راهنمای کامل دریافت جایزه نقدی صرفه جویی در مصرف برق

به گزارش خیمه نیوز، خبرنگاران : جزئیات طرح تشویقی وزارت نیرو برای پاداش صرفه جویی در 4 ماه پیش رو بیانگر آن است که یک مشترک زیر الگو با 60 کیلووات ساعت صرفه جویی می توند زمینه رایگان شدن هزینه برق خود را مهیا کند.

راهنمای کامل دریافت جایزه نقدی صرفه جویی در مصرف برق

به گزارش فارس، رویکرد تشویق مشترکان خانگی برق از ابتدای دولت سیزدهم جایگاه ویژه ای در سیاست گذاری حوزه انرژی ایفا نموده است.

به همین دلیل به استناد آخرین اخبار رسیده از صنعت برق، بر اساس اطلاعیه شرکت توانیر، برای ایجاد زمینه مشارکت مشترکان صنعت برق در مدیریت مصرف و پرداخت بهای برق صرفه جویی شده، مشترکان بخش خانگی که الگوی مصرف را در ماه های گرم سال (خرداد تا شهریور) رعایت نموده و نسبت به سال قبل کاهش مصرف برق داشته باشند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش تا مبلغ 500 تومان پاداش همکاری مدیریت مصرف دریافت خواهند کرد. مبلغ پاداش در هر صورت حساب برق درج و از بهای برق مصرفی کم می گردد.

بر اساس آنجه وزیر نیرو در ارتباط با تشریح دقیق پاداش 5 برابری صرفه جویی مصرف برق گفت: اگر مشترکی سال گذشته 300 کیلووات مصرف می نموده و هم اکنون با کاهش 50 کیلوواتی به عدد 250 کیلووات برسد به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی 500 تومان پاداش گرفته که معادل 25 هزار تومان می گردد.

محرابیان ادامه داد: هزینه قبض این مشترک برای مصرف 250 کیلووات نیز 25 هزار تومان است که معنای رایگان شدن قبض را می دهد. حال اگر این مشترک به جای 250 کیلووات 200 کیلووات مصرف نمایند 30 هزار تومان پاداش خواهد گرفت و در قالب بستانکاری یا به صورت نقدی می تواند پاداش خود را دریافت کند.

*آنالیز پاداش های تعلق گرفته به مشترکان بر اساس طرح تشویقی وزارت نیرو

با توجه به جزئیات ارائه شده اگر فرض کنیم، یک مشترک در تابستان سال گذشته در منطقه ها عادی مصرف طبیعی 300 کیلووات ساعتی داشته هم اکنون به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی در 2 منبع هزینه انرژی خود را کاهش می دهد و با گذر از مقدار صرفه جویی 60 کیلووات ساعتی از صنعت برق طلب کار خواهد شد.

بر این اساس یکی از منابع پاداش مرتبط با کاهش هزینه ای است که از محل صرفه جویی سوخت به دست می آید. در این راستا به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی برق هزینه این مقدار مصرف از مشترک دریافت نخواهد شد.

از سوی دیگر با کاهش هر کیلووات ساعت صرفه جویی با توجه به اینکه مقدار 300 کیلووات ساعت به عنوان عدد اوج بار معین شده است، 500 تومان به عنوان پاداش صرفه جویی دریافت خواهد شد.

این مقدار کاهش هزینه در صورتیکه مشترک مذکور 200 کیلووات ساعت صرفه جویی نموده و مقدار استفاده خود از برق را با راهکارهای توصیه شده به 100 کیلووات ساعت برساند به بیش از 133 هزار تومان در 3 ماه خواهد رسید.

به معنای دیگر مشترکان با حداکثر صرفه جویی 200 کیلووات ساعاتی در 4 ماه اجرای این قانون زمینه کسب سود 532 هزار تومانی را خواهد داشت.

*قبض برق مشترکان با صرفه جویی چقدر می آید

مسئله رویکرد تشویق محور دولت در تعرفه گذاری از یک سوی دیگر قابل آنالیز است، بر این اساس مطالعه هزینه برق یک مشترک خانگی با مصرف سال گذشته 300 کیلووات به عنوان نمونه نشان می دهد.

اگر این مشترک خانگی فرضی با مصرف معین هر کیلووات ساعت صرفه جویی کند از دو منبع با کاهش هزینه خود روبرو خواهد شد.

بر این اساس صرفه جویی کمتر از 60 کیلووات ساعتی معادل 20 درصد مصرف الگو سبب می گردد تا قبض برق این مشترک رایگان گردد.

بعلاوه اگر این مشترک فرضی نهایتا تنها 100 کیلووات ساعت برق مصرف کند و صرفه جویی قابل توجه 66 درصدی را برای خود به ثبت برساند ماهانه 90 هزار تومان و در طول 4 ماه 360 هزار تومان از صنعت برق دریافت خواهد نمود.

*جزئیات مصرف برق خود را از برق من آگاه شوید

بر این اساس پاداش های صرفه جویی شده از ابتدای خرداد ماه سال 1401 بر قبوض مشترکان لحاظ شده و اگر مشترکی علاوه بر پوشش کامل هزینه برق خود مبلغی را از صنعت برق بستانکار گردد، می تواند به وسیله نرم افزار برق ایران (برق من) نسبت به دریافت پاداش ویژه خود اقدام کند.

بر این اساس، مشترکان صنعت برق می توانند، هم اکنون با مراجعه به نرم افزار برق ایران (برق من) به وسیله پیوند گذاشته شده در (اینجا) نسبت به وارد کردن شناسه قبض خود و دریافت آخرین اطلاعات و جزئیات مصرف کسب اطلاع نموده و با استفاده از راهکارهای ساده صرفه جویی از طرح تشویقی ویژه وزارت نیرو در 4 ماه پیش رو استفاده نمایند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1394

به "راهنمای کامل دریافت جایزه نقدی صرفه جویی در مصرف برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل دریافت جایزه نقدی صرفه جویی در مصرف برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید