بولتون: ترامپ سست عنصر و تحت تأثیر دیگران بود

به گزارش خیمه نیوز، ایرنا نوشت: کتاب جدید جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ با عنوان اتاق اتفاق (The Room Where It Happened)بخاطر انتشار در آستانه انتخابات 2020 این کشور و افشاگری ها در باره رئیس جمهوری آمریکا بسیار خبرساز شده است. وی در بخش اول این کتاب ترامپ را فردی سست عنصر و تحت تاثیر افراد دیگر در اوایل ورود به کاخ سفید توصیف می نماید.

بولتون: ترامپ سست عنصر و تحت تأثیر دیگران بود

در بخش اول این کتاب بولتون با اشاره به اینکه یکی از جذابیت های مشاور امنیت ملی، تعدد و حجم بی نظیر چالش های پیش روست، نوشته است: اگر آشفتگی، عدم اطمینان و خطر را دوست ندارید - همه در حالی است که مدام با اطلاعات، تصمیماتی که باید گرفته گردد و حجم زیاد کار سر و کله می زنید و با شخصیت های بین المللی و داخلی و تعارض های نفسانی خارج از بیان، نیرو می گیرید - کار دیگری را امتحان کنید. این هیجان انگیز است، اما تقریبا غیرممکن است که برای بیرونی ها شرح دهید که چطور قطعات در کنار هم قرار می گیرند که اغلب اوقات به هیچ وجه شدنی نیست.

وی می افزاید:نمی توانم یک تئوری کامل از دگرگونی دولت ترامپ ارائه دهم، چرا که ممکن نیست. با این حال خرد متعارف واشنگتن در خصوص راستا ترامپ اشتباه است. حقیقت مورد قبول عامه و دلکش برای کسانی که عقل خود را به کار نمی اندازند، این است که ترامپ همیشه عجیب و غریب بود، اما در 15 ماه نخست که در صندلی جدیدش جا نیفتاده بود و بزرگان(آقا بالا سرها) مهارش می کردند، در اقدام کردن تردید داشت. با این حال، با گذشت زمان، ترامپ به خود اطمینان بیشتری پیدا کرد، بزرگان رفتند، اوضاع از هم پاشید و ترامپ در محاصره بله قربان گویان نهاده شد.

بولتون ادامه می دهد: آقا بالاسرها از بسیاری جهات باعث ایجاد مسائل پایدار شدند نه به این دلیل که آنها با موفقیت ترامپ را مدیریت کردند، بلکه به این دلیل که دقیقا عکس آن عمل کردند. آنها تقریبا به اندازه کافی برای برقراری نظم عمل نکردند و کاری که انجام دادند این بود که آنقدر واضح به خود خدمت کردند و چنان بسیاری از اهداف بسیار روشن ترامپ را (چه شایسته یا ناشایست) به طور علنی بی ارزش دانستند که ذهن شکاک ترامپ را شکاک تر کرد و تبادلات سیاسی قانونی با رئیس جمهوری را برای کسانی که پس از آنها آمدند، دشوارتر ساختند.

وی می نویسد:مدتها احساس می کردم که نقش مشاور امنیت ملی این است که رئیس جمهوری درک کند چه گزینه هایی برای تصمیم گیری لازم در اختیار دارد و سپس اطمینان حاصل گردد که این تصمیم توسط بخش های اداری مربوطه اجرا شده است. اینها اهداف اساسی بودند که فرایند باید به آن منجر می شد. با این وجود به دلیل آنکه آقا بالاسرها در خدمت به ترامپ بسیار بد عمل کردند، او انگیزه افراد را زیر سوال می برد، دچار توهم توطئه شد و به طرز حیرت انگیزی از نحوه اداره کاخ سفید ناآگاه باقی ماند چه رسد به دولت بزرگ فدرال.

به نوشته این مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، او(ترامپ) معتقد بود می تواند قوه مجریه را اداره کند و سیاست های امنیت ملی را بر اساس غریزه، با تکیه بر روابط شخصی با رهبران خارجی و نمایش های خوراک تلویزیون که همیشه در آستین داشت، وضع کند. اکنون، غریزه، روابط شخصی و نمایشگری، در چنته هر رئیس جمهوری بوده ولی به هیچ وجه همه آن را در بر نمی گیرند. تحلیل، برنامه ریزی، نظم و صلابت فکری، ارزیابی نتایج، اصلاح راستا و مواردی از قبیل مسدود کردن و مقابله با تصمیم گیری رییس جمهوری، جنبه غیرمهیج شغل است. ظواهر تنها بخشی از کار است.

بولتون نوشت: بنابراین از لحاظ سازمانی، انکارناپذیر است که دوره انتقال ترامپ (به کاخ سفید) و سال نخست آن به شکل جبران ناپذیری خراب شد. فرآیندهایی که باید فوری ملکه ذهن به خصوص مشاوران فراوان ترامپ که هیچ سابقه کاری حتی در سمت های دون پایه قوه مجریه نداشتند می شد، هرگز اتفاق نیفتاد. ترامپ و بیشتر تیم او هرگز دفترچه راهنمای کاربر را نخواندند، شاید متوجه نبودند که چنین کاری به طور اتوماتیک آنها را عضو دولت پنهان نمی کند. من وارد هرج و مرج موجود شدم و دیدم مسائلی وجود دارد که می توانست در 100 روز نخست دولت و حتی زودتر رفع گردد. بدیهی است که نه تغییرات مداوم تحولات پرسنلی فردی فایده داشت و نه به قول هابز (جنگ همه با همه) در کاخ سفید.

بولتون ادامه می دهد: شاید گفتن این کمی اغراق باشد که توصیف هابز از وجود انسان به عنوان انزوا و فقر، نامطبوع، خشن و کوتاه به طور دقیق زندگی در کاخ سفید را توصیف می کرد اما تا سرانجام دوره تصدی آنها، بسیاری از مشاوران اصلی به این امر متمایل می شدند. دربازدیدهای اولیه از ضلع غربی (بخش اداری) کاخ سفید، تفاوت ها بین این ریاست جمهوری و دوره های پیشین که خدمت نموده بودم، حیرت آور بود. آنچه که در یک روز در خصوص یک موضوع خاص رخ می داد با آنچه که فردا یا روز دیگری اتفاق می افتاد، مشابهتی نداشت.

گویا کمتر کسی متوجه این موضوع شده، به آن اهمیت می داد یا علاقه ای به رفع کردن آن داشت. بهتر نشدن اوضاع حزن آور بود اما نتیجه گیری گریزناپذیری بود که تنها پس از پیوستن به دولت به آن رسیدم.

بولتون در بخش های دیگری از این کتاب، ترامپ را فردی ناآگاه به مسایل ژئوپلیتیک معرفی نموده و می نویسد: ناآگاهی ترامپ باعث شده بود تا حتی متحدانش هم وی را مسخره نمایند. جان کلی، رئیس دفتر وقت ترامپ، وقتی جان بولتون برای نخستین بار به کاخ سفید رفت، به او هشدار داد که اینجا جای بدی برای کار است و حتی مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، نیز روی یک تکه کاغذ نوشته بود که رئیس جمهور فقط مزخرف می گوید.

از دیگر موارد مورد اشاره توسط بولتون این است که ترامپ نمی دانست بریتانیا یک قدرت اتمی است و فنلاند نیز جزو روسیه نیست و یا اینکه از چین برای پیروزی مجدد در انتخابات یاری خواسته بود.

دولت دونالد ترامپ کوشش کرد تا مانع چاپ این کتاب گردد، اما دادگاه رای به انتشار آن داد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 391

به "بولتون: ترامپ سست عنصر و تحت تأثیر دیگران بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولتون: ترامپ سست عنصر و تحت تأثیر دیگران بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید