خبرنگاران همدان رکورددار افزایش اجاره بهای مسکن در کشور

به گزارش خیمه نیوز، همدان- خبرنگاران- مرکز آمار ایران چند روز پیش آماری منتشر کرد که بر اساس آن، متوسط تورم نقطه ای قیمت اجاره بها در زمستان 1399 در کشور به 28.9 درصد رسیده و این در حالی است که همدان با 39.4 درصد، بالاتر از تهران در رتبه نخست بیشترین افزایش قیمت اجاره مسکن در کشور نهاده شد.

خبرنگاران همدان رکورددار افزایش اجاره بهای مسکن در کشور

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، چند سالی است بر سر زبان ها افتاده که همدان بعد از تهران بالاترین قیمت مسکن را در کشور دارد به طوری که تفاوت قیمت زمین و مسکن در همدان با سایر استان های همجوار بسیار چشمگیری است.

گرانی مسکن در همدان موجب شده رویای خانه دار شدن در این شهر به مراتب دست نیافتنی تر از سایر استان ها گردد.

روزی که مادها همدان را به عنوان پایتخت ایران برگزیدند به طور قطع موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب این خطه از ایران زمین را در نظر گرفتند. به واسطه همین موضوع، همدان در طول سه هزار و 500 سال سابقه شهر نشینی اش همیشه به عنوان پایتخت یا یکی از شهرهای راهبردی مطرح بوده است.

اما حالا این شهر به عنوان یکی از گرانترین شهرهای کشور، خرید مسکن برای همدانی ها را به یک رویا تبدیل نموده است، به گونه ای که در سه سال گذشته به یک باره افزایش قیمت مسکن را شاهد بوده ایم. براساس آنالیز ها، قیمت هر مترمربع زمین در نقاط مختلف شهر همدان در این مدت تا 10 برابر افزایش یافته است.

حالا همدان در بخش مسکن تنه به تنه شهر تهران پیش می رود. یکی از شهروندان همدانی با بیان اینکه مدت 6 ماه است که به دنبال خرید یک ملک مسکونی است می گوید: برای خرید یک واحد آپارتمان به هر کجای شهر که می روم خانه کمتر از متری 10 میلیون تومان یافت نمی گردد.

محسنی با اشاره به اینکه قیمت ها به شدت بالاست، اضافه نمود: در بعضی مناطق قیمت آپارتمان به یک باره افزایش یافته و در مناطق متوسط شهری به متری 23 میلیون تومان نیز رسیده است. در شهرک ها نیز قیمت هر متر مربع آپارتمان بین 12 تا 18 میلیون تومان قیمت گذاری می گردد.

یک شهروند دیگر همدانی نیز با بیان اینکه گویا نرخ گذاری بازار مسکن اختیاری است، می گوید:در هر کجای شهر هر کسی بیشترین قیمت را اعلام کند معیار و ملاک نرخ را در منطقه معین می نماید.

دهقانی اضافه نمود: یک واحد آپارتمان 80 متری در منطقه استادان همدان بیش از سه میلیارد و 200 میلیون تومان قیمت گذاری شده که در واقع جای تعجب دارد.

اگرچه قیمت مسکن در کشور افزایش بسیاری داشته است اما در شهر همدان شاهد گرانی نامتعارف و غیرعادی مسکن بوده ایم به طوری که همین موضوع همدان را به یکی از گران ترین شهرها تبدیل نموده است.

در این بین بیشترین نگرانی را مستاجران دارند. چراکه شانه به شانه افزایش قیمت مسکن، نرخ اجاره بها نیز در این شهر افزایش می یابد.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در فصل زمستان 1399، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری کشور، به عدد 218.3 رسید که نسبت به فصل قبل (209.0)، 4.4 درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان همدان با 39.4 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 12.9 درصد افزایش است.

به عبارتی خانوارهای استان همدان به طور متوسط 10.5 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان 16 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه نموده اند.

یکی از بخش های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف نماینده، بخش مسکن است. این بخش شامل زیر بخش های اجاره بهای واحدهای مسکونی و خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی شامل تعمیرات جزئی واحد مسکونی از جمله لوله کشی، گچ کاری، برق کاری و نصب ایزوگام است.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان 1399 نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 27.5 درصد است. این نرخ نیز در استان همدان با رقم 35.7 درصد، بیشترین مقدار کشور و در استان سیستان و بلوچستان با 14.7 درصد کمترین عدد را نشان می دهد.

این در حالی است که متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل زمستان 1399 برابر با 38.6 درصد است.

مهاجرت انبوه از سایر شهرها و استان های همجوار به همدان

آب و هوای مناسب، بالا بودن کیفیت زندگی و همچنین پایین بودن نرخ بیکاری در همدان (براساس اعلام مرکز آمار ایران)، باعث شده تا مردم همیشه از استان های همجوار به این استان مهاجرت نمایند.

آب و هوای مناسب، آرامش و دور بودن از شلوغی و ترافیک در این شهر، جمعیت زیادی از پایتخت نشینان را به سمت خود کشانده و امروز تاثیر آن را در حوزه مسکن و حتی باغات همدان شاهد هستیم.

افزایش جمعیت و مهاجرت انبوه از سایر شهرها و استان های همجوار سبب شده تا همدان در 10 سال اخیر با افزایش چشمگیر اجاره بها و قیمت خرید و فروش مسکن روبرو گردد.

کمبود مسکن حتی برای اجاره، این روزها دردسر بزرگی برای مستاجران در همدان شده و در تنگنای معیشت و اقتصاد، گلوی مردم را سخت می فشارد.

از سوی دیگر کارشناسان در کنار این موضوع، نگاه سرمایه ای به مسکن در همدان، کمبود زمین در همدان و توسعه نامتوازن را از دیگر دلایل افزایش قیمت مسکن در همدان عنوان می نمایند.

درست است که نقاط خوش آب و هوای همدان به کوه های سر به فلک کشیده الوند منتهی می گردد اما در شرق، شمال و جنوب جغرافیایی این شهر تا چشم کار می نماید، زمین است. زمین هایی که اگر تبدیل به شهرک و ساختمان شوند، می تواند مشکل مسکن بسیاری از اقشار جامعه را حل نموده و آرزوی خانه دار شدن زوج های جوان را برآورده کند.

توسعه نامتوازن شهر همدان

به گفته کارشناسان یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن در همدان توسعه نا متوازن شهر است.

یکی از اصول شهرسازی این است که شهر به طور متوازن توسعه یابد و عدالت اجتماعی در تمام نقاط شهر وجود داشته باشد اما رعایت نکردن این اصل باعث شده رغبت مردم برای خرید زمین و ملک در کمربند سبز همدان بیشتر گردد و در نهایت قیمت زمین و ملک سر به فلک بکشد.

هم اکنون بین 15 تا 25 درصد از سکونت گاه های غیر مجاز نقاط حاشیه با تراکم یک سوم از جمعیت شهر همدان زندگی می نمایند که لازمه افزایش حریم شهری را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده است.

طرح تبدیل همدان به کلان شهر کشور فضا برای برنامه ریزی بهتر را مهیا می سازد و می توان در راستای استانداردسازی مدیریت شهری و نیز فرهنگ شهرنشینی هدف گذاری بهتری داشت.

هم اکنون پنج روستای شورین، حسن آباد، علی آباد پشت شهر، حیدره و قاسم آباد به عنوان سکونت گاه های پرجمعیت و پرتراکم تبدیل شده اند و اگر از حالا مدیریت و برنامه ریزی لازم در این مناطق انجام نگیرد چه بسا در آینده ای نزدیک به لحاظ شهرسازی و فرهنگی دچار آسیب های جدی شویم.

در حال حاضر باید با برنامه ریزی اصولی می توان این تهدید را به فرصت تبدیل کرد و شهرک ها و روستاهای انتهای شهر همدان را در قالب طرح کلان شهر مورد مطالعه و استانداردسازی به شهر اضافه نمود.

برای استانداردسازی این مناطق می توان امتیازهای تشویقی را در نظر گرفت تا به لحاظ شهرسازی بتوان با ساخت و ساز اصولی و منطقی، معماری شهری را در این منطقه ها به شکلی زیبا و مدنظر ایجاد کرد.

680 هکتار به وسعت شهر همدان اضافه می گردد

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان همدان می گوید: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته به منظور توسعه شهری و برطرف مشکل کمبود زمین 680 هکتار، در محدوده جنوب و شرق، به وسعت شهر همدان اضافه نموده می گردد.

مجید صالحی امیر با اشاره به اینکه در همدان کمبود شدید زمین وجود دارد، گفت: اضافه شدن این مقدار زمین به محدوده شهر همدان در کمیسیون ماده پنج در دست پیگیری است و مجوز آن به زودی صادر می گردد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر از این مقدار، مجوز 60 هکتار برای اجرای طرح اقدام ملی و فراوری مسکن صادر شده است.

صالحی امیر مطرح نمود: در حال حاضر شهر همدان به طور رسمی هفت هزار و 400 هکتار وسعت دارد که با اضافه شدن زمین های جدید، محدوده شهری آن 9 درصد گسترش می یابد.

وی با اشاره به اینکه اگر این میزان زمین به محدوده شهر همدان اضافه گردد کاهش قیمت را در این شهر شاهد خواهیم بود، توضیح داد: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته گردد که سهم شهر همدان از این مصوبه، 15 هزار واحد است.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به اینکه افزایش قیمت واحد مسکونی اجاره بها را نیز افزایش می دهد، تاکید نمود: با توجه به شرایط کرونایی، مالکان موظف به تمدید قرارداد مستاجران با نرخ افزایش حداکثر 25 درصد هستند.

23 هزار واحد مسکن ملی در همدان ساخته می گردد

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان همدان ادامه داد: در طرح سراسری اقدام ملی و فراوری مسکن، نزدیک به 23 هزار واحد مسکونی برای خانواده های دارای شرایط ساخته می گردد.

وی اضافه نمود: متاهل بودن (به استثناء دختران مجرد بالای 35 سال)، نداشتن خانه توسط خود و همسر، خانه اولی بودن، پنج سال سکونت در شهر مورد نظر و سبز بودن فرم ج آن ها (استفاده نکردن از تسهیلات و یارانه های ارگان های دولتی) از شرط های لازم برای استفاده از سهمیه مسکن ملی است.

صالحی امیر اعلام کرد: متقاضیان باید نزدیک به 100 میلیون تومان آورده داشته باشند و هر یک از واحدهای مسکونی این طرح بین 75 تا 100 میلیون تومان تسهیلات 12 ساله با سود 18 درصد واگذار می گردد.

وی اضافه نمود: زمین این واحدها نیز سال جاری قیمت گذاری می گردد و پس از گذشت 2 سال، در اقساط 36 ماهه از متقاضیان دریافت می گردد.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: در طرح اقدام ملی و فراوری مسکن شهر همدان، خانه های مسکونی در کوی شهید مدنی، کوی شهید بهشتی و کوی فرهنگیان ساخته می گردد.

نگاه سرمایه ای به مسکن در همدان

صنعتی نبودن همدان، باعث شده تا بعضی، سرمایه گذاری خرید واحد مسکونی را، به عنوان راهی برای کسب درآمد انتخاب نمایند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان با اشاره به اینکه قیمت واحدهای مسکونی را مالکان معین می نمایند می گوید: باید نظارت بر قیمت مسکن افزایش یابد و با تشکیل کمیته ای، کارشناسان قیمت املاک را معین نمایند.

ابراهیم جمالی با تاکید بر اینکه مالکان و فروشندگان نباید بر روی واحدهای مسکونی نرخ گذاری نمایند، گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط کرونایی و همچنین قیمت بالا، خرید و فروش ملک در همدان راکد شده است

وی با اشاره به اینکه در همدان یک هزار و 400 مشاور املاک فعال است، اضافه نمود: نرخ دستمزد و حق مشاوره، از 0.28 درصد به 0.08 درصد کاهش یافته است و همین موضوع موجب ایجاد التهاب و هرج و مرج در بازار مسکن شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان با اشاره به اینکه مسکن یک کالای پر سود به شمار می آید، توضیح داد: این صنعت پولساز توانسته افراد زیادی را به خود جذب کند و گاهی سودجویانی را هم می بینیم که توانسته اند از این قضیه سوء استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه باید مسکن از کالای سرمایه ای خارج گردد، توضیح داد: با توسعه و گسترش شهر همدان و ساخت انبوهی مسکن، باید بازار مسکن را اشباع کرد تا با کاهش قیمت ها شرایط برای خانه دار شده همه اقشار جامعه فراهم گردد.

ثبت مسکن در سامانه املاک و اسکان قیمت ها را کاهش می دهد

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان همدان معتقد است اجرای طرح ثبت مسکن در سامانه املاک و اسکان قیمت ها را در همدان کاهش می دهد.

مجید صالحی امیر به خبرنگار خبرنگاران گفت که همه صاحبان املاک در همدان باید از روز پنجشنبه (19 فروردین ماه) نسبت به ثبت املاک تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان اقدام نمایند.

وی درباره جزئیات مالیات بر خانه های خالی و الزام ثبت مالکان و سرپرستان خانوار نسبت به ثبت واحدهای مسکونی تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان به نشانی www.amlak.mrud.ir، اضافه نمود: بر اساس قانون 54 مکرر که بخشی از قانون مالیات های مستقیم است و در سال گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ شده است، همه خانوارها اعم از شهری، روستایی، مالک و مستاجر، مکلف هستند اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان ظرف 2 ماه که زمان معین شده است، ثبت نمایند.

صالحی امیر مطرح نمود: سامانه بر اساس قانون دو هدف معین را پیگیری می نماید؛ نخست، مالیات بر خانه های خالی که موضوع شناسایی یکی از وظایفی است که قانون گذار برعهده این سامانه گذاشته است و وزارت راه و شهرسازی به عنوان مجری این قانون باید این کار را انجام دهد و مورد بعدی شناسایی محل اسکان خانوارهاست.

وی توضیح داد: در مدت زمان اجرای این طرح به صورت نامحسوس شاهد توقف و حتی کاهش قیمت مسکن در همدان بوده ایم.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان همدان اضافه نمود: اجرای این طرح یاری بسیار زیادی در جلوگیری از نگاه سرمایه ای به مسکن، کاهش خانه های خالی و در نهایت کاهش قیمت مسکن دارد.

هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحدهای خالی از سکنه به وسیله سامانه املاک و اسکان در مرحله اول در جهت اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوارهای شهری و روستایی و به نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است.

بر اساس اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم (قانون مالیات بر خانه های خالی) در سال گذشته در مجلس یازدهم، هر خانوار یک محل به عنوان محل اصلی سکونت و یک واحد مسکونی دیگر هم در شهر دیگری به عنوان اقامتگاه فرعی می تواند داشته باشد.

همچنین اگر افراد و یا خانوارها بیش از واحدهای مذکور داشته باشند که بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد، مشمول قانون اخذ مالیات از خانه های خالی می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 930

به "خبرنگاران همدان رکورددار افزایش اجاره بهای مسکن در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همدان رکورددار افزایش اجاره بهای مسکن در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید