افزایش 51 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی

به گزارش خیمه نیوز، خبرنگاران/خراسان رضوی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: خرید تضمینی گندم در استان 51 درصد افزایش یافته است.

افزایش 51 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی

محمدرضا اورانی در نشست خبری سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در خصوص فعالیت های این سازمان در سال جاری اظهار کرد: یکی از وظایف ما در حوزه بخش کشاورزی ورود و توسعه تکنولوژی و ماشین آلات است.

وی ادامه داد: اهمیت توسعه مکانیزاسیون یعنی ماشین آلات، ادوات و دنباله بندهای کشاورزی در سه چیز است؛ کاهش سختی و صعوبت کار، کاهش هزینه تولید یعنی وقتی که هزینه تولید کاهش پیدا می کند درآمد بیشتری را نصیب تولیدکننده می کند و کاهش قیمت تمام شده یعنی محصولی که وارد بازار خارجی و داخلی می شود رقابت پذیرتر می شود. بنابراین راه توسعه بخش کشاورزی و استفاده حداکثری از منابع و نهاده های تولید با رعایت حفظ آن برای نسل های آینده از جهت توسعه ماشین آلات و تکنولوژی در بخش کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی شرح داد: در بدو پیروزی انقلاب اسلامی در کل کشور تعداد تراکتورها و کمباین های فعال در بخش کشاورزی حدود 100 هزار دستگاه بود، امروز بالغ بر 300 هزار دستگاه انواع تراکتور و کمباین در زیر بخش های زراعی، باغی، دامی و طیور فعالیت می کنند.

اورانی اضافه نمود: از ابتدای سال 93 تا خاتمه سال 97 ما در استان 400 میلیارد تومان در حوزه ماشین آلات، ادوات و دنباله بندهای کشاورزی سرمایه گذاری داشتیم که 320 هزار میلیارد تومان آن تسهیلات ارزان قیمت بوده و 80 هزار میلیارد تومان آن هم سهم آورده مردم بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی اضافه نمود: برای سال 98، 123 میلیارد و 400 میلیون تومان به ما اعتبار ابلاغ شده و ما متقاضیان را با مبلغی بالغ بر 191 میلیارد و 987 میلیون تومان به شعبات بانک عامل که بانک کشاورزی است، معرفی کردیم از این مبلغ 92 میلیارد و 134 میلیون تومان در شعبات بانک های کشاورزی مصوب شده و 87 میلیارد و 527 میلیون تومان پرداخت شده است.

صادرات تخم مرغ استان به کشورهای افغانستان، تاجیکستان و عمان

اورانی در خصوص تولید تخم مرغ در استان و کشور بیان نمود: زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، تولید تخم مرغ در کشور 160 هزار تن بوده است، امروز فقط در استان خراسان رضوی 142 هزار تن تخم مرغ تولید می شود و در کل کشور یک میلیون و 240 هزار تن تخم مرغ تولید می شود و استان خراسان رضوی با داشتن 11.4 درصد از تولید تخم مرغ کشور رتبه دوم کشور را در اختیار دارد. در سال جاری بالغ بر 12 هزار تن تخم مرغ از واحدهای تولیدی استان توسط اتحادیه مرغ تخم گذار استان به کشورهایی مانند افغانستان، تاجیکستان و عمان صادر شده است.

وی در زمینه گوشت مرغ خاطر نشان کرد: در بحث گوشت مرغ، ما در سال جاری افزایش بسکمک خوبی را در جوجه ریزی در واحدهای مرغ داری استان داریم کل تولید ما در این حوزه 156 هزار و 60 تن است، ضمن اینکه تولید مازاد مرغ استان ما به استان تهران می رود، ما در سال جاری شروع به خرید و ذخیره سازی برای ایام شب عید و ماه مبارک رمضان کردیم و با تولید بسیار خوبی که در استان وجود دارد، قیمت گوشت مرغ در استان زیر قیمت مصوب تنظیم بازار است. لازم به ذکر است که در سال 57 تولید گوشت مرغ کشور 260 هزار تن بوده و اکنون در کشور نزدیک به دو میلیون تن است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی شرح داد: در سال 1357 تولید گوشت قرمز کشور 355 هزار تن بوده و سهم استان زیر 15 هزار تن بوده است. امروز تولید گوشت در کشور به 800 هزار تن رسیده و سهم استان حدود 76 هزار تن است. با توجه به پرواربندی بسیار خوبی که در واحدهای دامداری سبک و سنگین استان اجرا شده در ستاد تنظیم بازار استان مصوب شده است که پس از اخذ مجوز ستاد تنظیم بازار کشور ما از دام پروری استان برای ایام عید و ماه مبارک رمضان خریداری بکنیم.

رتبه سوم استان در تولید شیر

اورانی با اشاره به سهم قابل توجه استان در تولید شیر کشور، گفت: ما در استان حدود یک میلیون و 50 هزار تن تولید شیر داریم و در مجموع کشور حدود 10 میلیون و 200 هزار تن تولید شیر وجود دارد که سهم استان حدود 9.6 درصد است و در رتبه سوم قرار داریم. در این حوزه هم برنامه خوبی را با تشکل ها داریم تا بتوانیم از ضرر و زیان به تولیدکنندگان جلوگیری کنیم.

وی بیان نمود: در بحث نهاده های دامی مانند سبوس، ذرت و کنجاله سویا حدود 175 هزار تن توزیع داشتیم و سال جاری تا کنون بالغ بر 450 هزار تن نهاده توزیع کردیم و در زمینه تامین نهاده مورد نیاز دام استان با توجه به ذخیره سازی که در انبارهای استان اجرا شده و هماهنگی هایی که در سطح وزارت خانه اجرا شده است ما این نوید را به دامداران و مرغداران استان می دهیم که در این زمینه هیچ کمبودی وجود ندارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: کل تولید شیلات و آبزی پروری کشور در سال 57، 39 هزار تن بوده و امروز این مقدار به 884 هزار تن رسیده است و سهم خراسان رضوی قبل از انقلاب صفر ولی امروز نزدیک به 13 هزار تن انواع ماهی های گرم آبی و سردآبی در استان تولید می شود و با توجه به منابع آبی بسیار متعددی که وجود دارد رشد بسیار خوبی در این حوزه قابل پیش بینی است.

اورانی بیان نمود: در بحث پرورش کرم ابریشم یا نوغان داری در سال 97 در استان پنج هزار جعبه میان پرورش دهندگان ابریشم، پیله ابریشم توزیع شده است و در سال 98 حدود 10 هزار و 80 جعبه توزیع شده است و این فرایند با قوت ادامه پیدا می کند.

وی در خصوص عسل و زنبور عسل بیان نمود: در سال 97، دو هزار و 80 تن تولید عسل در استان داشتیم و در سال 98 به سه هزار و 334 تن رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: در بحث پلاک دار کردن ماشین آلات کشاورزی و پلاک گذاری دام سبک و سنگین اقدامات خوبی در بخش کشاورزی در استان در حال اجرا است.

افزایش 51 درصدی خرید تضمینی گندم در استان

اورانی با اشاره به افزایش خرید تضمینی گندم خاطر نشان کرد: در سال 97، 320 هزار تن خرید تضمینی گندم داشتیم و در سال 98 این مقدار به 502 و نیم هزار تن خرید تضمینی گندم رسیده است. خرید تضمینی ما حدود 51 درصد و تولید گندم ما حدود 36 درصد در استان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و در سال 98 بالغ بر 427 هزار تن تولید جو داشتیم که نسبت به سال 97 حدود 43 درصد افزایش داشتیم.

وی بیان نمود: در خصوص پنبه حدود 16 درصد و در بحث دانه های روغنی حدود 27 درصد افزایش تولید داشتیم یعنی بالغ بر 11 هزار 713 تن تولید دانه کلزا داشتیم. سطح کشت کلزا به حدود دو برابر نسبت به سال زراعی قبل افزایش پیدا کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در خصوص پرداخت تسهیلات شرح داد: از محل مانده اشتغال پایدار، تبصره 18، سیستم های نوین آبکمک، خط اعتباری مکانیزاسیون و کمک های فنی اعتباری بالغ بر 289 میلیارد و 263 میلیون تومان تسهیلات پرداختی داشتیم و در خاتمه سال این عدد حتما به بیش از 300 میلیارد تومان افزایش خواهد داشت.

توسعه کشت گلخانه ای از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی است

اورانی بیان نمود: در سال 1397 بالغ بر 380 هکتار کشت گلخانه ای در استان داشتیم و در سال جاری با توجه به هدف گذاری که به میزان 245 هکتار داشتیم اکنون حدود 130 هکتار گلخانه در حال ساخت است و سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی خاطر نشان کرد: توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار حدود 520 هکتار اقدام داشتیم و در افزایش تولیدات باغی حدود چهار درصد رشد داشتیم و در تولید گیاهان دارویی در سال 97، 13 هزار و 811 تن تولید داشتیم که در سال 98 به 25 هزار و 953 تن افزایش پیدا کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی بیان کرد: بالغ بر 31 برنامه روز مزرعه برای اصلاح رفتار کشاورزان و تولیدکنندگان در محصولاتی که از مزیت برخوردار بوده مانند گردو و آلو داشتیم.

اورانی بیان نمود: 29 سایت الگویی را در شهرستان های استان داشتیم و 40 صندوق اعتبارات خرد ویژه زنان روستایی با بیش 1000 نفر عضو داشتیم.

وی گفت: در این 10 ماه، شش هزار و 315 هکتار سطح اجرا شده سامانه های نوین آبکمک است و 10 هزار و 800 هکتار در دست اجرا داریم و از نظر انتقال آب لوله و کانال های بتنی، مرمت قنوات و احداث استخرهای ذخیره آب هم با توجه به اعتباراتی که تخصیص داده شده اقدامات بسیار خوبی را در سطح استان در حال اجرا داریم.

استان خراسان رضوی کمترین سل زدگی گندم را داشته است

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در خصوص حفظ نباتات شرح داد: ما در سال زراعی 97 و 98 با سل غلات در سطح 68 هزار و 382 هکتار مبارزه داشتیم و نتیجه آن این بوده است که ما کمترین سل زدگی را در گندم داشتیم.

حاجی مجتهدی معاون برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در خصوص خسارت وارد آمده در نتیجه سیل و جبران خسارت توسط دولت ادامه داد: آخرین میزان خسارتی که اعلام شده بیش از 1600 میلیارد تومان است ولی مبلغی که ما قابلیت پرداخت آن را داریم و با توجه به پیگیری های که از وزارت کشور و دولت انجام شد مبلغی را فقط بابت خسارات سیل فروردین ماه به استان ها اعلام شده و سهم ما از این مبلغ 117 میلیارد تومان است و از این مبلغ 58 میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده است.

تنها 40 میلیارد و 590 میلیون از خسارات کشاورزان استان پرداخت می شود

معاون برنامه ریزی سازمان مهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: تا کنون 10 هزار و 243 پفراینده تشکیل شده و سیکل آن بسیار خاص بوده و از طریق نرم افزار 《سجاد》 وزارت کشور انجام می شود و قابلیت دسترسی فقط با اجازه وزارت کشور است. میزان خسارتی که در فروردین ماه براثر سیل ایجاد شده 602 میلیارد تومان است. از تعداد پفراینده هایی که تشکیل شده با توجه به دستورالعمل ابلاغ شده که به ما امکان پرداخت 40 میلیارد و 590 میلیون تومان از خسارات را می دهد، حدود 9863 پفراینده که 7552 نفر از آن بهره مند می شوند، رسیدگی شده است.

حاجی مجتهدی در خصوص بانک های پرداخت کننده تسهیلات بیان نمود: بیشترین میزان معرفی به تعداد 4556 پفراینده به مبلغ 25 میلیارد تومان به بانک کشاورزی معرفی شده است و مابقی به بانک هایی مانند ملی، صادرات و سپه معرفی شده اند که تسهیلات کم بهره به متقاضیان تعلق گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 123

به "افزایش 51 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 51 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید