ضرر سهامداران عدالت چقدر شد؟

به گزارش خیمه نیوز، به گزارش خبرنگاران، سهام عدالت به عنوان یکی از طرح های اقتصادی عدالت محور و به هدف کاهش فاصله طبقاتی در کشور در سال 1384 تصویب و به اجرا رسید.

ضرر سهامداران عدالت چقدر شد؟

اما ارزش این سهام به دلیل سیاست های نادرست دولت دوازدهم در قبال بورس، با افت شدیدی روبرو شده است و بسیاری از افرادی که این سهام را به عنوان یک دارایی برای خود نگهداری کرده بودند، در شرایط فعلی با کاهش 53 درصدی ارزش آن در 18 ماه گذشته روبرو شده اند.

49 میلیون نفری که دارای برگه های سهام عدالت هستند در شرایط فعلی، نه می توانند این سهام را بفروشند و نه می توانند از آن استفاده خاصی کنند. طرح وثیقه گذاری سهام عدالت برای دریافت وام نیز اجرایی شده، اما هنوز هیچ آمار رسمی و غیررسمی از مقدار پرداخت وام به این شیوه ارائه نشده است. به نظر می رسد این طرح نیز به دلیل درست ارزیابی نشدن با شکست روبرو شده است.

از سهام عدالت چه خبر؟

20 ماه از آزادسازی سهام عدالت می گذرد. بعد از این آزادسازی حدود 20 میلیون نفر از افراد جامعه که فاقد سهام عدالت بودند پیگیر خرید یا دریافت این سهام شدند. به گفته کنندگان مجلس 10 میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت در سال آینده معین تکلیف خواهند شد.

مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، می گوید: سهام عدالت قانونی جدا است و در بودجه جانمایی نمی شود؛ طرح جاماندگان سهام عدالت در مجلس در حال بررسی است.

سهام عدالت چقدر می ارزد؟

سهام عدالت از تعدادی سهام ارزنده و بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته های گذشته با کاهش ارزش روبرو شده است. این سهام در دی ماه با کاهش ارزش روبرو شد و در هفته پایانی دی ماه این فرایند نزولی نیز ادامه دار بود و این سهام در هفته گذشته با افت 4.56 درصدی روبرو شد؛ این مساله در حالی رخ داده است که شاخص کل بورس و شاخص کل هم وزن بورس نیز به ترتیب با کاهش 4.1 و 5.12 درصدی در این هفته روبرو شدند.

برگه های سهام عدالت در قیمت های 409 هزار تومانی، 492 هزار تومانی، 532 هزار تومانی و یک میلیون تومانی در هفته چهارم دی ماه به ترتیب با افت 348 هزار تومانی، 419 هزار تومانی، 453 هزار تومانی و 852 هزار تومانی نسبت به هفته سوم دی ماه روبرو شده اند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، نمادهای حاضر در سبد سهام عدالت از ارزنده ترین سهم های بازار سرمایه هستند. با این حال، ارزش برگه های سهام عدالت در برگه های مختلف به ترتیب برابر است با 7 میلیون و 290 هزار تومان، 8 میلیون و 769 هزار تومان، 9 میلیون و 482 هزار تومان و 17 میلیون و 824 هزار تومان.

کاهش ارزش سبد سهام عدالت در یک سال و نیم گذشته موجب ایجاد ضرر و زیان زیادی برای سهامداران عدالت شده است. ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد سال 99 با افت 53 درصدی روبرو شده است. این در حالی است که ارزش همین سبد در انتهای هفته اول، دوم و سوم دی ماه به ترتیب با افت 49، 50 و51 درصدی روبرو بود.

ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد سال گذشته به ترتیب با کاهش قیمت 8 میلیون و 289 هزار تومانی، 9 میلیون و 971 هزار تومانی، 10 میلیون و 782 هزار تومانی و 20 میلیون و 267 هزار تومانی روبرو شده است.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1293

به "ضرر سهامداران عدالت چقدر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر سهامداران عدالت چقدر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید