دولت افغانستان خواستار برقراری آتش بس با طالبان شد

به گزارش خیمه نیوز، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز (دوشنبه) از طالبان خواستار برقراری آتش بس بشردوستانه شد اما این گروه بارها این خواسته دولت افغانستان را رد کرده و اعلام کرده است: آتش بس با نیروهای دولتی شامل توافقنامه صلح آمریکا و طالبان نیست.

دولت افغانستان خواستار برقراری آتش بس با طالبان شد

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز در نشست خبری در کابل باردیگر از طالبان خواست که برای مقابله موثر با ویروس کرونا آتش بس بشردوستانه را پذیرفته و به خواست مردم پاسخ مثبت دهند.

صدیقی گفت: زمان آن فرارسیده است تا طالبان نیز ویروس کرونا را جدی بگیرند و با آن مبارزه کنند زیرا گسترش این ویروس افغانستان را با چالش جدی روبرو کرده است.

وی تأکید کرد : در صورتی که خشونت از طرف گروه طالبان ادامه پیدا کند، بحران ناشی از ویروس کرونا گسترده خواهد شد و در این صورت طالبان مسؤول خواهند بود.

سخنگوی ریاست جمهوری، افزایش جنگ و خشونت را عامل عدم رسیدگی دولت به ساکنان مناطق جنگی دانست و گفت که این مورد بسیار نگران کننده است.

وی افزود: اجماع منطقه ای و جهانی برای برقراری آتش بس بشردوستانه در افغانستان وجود دارد و همه جهان و منطقه یک صدا از طالبان می خواهند تا آن را قبول کنند. افزایش حملات طالبان در هفته های اخیر مردم افغانستان را به صلح بی باور کرده است، در حالی که صلح هنوز هم یک اولویت اساسی دولت افغانستان است.

طالبان تا به امروز به خواسته های مکرر دولت افغانستان برای برقراری آتش بس جواب رد داده و اعلام کرده است:در توافقنامه این گروه با آمریکا ،آتش بس با دولت کابل ذکر نشده است.

این گروه حتی بارها آمریکایی ها و دولت افغانستان را متهم به نقض توافقنامه صلح کرده و گفته است که حملات هوایی نظامیان آمریکایی و حملات شبانه علیه پایگاه های طالبان نقض صریح توافق نامه صلح است. اما دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی با رد این ادعا، اظهار داشتند که طالبان توافق نامه را نقض کرده است.

رویارویی توئیتری سخنگوی نیروهای آمریکایی و طالبان نیز در این زمینه در روزهای اخیر خبرساز شد. دو طرف با رد و بدل کردن پیام های توئیتری خواهان روشن کردن موضع همدیگر شده بودند. سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان به طالبان این پیام را داد که حمله، حمله را به دنبال خواهد داشت و به حملات طالبان پاسخ داده خواهد شد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 325

به "دولت افغانستان خواستار برقراری آتش بس با طالبان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت افغانستان خواستار برقراری آتش بس با طالبان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید