سخنگوی وزارت خارجه: چین در مقابله با ویروس کرونا پیشتاز است

به گزارش خیمه نیوز، موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مصاحبه ای چین را یکی از کشورهای پیشتار در مقابله با ویروس کرونا در سطح دنیا ارزیابی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه: چین در مقابله با ویروس کرونا پیشتاز است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در مصاحبه با خبرنگار رادیو و تلویزیون مرکزی چین در تهران، چین را یکی از کشورهای پیشتاز در مقابله با کرونا در سطح دنیا خواند.

وی گفت: علی رغم آنکه کرونا در آن موقع به طور وحشتناک در چین در حال گسترش بود، چینی ها توانستند با مدیریت قوی، انسجام و همکاری مردم بر این ویروس غلبه نمایند. حالا چین یکی از کشورهای پیشتاز در مقابله با کووید-19 است.

موسوی اضافه کرد: چین همچنین به عنوان یک کشور مسئولیت پذیر، پس از موفقیت در مهار کرونا به بسیاری از کشورها از جمله ایران یاری کرد و اکنون ایران نیز توانسته این بیماری را تا حدودی کنترل کند. این امر نشان می دهد که همکاری بین کشورها، آنها را در مقابل با بحران های بهداشتی و انسانی قوی تر می نماید. ما به این خاطر از چین سپاسگزاریم.

چندی پیش، سومین نشست سیزدهمین دور مجلس ملی نمایندگان خلق چین قانون امنیت ملی در هنگ کنگ را به تصویب رساند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره گفت: ایران از تصمیم چین پشتیبانی می نماید. مساله هنگ کنگ بخشی از امور داخلی چین است و کشورهای دیگر حق ندارند دخالت نمایند.

موسوی گفت: منطقه اداری ویژه هنگ کنگ یک بخش جدایی ناپذیر از سرزمین اصلی چین است؛ بنابراین، هرگونه دخالت در امور هنگ کنگ به منزله دخالت در امور داخلی چین محسوب می گردد. ما پیش از این نیز به کشورهای غربی توصیه نموده ایم که دست از دخالت در امور هنگ کنگ و چین بردارند، به این دلیل که آنچه آنان انجام می دهند به خاطر مصلحت مردم هنگ کنگ و چین نیست. آنان این نکته را به عنوان یک ابزار برای فشار بر دولت و ملت چین تلقی می نمایند و قطعاً دِلِ شان برای مردم هنگ کنگ و آزادی های آنها نسوخته است و این موضوع را بارها نشان داده اند و دنبال منافع خاص خودشان هستند.

وی در ادامه اضافه کرد: دخالت آمریکایی ها در هنگ کنگ نابه جاست و دلیلش نیز آن است که چین یک کشور مستقل است و از نظر مالی در سطح دنیا حرف برای گفتن دارد. آنها به خاطر آنکه جلوی رشد و تقویت روزافزون چین را بگیرند، هر از چندی به چنین مسائلی در هنگ کنگ و یا مناطق مختلف چین دامن می زنند و دنبال آن هستند که با بی ثبات کردن سرزمین اصلی چین و یا مناطق متعلق به چین، در جهت تضعیف دولت و ملت چین و به نفع خودشان استفاده بنمایند که قطعاً جمهوری اسلامی ایران اینگونه دخالت ها را نابه جا می داند و محکوم می نماید؛ همچنین امیدوار است که دولت و ملت چین همچنان مثل گذشته مقاوم در برابر این دخالت ها ایستادگی نمایند که تا کنون این کار را نموده اند و در آینده نیز آن را ادامه خواهند داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 403

به "سخنگوی وزارت خارجه: چین در مقابله با ویروس کرونا پیشتاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه: چین در مقابله با ویروس کرونا پیشتاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید