پرنده ای که 160 کیلومتر را بدون بال زدن می پیماید !

به گزارش خیمه نیوز، نتایج یک تحقیق که به تازگی منتشر شده است نشان می دهد گونه ای از کرکس به نام رُخ کرکس آند می تواند بدون حرکت دادن بال های خود ساعت ها در هوا پرواز کند.

پرنده ای که 160 کیلومتر را بدون بال زدن می پیماید !

به گزارش خبرنگاران از یورونیوز، کرکس آند که بزرگترین پرنده با توانایی پرواز در جهان محسوب می گردد، بال هایی به طول بیش از سه متر دارد و از جثه ای به وزن تقریبی 15 کیلوگرم برخوردار است.

محققان در پژوهش تازه برای نخستین بار دستگاه هایی اندازه گیر را بر روی 8 کرکس آند در منطقه پاتاگونیا در آمریکای جنوبی نصب کردند تا نحوه حرکت بال های این پرندگان را در طول 250 ساعت پرواز آنالیز نمایند.

نتایج داده ها به طرز حیرت انگیزی نشان می داد این پرندگان تنها یک درصد از زمان کل پرواز را صرف بال زدن نموده اند که بیشتر این اوقات نیز به هنگام بلند شدن از زمین بوده است.

اطلاعات حاصل از پروژه نشان می دهد یکی از این پرنده ها در طول یک پرواز 5 ساعته، 160 کیلومتر را پیموده بدون اینکه حتی یک بال بزند.

نتایج این تحقیق روز دوشنبه در نشریه آموزشگاه ملی علوم بریتانیا منتشر شده است.

پروفسور امیلی شپرد، بیولوژیست در دانشگاه سوانسی ولز و از نویسندگان این مقاله پژوهشی، می گوید: کرکس ها خلبان های ماهری هستند ولی انتظار نداشتیم که تا این حد از خود مهارت نشان بدهند.

دانشمندان در شرح این امر می گویند برای پرندگان آسمان فضایی خالی به حساب نمی آید، بلکه ناحیه ای است پر از امکانات نامرئی که به آن ها در پرواز یاری می نماید؛ جریان های هوای گرم که به بالا می فرایند، تندباد ها و همچنین جریان های هوایی که توسط موانع طبیعی در زمین همچون کوه ها تغییر جهت داده می شوند.

پرندگان با سوار شدن روی جریان های هوایی می توانند مسافت های طولانی را بپیمایند بدون اینکه به بال زدن نیاز پیدا نمایند.

سرجیو لامبرتوچی، بیولوژیست در دانشگاه ملی کوماهو در آرژانتین می گوید: وقتی می بینید کرکس ها دارند در آسمان یک قوس می زنند، در واقع دارند از مزیت جریان هوای گرم بهره می برند.

وی که از محققان این پروژه بوده است می گوید ابزارهای اندازه گیری طوری برنامه ریزی شده بودند که بعد از مدت یک هفته از پشت پرنده سقوط نمایند. امری که در برخی موارد یافتن آن ها را دچار مشکل نموده است: برخی وقت ها دستگاه ها داخل لانه هایی در نوک صخره ها در میان رشته کوه های آند می افتادند به نحوی که مجبور بودیم 3 روز صرف کنیم تا آن ها را برداریم.

مطالعات پیشین نشان داده بودند که لک لک های سفید و عقاب های ماهی گیر به ترتیب حدود 17 و 25 درصد از زمان پروازهای مهاجرتی خود را به بال زدن اختصاص می دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 572

به "پرنده ای که 160 کیلومتر را بدون بال زدن می پیماید !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرنده ای که 160 کیلومتر را بدون بال زدن می پیماید !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید