دکتر دادامو را مطالعه کنید. در این کتاب اطلاعات کافی و مفصلی وجود دارد که به شما کمک می کند نقش مهم گروه خونی خود را در تعیین کردن رژیم غذایی ویژه خود، ورزش مخصوص شما، شیوه هایی که موجب سلامتی شما می گردد، بیماری ها، طول عمر، فعالیت بدنی و ثبات روحی دریابید.

مقدمه

ارتباط میان گروه خونی و تغذیه

برای بسکمک از مردم تصور ارتباط گروه خونی با رژیم غذایی چیز تازه ای است. اما غالباً درمی یابند که این امر به سؤال های حیرت انگیز آنها پاسخ می دهد. همیشه می دانستیم که یک حلقه گمشده در فهم ساز و کاری که ما را یا به سوی سلامتی سوق می دهد و یا به سوی بیماری، وجود دارد. بنابراین باید علتی وجود داشته باشد که به ضد و نقیض های بسکمک را که در تحقیقات مربوط به تغذیه از یک سو و ادامه شیوع بیماری ها از سوی دیگر وجود دارد.

بله، تجلیل و بررسی گروه های خونی راهیست که برای توضیح این ضد و نقیض ها پیش روی ما گگردده شده است. گروه های خونی هم همچون ذات خود ما مسأله ای اساسی هستند. این گروه ها از بدو پیدایش بشر تا به امروز در یک سیستم طبیعی و منطقی شگفت انگیز از

یک جهت منظم پیروی می نمایند. گویی اوضاع گذشتگان بر روی دست نوشته تاریخ هستند که گذشت زمان تأثیری بر آن نداشته است.

اگر شما صاحب گروه خونی A هستید به این معناست که شما آمیخته ی ژنی نیاکان خود را که دارای گروه خونی A بوده اند حمل می کنید. این ترکیب شامل ویژگی های گروه خونی A و B به یک میزان است.

ژن نو گروه خونی A که تاریخ ظهور آن کمتر از 1000 سال است، به نیاکان شما اجازه داده است تا قدم به عصر نو بگذارند.

گروه خونی شما کلید سیستم ایمنی مخصوص به شماست. همین طور یک عامل اساسی از عوامل تشکیل دهنده سلامتی شما تولید نماینده های آنتی بادی های ویژه گروه خونی شما همچون نگاهبانی هستند که با تولید این آنتی بادی ها در سیستم ایمنی، جسم را در برابر موجودات خارجی خطرناک محافظت می نمایند. آزمایشات نشان می دهد که برخی غذاها باعث می شوند سلول های خونی گروه خونی تعیین با آنها همچون جسم خارجی برخورد نمایند در حالی که همین غذا بر روی سلول های گروه های خونی دیگر

هیچ گونه تأثیری ندارند.

به سخنی دیگر، ممکن است برخی انواع غذاها برای سلول های گروه خونی خاصی مضر و برای گروه خونی دیگر مفید باشد، زیرا ممکن است میان خون شما و غذایی که می خورید یک واکنش شیمیایی رخ دهد که این واکنش جزئی از ویژگی های ارثی شماست. ما این عامل را به نام لکتین می شناسیم. لکتین مجموعه ای بزرگ و متنوع از پروتئین های موجود در غذاهاست که بر روی خون تأثیر می گذارد و موجودات زنده در طبیعت از لکتین به نام ابزار فعالی برای چسبیدن به سایر موجودات زنده بهره می برند.

غالباً لکتین هایی که ویروس ها و باکتریها از آن استفاده می نمایند ویژه گروه خونی تعیینی است که باعث می گردد این ویروس ها و باکتری ها در خصوص اشخاصی که این گروه خونی را دارند، حالت چسبندگی بیشتری داشته باشد شرایط لکتین ها در غذا هم همین گونه است. به صورتی دیگر، هنگامی که غذایی حاوی یکی از لکتین های پروتئینی وارد بدن گردد که با آنتی بادی های موجود در گروه خونی شما تناسب نداشته باشد؛ این لکتین ها یکی از اعضا یا سیستمهای بدن مانند کلیه ها، مغز، و یا معده را مورد هد.

قرار می دهند و باعث چسبندگی سلول های خونی در آن می شوند. به نام مثال، یکی از لکتین های لوبیای سبز با گروه خونی A تناسب ندارند بنابراین وقتی آن را مصرف می کنید به آنزیم های هضم غذا حمله کرده و تأثیر منفی در تولید انسولین می گذارند.

خلاصه کلام اینکه رژیم غذایی ویژه گروه خونی A راهی است برای اینکه سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی به وظایف خود بپردازد و خون از لکتین های خطرناک پاک گردد و شما براساس میزان پایبندی به رژیم ویژه گروه خونی خود و درجه خطرناک بودن اوضاع جسمیتان می توانید از این رژیم غذایی استفاده کنید.

ویژگی های رژیم غذایی ویژه گروه خونی A

کشف گروه خونی A به 1000 سال پیش باز می گردد بنابراین این گروه خونی بسیار نو است و همین طور بسیار نادر، طوری که تنها 2 تا 5 درصد از مردم صاحب چنین گروه خونی هستند. این گروه خونی از لحاظ بیولوژیک بسیار پیچیده است و از آنجائی که صاحبان این گروه خونی آنتی بادی های گروه A و گروه B را به یک میزان حمل می نمایند بهترین رژیم غذایی برای شما، شامل مواد غذایی گیاهی موجود در گروه A و گوشت ها و لبنیات ضروری برای گروه B است. این ترکیب اگر به شکل متوازن مراعات گردد، نشاط، سلامتی، و خوش اندامی را برای گروه A تضمین می کند.

رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی شما مطمئناً پیروزیت آمیز خواهد بود زیرا یک جهت اساسی و روشن و منطقی را طی می کند که اساس آن تحقیقات علمی و پژوهشهایی در خصوص سلولهای گروه خونی تعیین شماست.

این رژیم 14 گروه غذایی را در بر می گیرد:

1- گوشت های قرمز و ماکیان

2- ماهی ها و گوشت های دریایی

3- شیر، لبنیات و تخم مرغ

4- روغن های مایع و جامد

5- خشکبار و دانه ها

6- لوبیا و حبوبات

7- دانه های گیاهی

8- نان و خمیرها

9- میوه جات

10- آب میوه و مایعات

11- ادویه جات

12- طعم دهنده ها

13- گیاهان دارویی

14-نوشیدنیهای متنوع

هر گروه از این گروه های غذایی به سه دسته تقسیم می شوند:

خوردنی های بسیار مفید، خوردنی های غیرمضر، خوردنی های

مضر. توضیح این عبارات به این ترتیب است:

خوردنی های بسیار مفید:

این خوراکی ها در بدن همچون دارو عمل می نمایند

خوردنی های غیرمضر:

این خوراکیها در بدن مانند غذا عمل می نمایند

خوردنی های مضر:

این خوراکیها در بدن مانند سم عمل می نمایند.

شما نباید از محرومیت بهراسید زیرا در هر رژیم غذایی مجموعه متنوعی از خوراکیها وجود دارد. سعی کنید غذاهای بسیار مفید را جایگزین غذاهای غیرمضر نمایید اما از لذت بردن از غذاهای غیرمفید هم نترسید؛ زیرا که این خوراکیها به شما آسیبی نمی رسانند و حاوی لکتین های زیان آور نیستند بلکه حاوی عناصر غذایی ضروری برای برقراری توازن در رژیم غذایی شما هستند.

شما در ابتدای هر گروه غذایی لیستی شبیه آنچه در زیر می بینید ملاحظه خواهید کرد:(توجه داشته باشید که میزان هر غذا بین هفتگی و روزانه متفاوت می باشد).

فصل اول

گوشت های قرمز و ماکیان

صاحبان گروه خونی A باید انواع گوشتها را از رژیم غذایی خود حذف نمایند تا بتوانند بهترین نتیجه را از رژیم غذایی ویژه گروه خونی خود بگیرند.

شما می توانید به جای گوشت قرمز چندین بار در هفته از گوشت ماهی استفاده کنید و اگر خواستید از گوشت استفاده کنید بهتر است گوشت ماکیان را جایگزین گوشت قرمز نمایید، آنهم به صورت کبابی.

شما باید از خوردن گوشت های صنعتی مانند ژامبون، سوسیس و کالباس و ... به طور کامل خودداری کنید زیرا این مواد غذایی حاوی نیترات(Nitrates) هستند که در افرادی که میزان اسید معده پایینی دارند باعث سرطان معده می گردد و این یکی از ویژگی های گروه خونی A است که صاحبان آن دارای اسید معده کمی هستند.

گوشتهای غیر مضر:

مرغ- بوقلمون- کبوتر- تیهو- شترمرغ

گوشتهای مضر:

گوشت خشک شده- خرگوش- دل قلوه- بلدرچین- بره- گوساله- گوسفند- گاو- مرغابی- غاز- بز- ژامبون- جگر- غزال- کبک- قرقاول- اسب- لاک پشت

فصل دوم

ماهیها و گوشت های دریایی

صاحبان گروه خونی A می توانند از همه انواع ماهیها و گوشتهای دریایی به میزان کم 3 تا 4 بار در هفته مصرف نمایند. اما در عین حال باید از خوردن گوشت ماهیهای سفید مانند ماهی پیچ و ماهی پهن خودداری کنید زیرا این نوع ماهیها دارای نوعی لکتین هستند که می تواند دستگاه گوارشی حساس گروه خونی A را با مشکل روبرو کند.

ماهیهای بسیار مفید:

ماهی روغن- ماهی خال خالی(اسقومری)- اردک ماهی- قزل آلای رودخانه ای و دریایی- ماهی آزاد- ساردین

ماهیهای غیرمضر:

صدف- ماهی تن- همه ماهی رودخانه ای- ماهیهای دم زرد- ماهی خاویار- شمشیر ماهی- گرگ دریایی- کوسه- قزل آلای هندی

ماهیهای مضر:

ماهی کولی- خاویار- گربه ماهی- دلفین سفید- اسکالوپ- میگو- خرچنگ- ماهی آزاد دودی- هشت پا- صدف سیاه خوراکی- انواع ماهی پیچ- هالیبوت

فصل سوم

لبنیات، شیر و تخم مرغ

صاحبان گروه خونی A می توانند از لبنیات تهیه شده از طریق تخمیر، مانند ماست و پنیر و ... به میزان کم استفاده نمایند اما باید از مصرف همه فرآورده های تهیه شده از شیر پرچرب و تخم مرغ به میزان زیادی هم خودداری نمایند و فقط گاهی تخم مرغ محلی استفاده نمایند این افراد باید از میان لبنیات ماست، کرم ترش(sourcream) بدون چربی و پنیرهای محلی را برگزینند و شیر بز را جایگزین

شیر معمولی نمایند.

اگر شما صاحب گروه خونی A هستید و از حساسیت و یا مسائل تنفسی رنج می برید، باید بدانید که شیر به میزانی زیادی ترشح خلط را افزایش می دهد. ذکر این نکته لازم است که بدن صاحبان گروه خونی A بیش از سایر گروهها مایعات مخاطی ترشح می کند و ترشح زیاد مواد مخاطی می تواند مضر باشد زیرا باعث حساسیت و التهاب و مسائل تنفسی گردد و این علت دیگری است که شما را وا می دارد از مصرف لبنیات زیاد خودداری کنید.

لبنیات غیرمضر:

پنیرنرم محلی- پنیر سفید- ماست- تخم اردک- تخم بلدرچین- کرم ترش کرم چرب یا بدون چربی- پنیر تهیه شده از شیر بز- تخم مرغ- تخم غاز

لبنیات مضر:

پنیر آمریکایی- کازئین- پنیر بری- امنتال- کولبی- دوغ- گرویر- پارمیزان- مونستر- شیر پرچرب- پنیر آبی- چدار- گودا- کره- بستنی های تهیه شده از شیر- پنیر سوئیسی- نوشاتل- شیرگاو- نوشیدنی های تهیه شده از شیر

فصل چهارم

روغنها و چربی ها

صاحبان گروه خونی A تنها به میزان کمی چربی نیاز دارند تا بتوانند نیاز خود را برطرف نمایند. اما افزودن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به ظرف سالاد یا سبزی بخارپز می تواند به هضم غذای این افراد کمک شایانی نماید.

روغن زیتون از جمله چربی های اشباع نشده است که تأثیر مثبتی بر روی قلب دارد و کلسترول خون را کاهش می دهد.

روغنهای بسیار مفید:

روغن دانه کتان- روغن زیتون- روغن دانه کشمش سیاه-

روغن گردو

روغنهای غیرمضر:

روغن دانه شلغم- روغن بادام- روغن سویا- روغن کبد ماهی- روغن کنجد- روغن آفتابگردان- روغن گل گاو زبان- روغن جوانه گندم

فصل پنجم

خشکبار و دانه ها

خشکبار و دانه ها حاوی میزان زیادی پروتئین هستند که برای گروه خونی A که میزان کمی از پروتئین های حیوانی مصرف می نمایند بسیار مفید است. اگر شما دارای گروه خونی A هستید از این مواد مصرف کنید زیرا حاوی پروتئین های مهم و واکنش هایی هستند که با انواع سرطان مبارزه می کند.

بهترین نوع خشکبار بادام زمینی است البته تخمه کدو هم برای شما بسیار مفید است. اگر شما دارای گروه خونی A هستید و از

بیماری کیسه صفرا رنج می برید بهتر است به میزان کمی از کره پسته یا سایر مغزها به جای خود آنها استفاده کنید.

خشکبار بسیار مفید:

بادام زمینی- کره پسته- تخمه کدو- گردو- دانه کتان

خشکبار غیرمضر:

کره بادام- فندق- پنیربادام- شیر بادام- صنوبر- کنجد- کره دانه آفتابگردان- تخمه آفتابگردان- کره کنجد- جوز آلش- دانه خشخاش

خشکبار مضر:

پسته- گردوی برزیلی

فصل ششم

حبوبات

دارندگان گروه خونی A در غذای مصرفی خود به پروتئین های موجود در حبوبات تکیه دارند زیرا این مواد منبع بسیار غنی پروتئین های مغذی هستند. اما در عین حال باید بدانید که همه انواع حبوبات برای شما مفید نیست! زیرا برخی از آنها حاوی لکتین هایی است که می تواند باعث کاهش ترشح انسولین و در نتیجه چاقی و بیماری قند گردد. از جمله این حبوبات مضر می توان به لوبیای قرمز و سبز و سفید و نخود اشاره کرد.

به صاحبان گروه خونی A توصیه می گردد سویا و فرآورده های آن را به رژیم غذایی خود اضافه نمایند.

حبوبات بسیار مفید: لوبیای اسپانیایی- عدس- لوبیا سبز- لوبیا سیاه- سویا- شیر سویا- پنیر سویا(توفو)

حبوبات غیرمضر:

باقلای خشک- لوبیای سفید- نخودسبز-

حبوبات مضر:

لوبیا سفید ریز- لوبیا قرمز- نخود

فصل هفتم

دانه های گیاهی و نان و خمیرها

دانه های گیاهی به طور عام برای صاحبان گروه خونی A مفید هستند به شرطی که دانه های کامل را که مواد مغزی در آن به وفور یافت می گردد انتخاب و انواع صنعتی و آماده خودداری نمایید.

شما باید از مصرف فرآورده های آماده مانند غذاهای یخ زده و غذاهای آماده سس دار مثل سوپ سبزیجات و برنج آماده خودداری کنید.

کسانی که از ترشح زیاد خلط به علت آسم یا التهابهای مکرر دستگاه تنفسی رنج می برند باید مصرف گندم را کاهش دهند زیرا گندم تولید مایعات مخاطی را افزایش می دهد. خود شما می توانید به مرور زمان دریابید که چه میزان گندم برای شما مناسب است.

دانه های بسیار مفید:

گندم سیاه- آرد برنج- آرد چاودار- سبوس برنج- نان جوانه گندم با کشمش- آرد ارزن- نان تهیه شده از ارزن کامل- ماکارونی تهیه شده از گندم سیاه

دانه های غیرمضر:

آرد گلوتن- آرد گندم درشت- پف فیل- آرد ذرت- گندم کوهی- انواع برنج- فرآورده های تهیه شده از آرد گلوتن- فرآورده های تهیه شده از آرد سفید- کیک آرد ذرت- ذرت- برگه های تهیه شده از چاودار- نان چاودار

دانه های مضر:

بلغور درشت- سبوس گندم- مخلوط آرد گندم وجو- کیک مافین

منبع: فادیا عبدوش/ برنامه غذایی مناسب برای گروه خونی A / انتشارات عقیل /تهران :1388

منبع: راسخون
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1131

به "برنامه غذایی مناسب گروه خونی A(1)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه غذایی مناسب گروه خونی A(1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید