بی اختیاری ادراری را چگونه می توانیم درمان کنیم؟

به گزارش خیمه نیوز، بی اختیاری ادراری در زنان نسبت به بی اختیاری در مردان شایع تر است. درمان بی اختیاری ادرار با رفتاردرمانی، درمان دارویی و عمل جراحی امکان پذیر است.

بی اختیاری ادراری را چگونه می توانیم درمان کنیم؟
بی اختکمک ادراری یعنی کاهش کنترل بر مثانه، به این معنی که وقتی ادرار دارید نمی توانید کنترلش کنید. بی اختکمک ادراری در زنان نسبت به بی اختکمک در مردان شایع تر است. درمان بی اختکمک ادرار با رفتاردرمانی، درمان دارویی و عمل جراحی امکان پذیر است.

بی اختکمک ادراری را می توان از چکیدن چند قطره ادرار (مثل زمان خندیدن یا سرفه کردن) تا حس شدید ادراری که کنترل آن بسیار مشکل است، دسته بندی کرد.

شاید خجالت بکشید اما حتماً در این مورد با پزشک صحبت کنید چون درمان دارد.

میلیون ها بزرگسال در ایالات متحده درگیر این عارضه هستند. بی اختکمک ادراری در افراد بالای 50 سال، به خصوص در زنان، بسیار شایع است اما افراد جوان هم درگیر آن می شوند؛ به ویژه زنانی که به تازگی زایمان کرده اند.

حتماً باید در مورد بی اختکمک ادراری با پزشک صحبت کنید، چون در صورتی که این مشکل را مخفی نگه دارید، پس از مدتی دچار خارش، زخم و عفونت مجاری اداری خواهید شد و از طرفی، احتمالاً به خاطر ترس از شرمندگی در حضور دوستان و خانواده، از آن ها دوری می کنید و دچار انزوا می شوید.

بی اختکمک ادراری در سالمندان حتما اتفاق می افتد؟

نه اصلاً. اما افزایش سن به مرور می تواند بر مقدار ادراری که مثانه می تواند نگهداری کند، تأثیر بگذارد. با افزایش سن و ورود به سالمندی، جریان ادرار ضعیف تر می شود و بیشتر اوقات احساس می کنید ادرار دارید؛ اما این بدین معنی نیست که چون سالمندید حتماً دچار بی اختکمک ادرار هستید. این عارضه با درمان، کنترل و حتی کاملاً برطرف می شود.

انواع بی اختکمک ادراری

پنج نوع بی اختکمک ادرار وجود دارد که در ادامه توضیحاتش را می خوانیم:

1- بی اختکمک استرسی یا بی اختکمک فشاری

بی اختکمک فشاری زمانی ایجاد می شود که در اثر وارد آمدن فشار به عضلات پایینی شکم، چند قطره ادرار خارج شود.

مثلاً وقتی می خندید، سرفه می کنید، چیزی را بلند می کنید یا در حال ورزش هستید ممکن است این اتفاق بیفتد. بی اختکمک ادراری معمولاً وقتی ایجاد می شود که عضلات کف لگن در اثر جراحی یا زایمان، ضعیف شده باشند. این نوع بی اختکمک ادراری در زنان شایع است.

2- بی اختکمک اضطراری یا فوری

بی اختکمک فوریتی یعنی قبل از این که بتوانید به دستشویی برسید، نیاز خیلی شدید و ناگهانی به دفع ادرار دارید. در این عارضه، بدن شما تنها چند ثانیه قبل از دفع ادرار به شما اطلاع می دهد که نیاز به دفع دارید. بی اختکمک اضطراری در افراد سالمند بسیار شایع است و البته می تواند نشانه عفونت مجاری ادراری یا مثانه پُرکار باشد.

3- بی اختکمک سرریزی

در بی اختکمک سرریزی، به دلیل پر بودن بیش از حد مثانه، مقدار کمی ادرار به صورت غیرقابل کنترل خارج می شود. ممکن است اغلب اوقات احساس کنید نمی توانید مثانه را به طور کامل تخلیه کنید و مجبورید زور بزنید. این مشکل اغلب در مردان و به دلیل انسداد جریان ادرار - در اثر بزرگ شدن پروستات یا تومور - دیده می شود. دیابت و داروهای خاصی هم می توانند این عارضه را ایجاد کنند.

4- بی اختکمک عملکردی

در بی اختکمک عملکردی، دستگاه ادراری مسئله ای ندارد، اما اختلال های جسمی مانند التهاب مفاصل یا دیگر بیماری ها مانع حضور به موقع شما در دستشویی می شود. پس در این نوع بی اختکمک، شما به طور کامل بر دفع ادرار کنترل دارید اما به دلیل مسائل دیگری نمی توانید به موقع به دستشویی برسید.

5- بی اختکمک مختلط

در این نوع بی اختکمک، به طور همزمان بیش از یک نوع بی اختکمک را تجربه می کنید.

درمان بی اختکمک ادرار با رفتاردرمانی، درمان دارویی و عمل جراحی امکان پذیر است

چرا بی اختکمک ادراری می گیریم؟

بی اختکمک ادراری می تواند دلایل پزشکی مختلفی، از جمله عضلات لگنی ضعیف و دیابت، داشته باشد.

در ادامه بعضی دلایل معمول بی اختکمک آورده می شود:

خشک و نازک بودن پوست واژن یا میزراه (مجرای خروج ادرار)، به خصوص بعد از یائسگی

بزرگ بودن غده پروستات یا جراحی پروستات

ضعف و کشیدگی عضلات لگنی پس از زایمان

داروهای خاص

تجمع مدفوع در روده

چاقی و افزایش وزن، که باعث وارد آمدن فشار به مثانه و ماهیچه های کنترل کننده آن می شود

عفونت مجاری ادراری

اختلال عروقی

بیماری هایی مثل دیابت، آلزایمر، و MS

چگونه بفهمیم بی اختکمک ادرار داریم؟

بهترین راه این است که با پزشک خانوادگیتان در مورد نشانه هایی که دارید صحبت کنید. به این ترتیب او می تواند تشخیص بدهد دچار کدام یک از انواع بی اختکمک هستید.

همچنین پزشک برای شما آزمایش نمونه ادرار می نویسد و شما هم باید در مورد عادات روزانه دفع ادرار خود - چند بار و چقدر - به دکتر اطلاعات بدهید.

احتمالاً سونوگرافی لگن هم برای شما تجویز می شود تا شرایط مثانه بررسی شود. پزشک بر اساس همه این اطلاعات تشخیص می دهد که چه نوع بی اختکمک ادراری دارید.

آیا می توان از بی اختکمک ادراری پیشگیری کرد؟می توانید با تقویت ماهیچه های لگن از بروز بی اختکمک ادراری پیشگیری کنید، اما باز هم تضمینی وجود ندارد که هرگز به این عارضه دچار نشوید.

با ایجاد بعضی تغییرات در سبک زندگی هم می توانید از بروز بی اختکمک ادراری جلوگیری کنید؛ مثلاً تغییر رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد، به این ترتیب که از الکل، کافئین، خوراکی های اسیدی مثل گوجه و گریپ فروت، و غذاهای پرادویه پرهیز کنید چون این ها می توانند مثانه را تحریک کنند.

پس اگر احساس می کنید رژیم غذایی شما در بی اختکمک ادراری نقش دارد حتماً به پزشک اطلاع دهید. بعضی افراد هم متوجه شده ا ند در صورتی که مقدار مصرف مایعات را پیش از خواب محدود کنند می توانند بی اختکمک شبانه را کاهش دهند. اگر اضافه وزن هم دارید بهتر است وزن خود را کم کنید.

درمان بی اختکمک ادراری چیست؟

بر حسب این که دلیل مشکل چیست و چه نوع بی اختکمک ادراری وجود دارد، درمان فرق دارد. اگر بی اختکمک به دلیل مسائل پزشکی است، با درمان مشکل اصلی، این عارضه هم برطرف می شود. تمرینات کِگِل هم با تقویت عضلات لگن می توانند به بهبود بعضی انواع بی اختکمک کمک کنند. جراحی و دارو هم از گزینه های درمانی هستند.

تمرینات کگل

تمرینات کگل باعث تقویت عضلاتی می شوند که مثانه را کنترل می کنند. این تمرینات هم برای زنان و هم برای مردان مفید است.

حدود 3 تا 6 ماه زمان می برد تا متوجه بهبود خود شوید.

آموزش راه های کنترل مثانه چیست؟

آموزش کنترل مثانه برنامه ای برای یادگیری کنترل بی اختکمک ادراری است. از این برنامه معمولاً برای بی اختکمک فشاری، بی اختکمک اضطراری، یا بی اختکمک مختلط استفاده می شود.

آموزش کنترل مثانه به شیوه های زیر به افراد کمک می کند:

1- طولانی تر کردن فواصل بین دو دستشویی رفتن (افزایش زمان)

2- افزایش مقدار ادراری که مثانه می تواند نگه دارد

3- بهبود کنترل روی فوریت ادرار

راه دیگری برای درمان بی اختکمک وجود دارد؟

بله. بعضی داروهای پزشکی می تواند بعضی انواع بی اختکمک ادرار را درمان کنند. به عنوان مثال، استفاده از کرم داخل واژن به بعضی از زنان که بی اختکمک فشاری خفیف دارند کمک می کند. چندین دارو برای درمان بی اختکمک اضطراری وجود دارد.

در مورد مردان، دارو می تواند به کوچک شدن پروستات و بهبود جریان ادرار کمک کند. در مورد درمان دارویی حتماً با پزشک مشورت کنید.

در بعضی موارد ممکن است جراحی نیاز باشد.

زندگی با بی اختکمک ادراری

نگذارید این موضوع زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. اجازه ندهید بی اختکمک ادرار شما را در خانه محبوس کند یا از فعالیت های روتینتان بازدارد. همه این ها فقط نیاز به کمی برنامه ریزی دارد. مثلاً اگر قرار است بیرون بروید و می دانید دستشویی در آن حوالی وجود ندارد، از پد استفاده کنید.

یا وقتی جایی خارج خانه هستید در اولین فرصت در پی دستشویی بگردید و موقعیت مکانی آن را حفظ کنید. سعی کنید وقتی قرار است از خانه خارج شوید مایعات کمتری مصرف کنید.

چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که حتماً با پزشک و نزدیکانتان در مورد بی اختکمک ادراری صحبت کنید. شاید اولش خجالت بکشید، اما آن ها می توانند به شما راه حل ارائه بدهند، به خصوص پزشک شما در این مورد واقعاً می تواند کمک کند. نکته مهم این است که هرگز احساس نکنید در این بین، تنها هستید.

از پزشک تان بپرسید:

چه نوع بی اختکمک ادراری دارم؟

دلیل احتمالی بی اختکمک ادراری چیست و آیا درمانی دارد؟

آیا برای نوع بی اختکمک ادراری من هم درمانی هست و چه موقع نشانه ها برطرف می شود؟

باید از تمرینات کگل استفاده کنم؟ چقدر؟

آیا استفاده از برنامه آموزش کنترل مثانه به کنترل بی اختکمک ادراری من کمکی می کند؟

آیا تغییر در سبک زندگی می تواند به کنترل بی اختکمک ادرار کمک کند؟

من از این وضع خجالت می کشم؛ تا زمانی که نشانه ها بهبود پیدا کند، چه کاری می توانم برای کنترل بی اختکمک ادرار انجام دهم؟

دلیل تکرر ادرار بدون درد و سوزش چیست؟

منبع: سایت بیتوته

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1156

به "بی اختیاری ادراری را چگونه می توانیم درمان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی اختیاری ادراری را چگونه می توانیم درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید