14 قابلیت گوگل مپ که همه باید بدانند

به گزارش خیمه نیوز، گوگل مپ پر از قابلیت هایی است که در نگاه اول نمی توان به آن ها پی برد. در این مقاله به برخی از کاربردهای مفید گوگل مپ می پردازیم که ممکن است تا به حال با آن ها برخورد نداشته باشید.

14 قابلیت گوگل مپ که همه باید بدانند

از سال 2005 که گوگل مپ معرفی شد تا به امروز، استفاده از آن آن قدر فراگیر شده که تقریبا سفر بدون آن غیرممکن است. از آگاه شدن درباره مدت زمان رسیدن به مقصد تا پیدا کردن رستوران ها و مکان های مجذوب کننده، اضافه کردن توقف در میان جهت یا فرستادن پیشرفت سفر برای یکی از دوستان، این برنامه منبعی بسیار باارزش برای نشان دادن مکان های آشنا و ناآشنا است. البته گوگل مپ طی این 14 سال جهت بسیار طولانی ای را طی کرده است. حالا زمان آن رسیده است تا به قابلیت های کاربردی گوگل مپ پی ببریم.

1. تغییر زمان برای تماشا دقیق ترین نتایج

گوگل مپ می تواند برای یافتن جهت مناسب به مقصدها در آینده بسیار مفید باشد، اما مطمئن شوید که هنگام سفر زمان را با موقع حرکت خود هماهنگ کنید. این قابلیت باعث می شود تا گوگل مپ دقیق ترین نتیاج را براساس الگوهای ترافیکی و دیگر متغیرها ارائه کند.

برای این کار گزینه depart at را که بالای صفحه، زیر فهرست وسایل حمل ونقل موجود واقع شده است لمس کنید. این قابلیت به تازگی برای ایرانیان مهیا شده است.

2. فهرستی از مکان های مورد علاقه تان را ذخیره کنید

اگر همیشه در به خاطر سپردن یا ذخیره کردن مکان های مورد علاقه تان مشکل دارید، گوگل مپ می تواند به شما کمک کند. تنها کافی است مکان مورد نظر را در گوگل مپ جست وجو و گزینه save را انتخاب کنید. سپس در قسمت your places می توانید فهرست مکان های مورد نظر را تماشا کنید. این قابلیت در کشور ما قابل دسترس است.

3. از گوگل بخواهید تا پیشنهاداتی به شما ارائه دهد

اگر نمی دانید که کجا بروید، گزینه For you در پایین صفحه را انتخاب کنید. این گزینه برحسب موقعیت و دیگر عوامل، به شما پیشنهاداتی می دهد. این قابلیت برای ما در دسترس نیست.

4. با انتخاب قسمت commute می توانید تمام اطلاعات مربوط به جهت خود را ببینید

این قسمت به شما کمک می کند تا اطلاعات مربوط به جهت روزانه تان به محل کار را با ماشین یا قطار ببینید.

ابتدا باید آدرس محل کار را به گوگل مپ بدهید. برای این کار سه خط افقی بالا، سمت چپ را انتخاب کنید. سپس گزینه your places را بزنید و آدرس منزل و محل کار را در آن جا وارد کنید.

پس از اینکه آدرس محل کار را وارد کردید، قسمت commute را که در کنار explore واقع شده است، انتخاب کنید تا تمام جزئیات مربوط به جهتتان را ببینید. این قابلیت در کشور ما قابل دسترس است.

5. ذخیره نقشه برای استفاده به صورت آفلاین

گاهی ممکن است در یک جهت دورافتاده رانندگی کنید و به اینترنت دسترسی نداشته باشید. گوگل این اجازه را به شما می دهد که نقشه مکان های مشخص را دانلود کنید تا بتوانید آن ها را بدون اتصال به اینترنت مشاهده کنید.

برای این کار ابتدا نام مکان مورد نظر یا مکانی در حوالی آن را جست وجو کنید. سپس در پایین صفحه گزینه directions را انتخاب کنید و گزینه download را بزنید.

اگر این گزینه را پیدا نکردید، از ابتدا، سه خط افقی در بالای صفحه را انتخاب کنید و در بخش منو گزینه offline maps، سپس اگر گوشی شما اندرویدی است گزینه select your own map و اگر ios است گزینه custom map را بزنید.

به خاطر داشته باشید که این نقشه های ذخیره شده تنها جهت را به شما نشان می دهند و اطلاعات مربوط به ترافیک در آن ها مشخص نیست. این قابلیت برای ایرانیان وجود دارد ولی برای نقشه داخل مرزهای ایران قابل استفاده نیست.

6. اضافه کردن توقف به جهت سفر

گاهی یک سفر به صورت مستقیم از یک مکان به مکان دیگر صورت نمی گیرد. گاهی ممکن است در پی یک دوست بروید، بنزین بزنید یا چیزی بخورید. شما می توانید در گوگل مپ این گونه توقف ها را به جهت اضافه کنید.

برای این کار پس از آغاز سفر، روی قسمتی که زمان رسیدن به مقصد را نشان می دهد، ضربه بزنید. سپس گزینه search along route را انتخاب و مقصد توقف را جست وجو کنید که می تواند شامل آدرس خاص یا مکان موردعلاقه تان مانند رستوران یا پمپ بنزین باشد.

گوگل بهترین گزینه که در جهتتان باشد را جست وجو و پیشنهاد می کند. وقتی گزینه مدنظر برای توقف کوتاه را پیدا کردید، کافی است روی نقشه آن را انتخاب کنید تا گوگل آن را به سفر جاری تان اضافه کند.

این قابلیت در ایران قابل دسترس است.

7. از وجود پارکینگ ها در مقصد خود باخبر شوید

گوگل مپ نه تنها شما را از یک مکان به مکان دیگر می برد، بلکه به شما کمک می کند تا در مقصد، پارکینگ های موجود را نیز پیدا کنید. زمانی که به سمت مقصد رانندگی می کنید، به آیکون P که درون یک دایره قرار گرفته است، دقت کنید. این گزینه در قسمت پایین صفحه واقع شده است. این قابلیت برای ایرانیان در دسترس نیست.

8. از میزان شلوغی مترو آگاه شوید

حالا دیگر گوگل مپ می تواند به شما بگوید که مترو در طول جهت چقدر شلوغ خواهد بود. تنها کافی است که مقصد خود را در قسمت جست وجو بنویسید، حمل و نقل عمومی را به عنوان شرایط رفت و آمد و گزینه پیشنهاد جهت را انتخاب کنید. در این قسمت به صورت تقریبی به شما گفته می شود که آیا در آن مدت زمان از روز که مشخص کرده اید، فضای خالی برای ایستادن وجود دارد یا خیر و اینکه فهرستی از توقف های مترو را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

این قابلیت در ایران قابل دسترس نیست.

9. اوبر یا لیفت بگیرید

گوگل امکان انتخاب بین نقشه و اپلیکیشن های درخواست خودرو مثل اوبر و لیفت را بسیار ساده تر کرده است.

پس از نوشتن آدرس مقصد و انتخاب گزینه direction، گزینه های حمل ونقل موجود را بررسی و آیکونی را که شبیه انسانی در حال دست تکان دادن است، انتخاب کنید.

این کار فهرستی از سرویس هایی را که در منطقه شما در دسترس هستند و میزان کرایه ها را نشان می دهد. گزینه مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه open app را فشار دهید تا یک خودرو برای شما فرستاده شود.

این قابلیت در ایران امکان پذیر نیست.

10. موقعیت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

گاهی می خواهید به دوستان یا یکی از اعضای خانواده بگویید که دقیقا کی به مقصد می رسید. برای اینکه راحت تر زمان رسیدن را به اشتراک بگذارید از قابلیت share trip progress یا پیشرفت سفر در گوگل مپ استفاده کنید. برای این کار قسمت پایین صفحه، جایی که به شما می گوید چقدر سفر شما طول می کشد ضربه بزنید. سپس گزینه share trip progress را انتخاب کنید. حالا مخاطب موردنظر را انتخاب کنید و موقعیت مکانی تان را برایش بفرستید.

چون به طور کلی گوگل جهتیابی را برای ایران ارائه نمی دهد این گزینه نیز در نسخه گوگل مپ ما فعال نیست؛ اما شما می توانید از قابلیت های share directions یا share your location استفاده کنید.

11. از شلوغ بودن رستوران موردعلاقه تان آگاه شوید

گوگل مپ به جز نشان دادن جهت، خیلی کارهای دیگر نیز می تواند انجام دهد. این اپلیکیشن می تواند جزئیات مکان موردعلاقه شما را در اختیارتان بگذارد؛ برای مثال عکس ها، نظرات و... درباره یک رستوران.

یکی از اطلاعات مفیدی که گوگل مپ در اختیار کاربران قرار می دهد ساعاتی است که مکان مورد نظر در شلوغ ترین حالت خود به سر می برد.

پس از اینکه رستوران، جاذبه یا هر مکان دیگری را جست وجو کردید به پایین صفحه ضربه بزنید تا پنجره مربوط به آن مکان که شامل نظرات و توضیحات راجع به آن است بزرگ شود. سپس به سمت پایین اسکرول کنید تا به بخش popular times برسید. در این بخش نموداری را مشاهده می کنید که میزان شلوغی احتمالی مکان را نشان می دهد. این قابلیت در کشور ما قابل دسترس است.

12. با گوگل مپ غذا سفارش دهید

اگر در گوگل مپ در پی یک رستوران نزدیک می شد، لازم نیست برای سفارش غذا به یک اپلیکیشن دیگر رجوع کنید. زمانی که به جست وجوی غذاخوری های محلی می پردازید گزینه Order Online را انتخاب کنید. البته این گزینه برای تمام رستوران ها امکان پذیر نیست. همچنین استفاده از آن داخل کشور ما امکان پذیر نیست.

13. پین کردن موقعیت

اگر در یک مکان شلوغ مانند یک فستیوال موسیقی یا یک پارک بزرگ به سر می برید، توصیف دقیق موقعیت شما سخت خواهد بود. این جا است که پین کردن به کار می آید.

تنها کافی است تا انگشت خود را روی صفحه نگه دارید تا روی موقعیت موردنظر، علامت پین ظاهر شود. سپس می توانید آن را برچسب زده و با دوست یا اعضای خانواده به اشتراک بگذارید. این قابلیت در کشور ما امکان پذیر است.

14. برای قرار گرفتن در جهت درست، از واقعیت افزوده استفاده کنید

گوگل برای اینکه بداند در جهت صحیح حرکت می کنید به دوربین تلفن همراهتان احتیاج دارد. به تازگی قابلیتی به نام Live View برای گوگل مپ تعبیه شده است که به شما این امکان را می دهد تا از طریق دوربین گوشی علامت ها را در دنیای واقعی ببینید.

تنها کافی است پس از جست وجوی نام مقصد، دکمه augmented reality در پایین صفحه بیابید. این قابلیت برای ما امکان پذیر نیست.

منبع: کجارو / businessinsider
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1378

به "14 قابلیت گوگل مپ که همه باید بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 قابلیت گوگل مپ که همه باید بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید