تصویر روز ناسا: خرمن ماه بر فراز پاریس ، اثری کوانتومی که با چشم به راحتی دیده می گردد

به گزارش خیمه نیوز، چرا برخی وقت ها گرداگرد ماه، حلقه های رنگارنگ می بینیم؟ این پدیده خرمن ماه نام دارد و به خاطر پراکنده شدن نور در اطراف ریزقطرات آب در ابرهای نازک سیروس پدید می آید.

تصویر روز ناسا: خرمن ماه بر فراز پاریس ، اثری کوانتومی که با چشم به راحتی دیده می گردد

وقتی نور از اطراف ریزقطرات می گذرد، دچار پراکندگی می گردد. این پدیده که پِراش نام دارد، اثری از مکانیک کوانتومی است و آثار آن را می توان در رنگ های زیبای روی حباب صابون یا رگه های رنگین کمانی روی بنزین و گازوئیل و روغن و ... که روی آسفالت یا آب ریخته اند، مشاهده کرد. وقتی در هوای مه آلود به منبعی نورانی نگاه کنید یا زمانی که در استخر به نورافکن های سقف می نگرید، پدیده مشابهی را می توانید تشخیص دهید.

در این تصویر، ابری نازک در ارتفاع بالا که مملو از ریزقطرات باران با میزان های مشابه است، بین ناظر و مهتاب قرار گرفته است. ازآنجایی که نور سفید، طول موج های متفاوتی دارد، هر رنگ به شکل متفاوتی دچار پراش می گردد. خرمن ماه یکی از معدود اثرات رنگی مکانیک کوانتومی است که به راحتی با چشم غیرمسلح دیده می گردد. پدیده مشابهی در روز و گرداگرد خورشید اتفاق می افتد که به آن خرمن خورشید می گوییم.

این تصویر زیبا، ماه گذشته از پاریس، فرانسه گرفته شده و نورافکن آبی رنگ بالای برج ایفل، تأثیری بر خرمن رنگارنگ ماه ندارد.

اعتبار تصویر و حق چاپ: والتر بینوتو / برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 خرداد 1403 بروزرسانی: 11 خرداد 1403 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1618

به "تصویر روز ناسا: خرمن ماه بر فراز پاریس ، اثری کوانتومی که با چشم به راحتی دیده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: خرمن ماه بر فراز پاریس ، اثری کوانتومی که با چشم به راحتی دیده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید