برنامه دولت برای مستاجرها

به گزارش خیمه نیوز، دولت تصمیم گرفته برای کنترل رشد اجاره بهای مسکن در کشور، بسته سیاستی طراحی و اجرا کند. نیمه اول امسال، تورم اجاره مسکن در شهرها، رکورد تاریخی بیشترین نرخ را به ثبت رساند؛ 52 درصد. علت این جهش هزینه اجاره، سیاست های نادرست بوده اما با این حال دولت می خواهد شرایط را برای مستاجرها تغییر دهد. سیاستگذار برای تنظیم بازار اجاره مقابل دو راستا واقع شده است؛ یک راه اصلی و یک بیراهه.

برنامه دولت برای مستاجرها

به گزارش دنیای اقتصاد، با ورود دولت به حل مشکل جهش دامنه دار اجاره بهای مسکن، هم اکنون نوعی دو راهی برای نجات مستاجرها پیش روی سیاستگذار بخش مسکن قرار گرفته است. بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد یکی از این راه ها، جهت درست، اصولی و اثربخش برای تنظیم بازار اجاره و جهت دیگر، بیراهه سیاستگذاری در حوزه مسکن است که بعید است بتواند بحران فعلی جهش اجاره بها در شهرهای کشور را انتها دهد.

پرونده بحران اجاره بها در حالی روی میز دولت قرار گرفته است که با ورود دولت به این موضوع قرار است حل مشکل افزایش شدید اجاره بها در تهران و شهرهای کشور به عنوان یکی از اقدامات فوری و ضروری در دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در پی وقوع بحران جهش اجاره بهای مسکن در تهران و سایر شهرهای کشور و براساس آمارهای ارائه شده در ارتباط با تورم بازار اجاره در کشور، ستاد هماهنگی مالی دولت، ماموریت یافته است سیاست حمایتی با هدف کنترل رشد اجاره بها و حمایت از اجاره نشینان را تدوین و ارائه کند.

بر این اساس، در جلسه ستاد هماهنگی مالی دولت که یکشنبه شب به ریاست سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، برگزار گشت سه موضوع مهم و تعیین کننده در اقتصاد کشور مورد بررسی قرار گرفت که برطرف بحران رشد افسار گسیخته اجاره بها در تهران و کشور یکی از این موضوعات مهم بود. در این جلسه گزارش مرکز آمار ایران درباره تورم دی ماه و اجاره مسکن در سبد هزینه خانوار مطرح و پس از بررسی مقرر شد ستاد هماهنگی مالی سیاست حمایتی در این زمینه را با هدف کنترل رشد اجاره بها و حمایت از اجاره نشینان تدوین و ارائه کند.

تورم شدید در بازار اجاره مسکن به ویژه در سال جاری به میزان چشمگیری هزینه تامین مسکن برای خانوارهای فاقد مسکن و اجاره نشین را افزایش داده است به طوری که پرداخت اجاره بها هم اکنون در مرکز و در بسکمک از شهرهای کشور از توان بخش زیادی از خانوارهای مستاجر خارج شده است.

آخرین آمارهای رسمی در این باره از افزایش بیش از 50 درصدی نرخ اجاره مسکن در پاییز سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل-پاییز سال قبل- هم در تهران و هم در کشور خبر می دهد.

دو رکورد بحران در بازار اجاره

بازار اجاره مسکن در حالی هم اکنون در شرایطی بحرانی به لحاظ رشد شدید اجاره بها قرار گرفته است که این بازار در شرایط فعلی دست کم دو رکورد بحران را پشت سر گذاشته است. هم اکنون هزینه تامین مسکن و پرداخت اجاره بها 42 درصد از سبد کل هزینه ای خانوارها را به خود اختصاص داده است که رقمی بی سابقه و نشان دهنده رشد شدید اجاره بها محسوب می شود. در بدترین حالت، سهم اجاره بهای مسکن در سبد هزینه خانوارها در دنیا 30 درصد است. اما در ایران، سهم 42 درصدی نشان دهنده رشد افسارگسیخته اجاره مسکن در خلأ سیاست های موثر برای افزایش عرضه به این بازار و تنظیم گری سطح نرخ اجاره نشینی است.

دومین رکورد بحران در بازار اجاره مسکن مربوط به رشد تاریخی اجاره بهای مسکن در تهران و کشور به ویژه در سال جاری است. هم اکنون میانگین اجاره بها هم در شهر تهران و هم در کشور در مقایسه با سال گذشته بیش از 50 درصد رشد کرده است. آمارها از افزایش 52 درصدی میانه اجاره بها خبر می دهند. این موضوع نشان دهنده بحران در بازار اجاره مسکن است. به این معنا که اگرچه همواره تامین اجاره بهای مسکن برای خانوارهای مستاجر و فاقد مسکن سخت بوده است اما در سال جاری به واسطه رشد بیش از 50 درصدی نرخ اجاره نشینی در کشور، این موضوع منجر به بروز فشار مالی مضاعف بر خانوارها شده است.

ریشه جهش اجاره بها

بررسی ها نشان می دهد، جهش اجاره بهای مسکن در یک سال گذشته دست کم از دو عامل مهم و عمده اثر گرفته است. نخستین عامل مربوط به جهش قیمت مسکن و اثرپذیری بازار اجاره از رشد قیمت مسکن در سه سال اخیر است. طی سه سال گذشته همزمان با بروز جهش قیمتی و استمرار آن در بازار معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی، فاصله متعارف قیمتی بین بازار خرید و فروش و اجاره مسکن که در اصطلاح به آن نسبت قیمت به اجاره یا همان p به r گفته می شود افزایش یافت و از حالت نرمال خارج شد.

در حالت نرمال، این فاصله یا این نسبت عددی بین 15 تا حداکثر 25 است اما در سال جاری این میزان از عدد 30 فراتر رفت. به این ترتیب یک دلیل جهش شدید اجاره بهای مسکن در سال جاری به حرکت بازار اجاره برای اصلاح رابطه متعارف قیمتی با بازار مسکن در پی جهش سه ساله قیمت در این بازار مربوط می شود.

از آنجا که بازار اجاره به دلیل حساسیت بالا به تحولات قیمتی ناشی از محدودیت قدرت خرید متقاضیان این بازار معمولا با تاخیر به تحولات قیمتی بازار مسکن واکنش نشان می دهد بنابراین هم اکنون که بازار معاملات مسکن در فاز پساجهش قرار گرفته و جهش قیمت در بازار مسکن متوقف شده است، جهش در بازار اجاره شروع شده و همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر، یک سیاست ناکارآمد در بازار مسکن منجر به کاهش عرضه به بازار اجاره از سوی موجران و در نتیجه دامن زدن به التهابات قیمتی در این بازار شد. از سال گذشته و در پی شیوع ویروس کرونا، دولت برای حمایت از مستاجران به عنوان اقشار آسیب پذیر جامعه، اقدام به تعیین نرخ دستوری مجاز برای افزایش اجاره بها در شهرهای کشور کرد.

از آن جمله اعلام شد موجران در شهر تهران حداکثر تا 25 درصد، در شهرهای بزرگ تا 20 درصد و در سایر شهرها تا 15 درصد مجاز به افزایش بهای اجاره در قراردادهای نو هستند. اگر چه نیت سیاستگذار مسکن از تعیین این نرخ های مجاز برای افزایش اجاره بها، کمک به مستاجران در شرایط شیوع ویروس کرونا بود اما عملا این سیاست نه تنها به مستاجران کمک نکرد بلکه از ناحیه کاهش عرضه به بازار اجاره، در نهایت به زیان متقاضیان این بازار-مستاجرها- تمام شد. اجاره بهای مسکن با وجود سقف گذاری و تعیین نرخ دستوری مجاز برای افزایش مطابق با آمارهای رسمی به طور میانه بیش از 50 درصد افزایش یافت که این آمار رسمی نشان دهنده ناکارآمدی و شکست سیاست نرخ گذاری دستوری در این بازار است.

بررسی ها و تحقیقات میدانی به عمل آمده از سوی دنیای اقتصاد از شرایط بازار اجاره مسکن در دو سال اخیر نشان می دهد با توجه به محدودیت های درنظر گرفته شده برای موجران برای تخلیه واحد محل سکونت مستاجرها و الزام به رعایت نرخ مجاز افزایش اجاره بها، بسکمک از مالکانی که در بازار اجاره حضور داشته و اقدام به عرضه واحد یا واحدهای خود به مستاجران می کردند از عرضه مجدد آپارتمان های خود به بازار مسکن، دست کم به طور موقت، انصراف داده و فعلا این واحدها را به صورت خالی نگهداری می کنند.

فعالان بازار مسکن در این باره به دنیای اقتصاد اعلام کردند: به دلیل جهش قیمت مسکن و افزایش شدید قیمت ها در این بازارها هم اکنون مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه افراد متمولی هستند که چندان به درآمد ناشی از اجاره بها نیازی ندارند؛ بنابراین در برابر محدودیت های ایجاد شده ترجیح داده اند واحد خود را به صورت خالی نگهداری کنند.

در چنین شرایطی کاهش عرضه به بازار اجاره، خود منجر به کمبود واحدهای اجاره ای و دامن زدن به التهاب قیمتی در این بازار شده است. این موضوع نشان دهنده شکست سیاست مداخله مستقیم دولت در بازار اجاره از طریق نرخ گذاری دستوری است.

تنظیم بازار اجاره؛ راه یا بیراهه؟

دولت در شرایطی با اطلاع از جهش افسارگسیخته اجاره بهای مسکن، وارد عمل شده و موضوع ساماندهی بازار اجاره برای حمایت از مستاجرها را در دستور کار خود قرار داده است که یک سوال مهم در این رابطه مطرح است. اینکه آیا مشکل مستاجرها و بازار اجاره با ورود دولت به این موضوع قرار است از جهت راه درست برطرف شود یا به بیراهه سیاستگذاری برود؟

جزئیات طرح پیشنهادی

بررسی ها نشان می دهد طرحی در دولت در دست بررسی است که بخشی از واحدهای برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال به بازار اجاره عرضه شود. کارشناسان این اقدام را بیراهه سیاستگذاری در بازار اجاره می دانند. اگرچه افزایش عرضه مسکن به بازار اجاره به طور قطع منجر به کاهش التهاب در این بازار می شود اما ذکر دو نکته و دو ملاحظه مهم در این زمینه لازم است. اول آنکه در بهترین حالت ساخت این واحدها دو سال زمان می برد یعنی در بهترین حالت اگر ساخت این واحدها از هم اکنون شروع شود، کوتاه ترین زمان ممکن برای عرضه این واحدها به بازار اجاره انتها سال 1402 است. در حالی که شرایط و شرایط در بازار اجاره به قدری وخیم است که دولت باید اقدامی فوری و ضروری را برای کاهش التهاب در این بازار به کار بگیرد.

ملاحظه دوم به ماجرای ساخت این واحدها در حومه کلان شهرها و نه خود شهرهای مادر مربوط می شود. از آنجا که دولت در کلان شهرهایی مانند تهران و سایر شهرهای بزرگ برای ساخت وساز زمین در اختیار ندارد و این ساخت وسازها را در شهرهای نو و حومه شهرهای مادر برنامه ریزی کرده است عملا این ساخت وسازها حتی در صورت انجام، کمکی به برطرف التهاب در بازار اجاره مسکن کلان شهرها به ویژه مرکز نخواهد کرد.

اما در کنار بیراهه سیاستگذاری در بازار اجاره مسکن، یک راه چاره فوری، کارآمد و اثربخش برای تنظیم بازار اجاره به نفع مستاجران، اقدام سریع برای عرضه واحدهای مسکونی منجمد و خالی از سکنه به بازار از جهت سیاست درست مالیاتی است. این سیاست درست مالیاتی که می تواند از همین فردا در صورت اجرا منجر به عرضه تعداد زیادی از واحدهای منجمد شده و خالی از سکنه به بازار اجاره شود، وضع و دریافت مالیات سالانه از املاک مسکونی است. از این طریق با افزایش ریسک انجماد ملکی و ایجاد هزینه برای سفته بازها، واحدهای احتکار شده به بازار مسکن عرضه می شود که به طور قطع و با توجه به طولانی بودن فرایند فروش یا عدم تمایل مالکان برای فروش، بخش زیادی از این واحدها به بازار اجاره عرضه می شود.

از سوی دیگر لازم است دولت سیاست اعمال نرخ دستوری برای افزایش اجاره بها را که عملا در دو سال گذشته موثر واقع نشده و در تنظیم بازار اجاره با شکست روبرو شد، ملغی اعلام کند تا از این طریق، موجرانی که در پی اعمال این سیاست از بازار اجاره خارج شدند به این بازار بازگردند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1289

به "برنامه دولت برای مستاجرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه دولت برای مستاجرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید