آیا شنود تلگرام ممکن است؟

به گزارش خیمه نیوز، نرم افزار تلگرام که جدیداً در میان کاربران ایرانی پر هوادار شده است مدعی است شخص ثالث و حتی مدیرانش هم به اطلاعات کاربران دسترسی ندارند و پیغام ها و فایل ها در یک دوره زمانی پاک می شوند.

آیا شنود تلگرام ممکن است؟

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - تلگرام ادعا می نماید نسبت به رقبای اصلی خود یعنی واتس اپ و لاین، امنیت بیشتری دارد. حتی یک دوره مسابقات برای هک کردن اطلاعات رمزگذاری شده برگزار کرد که 200 هزار بیتکون برای برنده آن درنظر گرفت.

تلگرام مدعی است اشخاص ثالث و حتی مدیرانش هم به اطلاعات کاربران دسترسی ندارند و می گوید پیغام ها و فایل ها دارای یک دوره زمانی خودتخریبی است که بعد از مدتی پس از خوانده شدن، حذف می شوند.

آیا شنود تلگرام ممکن است؟

اما به نظر می رسد این ادعا حداقل برای کاربران ایرانی رد شده است، زیرا طی روزهای اخیر در گروه های تلگرامی متنی به همراه لینک وب سایت چت تلگرام انتشار یافته مبنی بر اینکه: با توجه به اینکه گفته شده بود تلگرام محیطی امن نسبت به سایر رقبا برای کاربرانش ایجاد نموده است، لازم می دانم به اطلاع برسانم چت کلیه گروه ها در سایت تلگرام قابل مشاهده است.

آدرس لینکی که در این متن به آن اشاره شده، www.telegramchats.com نام دارد. حال، کاربران با مشاهده چنین پیغامی در گروه هایی که عضو شدند، نگران شبکه ارتباطی خود مبنی بر رصد مطالب هستند.

تا پیش از این مسئله، تلگرام به یکی از ابزارهای موبایلی کاربران ایرانی تبدیل شده بود. به دلیل انتشار بعضی اخبار مبنی بر عدم امنیت در شبکه هایی مانند وایبر و واتس اپ و رصد اطلاعات، شاهد هجوم قابل توجهی از کاربران به منظور استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام بودیم. به نحوی که با آنالیز های صورت گرفته شمار کاربران اپل از بارگذاری این برنامه کاربردی به بیش از 300 هزار نفر می رسد که با احتساب شمار مشترکان فقط برنامه های کاربردی اندروید، به نظر می رسد بالغ بر 1,5 میلیون ایرانی عضو این شبکه های اجتماعی هستند.

همین مسئله موجب شده تا براساس رتبه بندی انجام شده توسط الکسا و طبق میزان ترافیک ورودی- خروجی به سرور تلگرام، آمریکا با 84 درصد اول و با اختلاف زیادی ایران با 3.7 درصد دوم قرار گیرد. اما امنیت مورد ادعای تلگرام چیز بیشتری از اپلیکیشن ها و صفحه هایی که از SSL استفاده می نمایند، نیست.

اگر از تلگرام برای افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی استفاده می کنید، باید بدانید که درحال حاضر، هکرهای کاربلد می توانند پیغام های شما را خوانده یا حتی متن پیغام های شما را بازیابی نمایند. اما چالش اصلی پیش آمده در گروه های فارسی چیست؟ به نظر می رسد آنچه تحت عنوان متن پیغام یادشده به همراه لینک وب سایت چت تلگرام انتشار یافته، یک کرم - worm- بوده که این اکانت ممکن است برای نخستین بار توسط یک کاربر در یک گروه انتشار یافته باشد.

بنابراین هر کاربر دیگر، در حالی که نیت خیر دارد؛ اقدام به انتشار آن در گروه های دیگر به منظور هشدار به کاربران می نماید، در حالی که او خود تبدیل به عامل تکثیر آن می گردد. این حالت ممکن است حتی توسط یک ربات که در قالب یک کاربر خود را معرفی نموده، صورت گیرد.

بنابراین بهترین حالت این است که ادمین -مدیر- گروه به محض مشاهده این پیغام آن را حذف کند. از طرفی کاربران باید به این مسئله توجه نمایند که با وجود ادعاهایی که مدیران شرکت های تولیدنماینده اپلیکیشن های موبایلی نسبت به حریم خصوصی افراد مطرح می نمایند، اما با وجود این نهادهای امنیتی می توانند با یک سری تکنیک های خاص اطلاعات و محتوای گروه ها را رصد نمایند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات نظارت کاملی بر تمام شبکه های اجتماعی داشته که در این میان با منتشرنمایندگان محتواهای غیراخلاقی و شبکه هایی که به انتشار مسائل امنیتی اقدام می نمایند، برخورد می کنیم.

اما توصیه ای که می توان حداقل به کاربران تلگرام داشت، این است که برای چت کردن می توانند از بخش secret chat استفاده نمایند، زیرا در این بخش علاوه بر اینکه از پروتکل https استفاده شده، کاربران می توانند برای نمایش متن ارسالی، زمان معین نمایند تا پس از ارسال هر متنی، پس از خوانده شدن، آن متن به صورت اتوماتیک حذف گردد.

باشگاه خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 817

به "آیا شنود تلگرام ممکن است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا شنود تلگرام ممکن است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شنود تلگرام ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید