راهنمای سفر به یونان,آتن

به گزارش خیمه نیوز، همه چیز در خصوص جاذبه های یونان , آتن

در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران جاذبه های یونان , آتن را به شما معرفی خواهیم کرد.

راهنمای سفر به یونان,آتن

درباره یونان

یونان (به یونانی: Ελλάδα) (Hellas) کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق از طریق دریای مدیترانه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. یونان نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی نشین آسیای صغیر گرفته شده است. یونان از محبوب ترین مکان های جهان با جاذبه های گردشگری باستانی و مدرن مانند موزه های دوران باستان و سایت های باستان شناسی و شهرها است. همه آنها آثار تاریخی هستند که الهام بخش آموزش و پرورش و فرهنگ مدرن در سراسر جهان است.

https://goo.gl/maps/AHMKPrcbRkz

برای گردش و بازدید از جاذبه های مهم شهر، کجا را برای اقامت انتخاب کنیم؟

برترین جا برای اقامت در آتن در نزدیکی آکروپولیس و در منطقه ها جهانگردی پلاکا و آنافیوتیکا است. این منطقه ها، شما را در مرکز جاذبه های جهانگردی شهر قرار می دهند و با بسیاری از مهم ترین دیدنی های شهر فقط چند قدم فاصله خواهید داشت. مثلا آکروپولیس، میدان سینتاگما، کتابخانه هادریان و آگورای رومی در فاصله نزدیکی از این منطقه واقع شده اند. هر دو محله بسیار دیدنی و مجذوب نماینده هستند و خیابان های باریک محصوص عابر پیاده دارند. رستوران ها و فروشگاه های مجذوب نماینده دور و بر شما قرار دارند.

واحد پول یونان

واحد پول یونان یورو می باشد. اسکناس های یورو در یونان 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 یورو و سکه ها 1، 2، 5، 10، 20 و 50 سنتی و یک و 2 یورویی هستند. اسکناس های جعلی 100 و 200 یورویی در یونان زیاد پیدا می شود. برترین راه تشخیص واقعی یا جعلی بودن یک اسکناس دیدن همه جای آن با چشم غیر مسلح می باشد. در همه اسکناس های اصل یک نوار هولوگرام (یا اگر بیشتر از 50 یورو باشند یک وصله در یک انتهای آن) و در انتهای دیگر این اسکناس ها یک چاپ سایه دار وجود دارد. به علاوه اینکه یک نخ امنیتی هم در وسط اسکناس واقعی گذاشته شده است.

غذا و نوشیدنی در یونان

در یونان مجموعه غذا خوری و رستوران های زیادی وجود دارند که غذاهای بین المللی سرو می نمایند. اما جهانگرد ها اغلب ترجیح می دهند به موزاکایا یا کالاماری بفرایند. رستوران های یونانی غذاهای دریایی و آبدار در کنار روغن زیتون سرو می نمایند و در واقع زیتون و روغن زیتون جز جدا نشدنی تمام منوها در یونان است. علیرغم دستمزدهای نسبتا پایین در یونان، بیشتر یونانی ها حداقل هفته ای یک بار با خانواده یا دوستان خود به رستوران می فرایند. جو حاکم بر رستوران های یونان همواره آرام و غیر رسمی است. تعداد نادری از رستوران ها در قسمت های شیک تر آتن و تعدادی از هتل های مهم قرار دارند. نوشیدنی در یونان از گذشته تا امروز همراه با غذا سرو می شود. در یونان تعداد زیادی کافه هم وجود دارد.

برترین زمان برای سفر به یونان از نظر قیمت

سه فصل مختلف در یونان وجود دارد که روی قیمت های سفر تاثیر می گذارد: از ماه اکتبر تا آوریل (اواسط مهر تا اوایل اردیبهشت) قیمت ها پایین هستند، از ماه می تا جون و سپتامبر (اواسط اردیبهشت تا اواسط تیر و اوایل مهر) قیمت ها میانه اند و ماه های جولای و آگوست (اواسط تیر تا آخر شهریور) قیمت ها بالا می باشند. در عید پاک هم احتمالا قیمت ها هنوز بالا هستند. بنابراین برترین فصل سفر به یونان از نظر قیمت، فصل پاییز و زمستان می باشد.

جاذبه های گردشگری یونان

آکروپولیس

آکروپولیس یکی از معروف ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری یونان و یکی از باشکوه ترین منطقه ها باستانی جهان است و معبد پارتنون که بر فراز تپه ای صخره ای واقع شده است. این مجموعه باستانی، یادگاری از شکوه آتن باستان است. زمانی مرکز این شهر تاریخی بوده و به عنوان قلعه دفاعی هم مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از دیدنی ترین بناهای این مجموعه، معبد پارتنون بزرگترین معبد دوران باستان است.در بازدید از این مجموعه تاریخی حتما به موزه آکروپولیس پایین تپه آکروپولیس دیدن کنید. این موزه در بردارنده یکی از مهم ترین مجموعه آثار هنری یونان باستان است. در نزدیکی این منطقه دو منطقه دیگر به نام های پلاکا و آنافیوتیکا وجود دارد که منطقه های مجذوب نماینده برای گشت و گذار در خیابان های مخصوص عابر پیاده و خوردن یک وعده غذای لذیذ در رستوران های عالی است.

موزه ملی باستان شناسی

این موزه، بزرگترین موزه باستان شناسی در یونان و یکی از مهم ترین موزه های باستانی در سراسر جهان است. بنای موزه، یک ساختمان باشکوه نئوکلاسیک با 8 هزار مترمربع فضای نمایشگاهی است. پنج مجموعه دائمی با بیش از 11 هزار نمایشگاه مختلف در این مجموعه به نمایش درآمده است که مجموعه ای ارزشمند از تمدن یونان و دوران پیش از تاریخ تا دوران کلاسیک است. مجموعه تندیس های موزه، آثاری از مجسمه سازی یونانی از قرن ششم پیش از میلاد تا تا قرن پنجم پیش از میلاد را در بر می گیرد که شامل تعداد زیادی از آثار کمیاب و ارزشمند است. مجموعه آثار دکوری، آثار سفالی یونان باستان را به نمایش گذاشته است.

موزه بیزانس

این موزه آثار ارزشمندی از دوران بیزانس در تاریخ یونان را به نمایش گذاشته است.بعلاوه بیش از 25 هزار اثر به نمایش درآمده است و در واقع این موزه گنجینه ارزشمندی از آثار هنری مذهبی از دوران بیزانس و آثاری از ابتدای مسیحیت، قرون وسطی و دوران پس از بیزانس است.آثار این مجموعه شامل تندیس، نقاشی، شمایل و نمادهای مذهبی، موزاییک و منسوجات است. از بخش های جالب موزه می توان به بقایای آثار معماری از جمله بازیلیکاهای مسیحی و کلیساهای بیزانس اشاره نمود. حیاط موزه دارای بخشی از موزاییک کاری از قرن پنجم است.

کلیسای حواریون مقدس

کلیسای حواریون مقدس در قرن دهم میلادی ساخته شده است.کلیسای Panaghia Kapnikaréaدر میدان کوچکی قرار گرفته است که به خیابان ارمو متصل می شود. این کلیسای در حین کوچک بودنش تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و از آسیب های زیادی در امان مانده است. این کلیسا یکی از برترین نمونه های معماری دوران بیزانس و قرن یازدهم است. نمای بیرونی آن به خاطر سنگ تراشی ها و کتیبه های کوفی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نوع معماری این کلیسا، معماری تیپیکال بیزانس است و گنبدی دارد که روی چهار ستون نگه داشته شده است. فضای داخلی گنبد با نقاشی های سقفی زیبا تزیین شده است. اندازه زیادی از این نقاشی های مذهبی هنوز به شکل اصلی به جای مانده و نگهداری می شود.

آگورا، بقایای بازار باستانی

آگورای باستانی آتن، محل تجمع و بازاری بوده که اهالی شهر در دوران باستان در آن جمع می شدند. برای اینکه منظره زیبایی از آگورا از فاصله دور دیدن کنید.از آگورا گردشگران می توانند مسیرهای پیاده روی را به سمت تپه آگورا دنبال نمایند. روی تپه ای در خیابان آندریانو، یک بنای دیدنی به نام معبد هفائستوس قرار گرفته است. معبدی دوریک که قدمت آن به قرن پنجم پیش از میلاد برمی شود و یکی از معابد باستانی یونان است که به خوبی حفظ و نگهداری شده است.بنا با نقشه ای کلاسیک با شش ردیف از 13 ستون و کتیبه های الهام گرفته از پانتئون طراحی شده است. بعد از گذر از آگورای رومی، به کتابخانه هادریان می رسید که مجموعه ای از چند بنا است که در سال 132 میلادی به دستور امپراتور هادریان ساخته شده است.

معبد زئوس

معبد زئوس که زمانی بزرگترین معبد در یونان باستان بود به زئوس تقدیم شده است. گرچه معبد پارتنون در شرایط بهتری قرار گرفته است، معبد زئوس در زمان خود بسیار باشکوه تر از پارتنون بود. قدمت این معبد به قرن ششم پیش از میلاد برمی شود .با دیدنی به جای مانده های معبد به خوبی می توانید تصور کنید که در زمان تکمیل شدنش چقدر باشکوه بوده است. در آن موقع بیش از صد ستون مرمری این معبد را نگه می داشتند. امروزه فقط 15 ستون این بنا به جای مانده است و یکی دیگر از ستون ها روی زمین افتاده است. هنوز هم با دیدنی به جای مانده های معبد می توانید به شکوه و عظمت آن پی ببرید. این بنای شکوه، آرامگاهی برای زئوس، پادشاه خدایان بود.

ورزشگاه پاناتینایکو و ورزشگاه المپیک

این ورزشگاه بزرگترین بنای یونان باستان، ظرفیت 60 هزار دیدنچی را داشته و از دوران یونان باستان محل برگزاری مسابقات مختلف و بازی های Panathenaic بوده است. در حدود سال 140 میلادی، ورزشگاه با صندلی های نو مرمرین مجهز شد. بنایی که امروزه گردشگران از آن بازدید می نمایند از بنای اصلی الگوبرداری شده و برای بازی های المپیک سال 1896 ساخته شده است. این ورزشگاه المپیک مدرن درست شبیه به ورزشگاه باستانی با 47 ردیف صندلی ساخته شده است.

محله های جهانگردی پلاکا و آنافیوتیکا

یکی از مهم ترین جاذبه گردشگری این منطقه، حال و هوای مجذوب نماینده آن است. خیابان های باریک مخصوص عابر پیاده و میدان های کوچک و دیدنی که با درختان زیبا و خانه های قدیمی احاطه شده اند. در گوشه و کنار این منطقه قدیمی، کلیساهای تاریخی متعددی وجود دارد. مثلا کلیسای متامورفسیس در جنوب غربی و کلیسای کاپنیکاریا در شمال. حال و هوای این محله مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و برترین جا برای گشت و گذار در شهر است. محله پلاکا، تعداد زیادی رستوران سنتی یونانی دارد که معمولا دارای تراس با صندلی هایی رو به خیابان هستند. این منطقه را به خاطر رستوران معروف Staircase در خیابان Mnisikleous است. گرچه بسیاری از رستوران های این منطقه، فریبنده و مجذوب نماینده به نظر می رسند ولی بیشتر آنها کیفیت خوبی ندارند و باید از آنها اجتناب کنید. برای انتخاب رستوران در این محله، حتما تحقیق کنید. می توانید در کتاب های راهنمای سفر یا در سایت های گردشگری نقد و نظرهای رستوران های مختلف را بخوانید و برترین را انتخاب کنید یا اینکه به منطقه ها خلوت تر و خیابان های دنج تر بروید و رستوران های دور از چشم را انتخاب کنید. در این خیابان ها معمولا غیر از رستوران، غذاخوری های سنتی و کافه های دنج و مجذوب نمایندهی وجود دارد. در منطقه دیگری که در دامنه های شمالی آکروپولیس قرار گرفته یعنی در محله آنافیوتیکا می توانید از خوردن غذاهای لذیذ و اصیل یونانی لذت ببرید. خیابان های پرپیچ و خم این منطقه، مورد توجه گردشگران قرار دارند و برترین موقعیت برای گشت و گذار و لذت بردن از حال و هوای این منطقه جهانگردی است.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 17 شهریور 1401 بروزرسانی: 17 شهریور 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1441

به "راهنمای سفر به یونان,آتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به یونان,آتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید