کرونا ما را صبورتر نموده است؟

به گزارش خیمه نیوز، تهران (پانا) - کرونا بدو بدویمان را کمتر کرد. به ما فهماند زندگی را آنقدرها جدی نگیریم. به خودمان فرصت بیشتری بدهیم و آرام تر باشیم.

کرونا ما را صبورتر نموده است؟

به گزارش ایران، اینها حرف های کسی است که صابون کرونا به تنش خورده و حالا به گفته خودش نگاهش به زندگی تغییر نموده است. مرد جوان ادامه می دهد: من همواره در حال بدو بدو بودم. برای هرکاری عجله داشتم و همه اش هم فکر می کردم وقت کم می آورم. می گفتم 24 ساعت شبانه روز برایم کم است. به خاطر کارم همواره درگیر بودم و بیشتر وقت ها از خوابم می زدم. همواره خسته بودم و با این حال از خودم راضی نمی شدم و فکر می کردم از برنامه هایم عقب هستم. برای 20 سال آینده ام برنامه ریزی نموده بودم. وقتی به کرونا مبتلا شدم انگار ناگهان پرده ای از جلوی چشمم کنار رفت. اولش خیلی اهمیت ندادم و گفتم دو روزه خوب می شوم اما وقتی رفته رفته حالم بدتر شد و احساس ناتوانی کردم فهمیدم که شوخی بردار نیست. توان این را نداشتم که دو قدم راه بروم چه برسد به اینکه آن همه کار را انجام دهم. فکر مرگ هم توی سرم می چرخید و اینکه اگر بمیرم چقدر باخته ام چون به خودم سخت گرفته ام و فشار زیادی را به خاطر کار تحمل نموده ام و هیچ برنامه لذت بخشی در زندگی ام نداشته ام. آن روزها خیلی به این چیزها فکر می کردم و تصمیم گرفتم اگر خوب شوم سبک زندگی ام را عوض کنم. واقعاً هم این کار را کردم. فکر کردم درآمد نسبتاً خوبی دارم و دلیلی ندارد برای بیشتر از آن، اینقدر به خودم فشار بیاورم. از سرعتم کم کردم و رفته رفته دیدم آدم صبورتری شده ام و آرامش بیشتری دارم.

لیدا که فعال اجتماعی است هم از تغییراتی می گوید که به خاطر کرونا در رفتارش ایجاد شده است: من فکر می کنم این بیماری همان طور که سبک زندگی ما را عوض کرد، در سبک رفتاری ما هم تغییر ایجاد نموده است. اوایل می گفتیم این بیماری بزودی تمام می گردد و یک جوری در حالت انتظار بودیم اما مدتی که گذشت متوجه شدیم که این بیماری با ما هست و باید خودمان را با آن تطبیق دهیم. اگر برنامه هایی برای خودمان می چیدیم همه اش به تعویق می افتاد و سعی می کردیم خودمان را منعطف کنیم. این منعطف شدن به معنای صبوری کردن بود. آن انکاری که اوایل وجود داشت و مثلاً می گفتیم نه مگر می گردد اینجوری زندگی کرد، جای خودش را به صبر داد. آدم ها در این جور مواقع سعی می نمایند خودشان را با شرایط وفق دهند و به اصطلاح با آن کنار بیایند و صبورتر شوند. وقتی آدم چیزی را می پذیرد طبق همان هم برنامه ریزی می نماید. همه ما درگیر سرعت زندگی مدرن بودیم و این به خاطر کارهایی بود که باید روزانه انجام می دادیم اما به خاطر کرونا خیلی از این کارها حذف شد مثلاً خیلی از کسانی که دورکار شدند، قبلاً وقت زیادی را در ترافیک می گذراندند. به این ترتیب خیلی کارها حذف شد و مردم فرصت پیدا کردند کارهایشان را آرام تر و با طمأنینه تر انجام دهند. حتی در کارهای خانه هم این مسأله خودش را نشان می دهد. همین طور آدم ها برای خودشان فعالیت های جدید ایجاد کردند مثل اینکه کتاب بخوانند و کارهایی را با حوصله انجام دهند. می توانم بگویم کرونا ما را علاوه بر صبورتر، باگذشت تر هم نموده است. اینکه می بینیم ویروسی می تواند دوهفته ای کار آدم را تمام کند باعث می گردد نسبت به هم گذشت و مهربانی بیشتری داشته باشیم.

زندگی در دوران کرونا به ما فهماند که هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. مثلاً اگر قبلاً کل سال را کار می کردیم به امید اینکه یک هفته سفر دلخواه خودمان را داشته باشیم، الان می بینیم که برای همان سفر کوتاه هم باید صبر کنیم و این صبر معلوم نیست تا کی ادامه داشته باشد.

مرجان از جمله آدم هایی است که عجول بودن را از صفات خودش می داند اما حالا به نظر خودش دیگر مثل قبل نیست و رفته رفته دارد آرام تر می گردد. من اصلاً صبر نداشتم، برای هیچ کاری. یعنی اگر به من می گفتند تا فردا منتظر بمان که فلان کار را بکنیم آنقدر روی اعصابم می رفت که نمی توانستم تا فردا صبر کنم. زندگی برایم بیشتر شبیه مسابقه شده بود؛ مسابقه با خودم. حتی در کارهای معمول روزانه ام هم این عجله دیده می شد. مثلاً وقتی می خواستم غذا درست کنم سراغ غذایی می رفتم که زود آماده گردد و کارهای خانه را هم با همین سرعت انجام می دادم چون حوصله نداشتم خیلی روی این کارها وقت بگذارم. کتاب بیشتر از 150 ورق نمی توانستم دست بگیرم چون عجله داشتم زودتر تمام گردد. خلاصه اینکه زندگی را زیادی سخت گرفته بودم. من از جمله افرادی هستم که از اول کرونا دورکار شدم چون کارم جوری است که نیازی به حضور فیزیکی ام نبود. این قضیه خیلی به مذاقم خوش نیامد چون به آن شکل زندگی عادت نموده بودم. عادت داشتم هر روز ساعت 6 بیدار شوم و بدو بدو کارهایم را انجام دهم تا راه بیفتم و از کرج به تهران و محل کارم برسم. با این همه همواره هم وقت کم می آوردم و کسرکار می خوردم. آدم حتی به شرایط بد هم عادت و فکر می نماید به آن خو گرفته است. من هم خیال می کردم این مدل زندگی بهتر و سرزنده تر است. توی خانه کلافه شده بودم و نمی دانستم با وقت اضافه ام چه کار کنم. کم کم دیدم دارم عوض می شوم. حتی وقتی غذا درست می کنم وقت بیشتری می گذارم و از آشپزی لذت می برم. همین طور اوقاتی از روز را به کارهایی اختصاص می دهم که قبلاً انجام نمی دادم. حتی نیم ساعت نیم ساعت با مادرم تلفنی صحبت می کنم و این قبلاً سابقه نداشت. در کل حالا می بینم که فرق نموده ام و می توانم بگویم صبر و حوصله ام بیشتر شده. نمی دانم اگر کرونا تمام گردد دوباره به سبک و سیاق قبل برمی گردم یا نه؟

کرونا یک توقف در جریان عادی زندگی بود و باعث شد جلوی آن شتاب معمول گرفته گردد. این را محمد می گوید و ادامه می دهد: درست است که طولانی شدن این دوره ما را کلافه نموده اما اگر از دور به ماجرا نگاه کنیم متوجه می شویم که این توقف لازم بود تا بنشینیم و به یک چیزهایی فکر کنیم. در واقع ما داشتیم یک نفس راستا زندگی را می دویدیم، اما دوران کرونا به ما فهماند که آرام بگیریم و به خودمان و روابطمان فکر کنیم. حتی هرکدام از ما در این دوره انتظار مصیبت را می کشیدیم بنابراین باید از نظر روحی و روانی خودمان را برای هر اتفاق تلخ و ناگواری آماده می کردیم. در واقع آدم های بردبارتر و قوی تری شدیم. با مسائل و مشکلاتی روبه رو شدیم که تا قبل با آنها روبرو نبودیم. قبلاً اگر می آمدند و به ما می گفتند قرار است با این اتفاقات روبرو شویم شاید فکر می کردیم از تحمل مان خارج است اما حالا خیلی اتفاقات اتفاق افتاده و ما در روبروه با مسائلی قرار گرفته ایم که گاهی خودمان هم تعجب می کنیم چطور دوام آورده ایم. این یعنی ما تغییر نموده ایم.

گذشتگانمان همواره ما را دعوت به صبر نموده اند. در باب صبر ضرب المثل هایی هم داریم و مهم ترینش هم همان گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی. حالا ما انتظار می کشیم و صبر پیشه می کنیم تا از این روزهایی که طعمش را هیچ جوره دوست نداریم، به روزهای بهتری برسیم که آن شیرینی موعود را زیر زبانمان حس کنیم. صبر و امید با هم پیوندی دیرینه دارند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 878

به "کرونا ما را صبورتر نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ما را صبورتر نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید