هشدارهای تند وزیر بهداشت؛ افزایش کرونا در تهران، هر چه گفتیم، کسی گوش نکرد، شرط اجرای طرح ترافیک

به گزارش خیمه نیوز، دکتر سعید نمکی در حاشیه برنامه کشوری شدن طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، با حضور در جمع خبرنگاران، درباره شرایط کرونا در کشور و همچنین در پایتخت، گفت: در روز های اول کرونا دیدیم که پزشک و پرستاران ما با سختی کار می نمایند. متاسفانه عده ای این دستاورد عظیم را ساده انگاشتند و تصور کردند که به راحتی همه چیز مهار شد و دیگر کرونا نداریم.

هشدارهای تند وزیر بهداشت؛ افزایش کرونا در تهران، هر چه گفتیم، کسی گوش نکرد، شرط اجرای طرح ترافیک

انتقاد وزیر بهداشت از رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی در سفر هوایی

وی اضافه نمود: من دیروز به مشهد مقدس مشرف شدم و واقعا در رفت و برگشت صحنه های غم انگیزی دیدم. در هواپیمایی سوار شدم که مردم کیپ تا کیپ نشسته بودند، گرچه ماسک را هم همکاران پرواز می دادند، اما از آنجایی که یک ربع تا پرواز طول کشید، ماسک ها را برمی داشتند و در فضایی دم نموده با یکدیگر صحبت می کردند. هرکسی از سرزمینی آمده بود. این موضوع من را به عنوان وزیر بهداشت که بعد از سه ماه، اولین سفرم را می رفتم و شما رسانه ها می دانید که طی این چند ماه ما چه کشیدیم تا غول پریشان و وحشی را مهار کردیم و تمام روح و روان مان گرفته شد. تمام این شرایط به روح و روان من مانند شلاق بود که این چگونه نشستن و فاصله گذاری است. در صحن هم حرم مطهر هم به نحوه دیگری غصه خوردیم.

کرونا تمام نشده است؛ با این روال، دقیقه 90 گل می خوریم

نمکی ادامه داد: متاسفانه دو اتفاق بد در حال وقوع است؛ یکی اینکه مردم فکر می نمایند که کرونا تمام شده است. این تصور مردم برای ما دو پیغام دارد؛ یکی اینکه وقتی مردم دل به دریا می زنند، خاطرشان جمع است که حکومت، دولت و وزارت بهداشت کنارشان هست و برای ما پیغامی مثبت است که مردم به دولت و وزارت بهداشت شان اعتماد دارند، اما یک پیغام منفی هم دارد و آن اینکه مردم نمی دانند که کرونا می تواند به همین راحتی بازگردد. بار ها این را اعلام نموده ام که با این روالی که اکنون می بینم، ما دقیقه 90 از گوشه های زمین گل خواهیم خورد و امروز صبح هم این را به رئیس جمهور عرض کردم که یکی از نگرانی های عمده من عادی انگاری کرونا از سوی مردم است.

نمکی تاکید نمود: دوم اینکه متاسفانه برخی مسوولان هم تصور نموده اند که کرونا تمام شده و همیشه به من فشار می آورند که اینجا و آنجا را باز کنیم. آقایی از فلان ستاد یا فلان وزارتخانه باورشان شده که همه چیز عادی است، همه جا را راه بیندازیم. فلان لیگ را راه بیندازیم و...؛ اینطور نیست، کرونا نه تنها تمام نشده، بلکه هر لحظه ممکن دچار پیک خطرناک شویم.

کرونا با گرما از بین نمی رود

نمکی ادامه داد: از طرفی یک باور غلط شکل گرفته بود که در فصل گرما کرونا جمع می گردد که این باور غلط به دلیل نگاهی بود که به اجداد قبلی این ویروس مانند سارس و مرس داشتیم که روز اول به همکارانم گفتم که این ویروس هیچ شباهتی به همکارانش ندارد و فریبش را نخورید.

50 درصد مرگ ومیر کرونا طی روز گذشته برای 3 استان بود

وی گفت: اکنون در استان های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، هرمزگان گرفتار پیک هستیم. ما مرگ ها را به زیر 30 کاهش داده بودیم و این یعنی واقعا نفس مان گرفته شد تا این رخ داد؛ آن هم در اوج تحریم؛ اما دیروز 50 درصد از مرگ هایمان برای سه استان بود. حال اگر خدایی ننموده این اتفاق استمرار پیدا کند، مرگ ها می تواند دوباره سه رقمی گردد، تعداد قابل توجهی از عزیزان مان را از دست بدهیم و آبرویی که در عرصه بین المللی داریم، از دست دهیم.

هر چه گفتیم، کسی گوش نکرد

وزیر بهداشت ادامه داد: هرچه از مردم خواهش کردیم که عروسی و عزا برگزار نکنید، اما گوش نکردند و در استانی مانند خوزستان همه مراسمات را برگزار کردند و قبیله ای آمدند و رفتند و روبوسی و هلهله کردند، اما ما می دانستیم که این یک زنگ خطر است برای شیون های آینده. هرچه هم گفتیم متاسفانه کسی گوش نکرد.

نمکی گفت: وقتی یک آمار مرگ به من گزارش می دهند، نه به این خاطر که به عنوان وزیر بهداشت مورد مواخذه ام، بلکه خودم را فرزند یا عضو خانواده هر شهفرایند ایرانی می دانم که می میرد و غم آن همچون خنجر در دلم فرو می رود. در هفته گذشته تمام همکاران ستادی آواره استان هایی بودند که فرایند ابتلا در آن ها صعودی بوده و من هم شب تا صبح با آن ها در تماس بوده ام. مدیریت این کار بسیار سخت است. کشوری در اوج تحریم، با بی پولی و گرفتاری و هزار دغدغه باید کرونا را مدیریت کند.

به جان خودتان و همکارانم رحم کنید

وی اضافه نمود: ما همزمان با اینکه داریم کرونا را جمع می کنیم، گیر سایر بیماری های عفونی و هر ساله هم می افتیم. وقتی همه خوشحالند که سال جاری در سیستان و بلوچستان بارندگی خوب بوده، ما گرفتار آب های راکد و مالاریا هم می شویم. باید همه این ها را ببینیم و نمی توان از یکی از این مسائل غفلت کرد. به همین دلیل از مردم خواهش می کنم که کمی به ما و همکاران من و به جان خودشان رحم نمایند، فاصله گذاری را جدی بگیرند، استفاده از ماسک را جدی بگیرند. حتی می بینم که برخی از اصحاب رسانه هم ماسک را جدی نمی گیرند. زیرا هوا گرم است و خسته می شوند. ما هم خسته می شویم. فکر کنید که ما چقدر باید در طول شبانه روز تحمل کنیم. خواهشم این است که مردم بدانند که کرونا تمام نشده و هر لحظه ممکن است دوباره ما را غافلگیر کند.

افزایش کرونا در تهران

وزیر بهداشت گفت: در تهران علائمی از افزایش را به ما گزارش می نمایند. البته همه ما در برج های مراقبت متعددی که طراحی کردیم، شبانه روز شرایط را دیده بانی می کنیم.

وی با بیان اینکه با وجود همه امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی که ایجاد کردیم، نباید غفلت کنیم، گفت: ایجاد این امکانات به این معنی نیست که اگر لحظه ای غفلت کنیم، ضربه نمی خوریم. ما با پوریای، ولی و تختی کشتی نمیگیریم، بلکه با ویروس چموشی کشتی می گیریم که نگاه نمی نماید در کجای بدن التهاب هست و به آنجا نفوذ نکند، بلکه او نگاه می نماید که از کجا بهتر می تواند لطمه بزند و آنجاست که ما را گرفتار نموده و مرگ و میر را بالا می برد.

کرونا چموش تر شده است

وزیر بهداشت با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر ضعیف تر و آرام تر شدن فعالیت کرونا، گفت: این ویروس نه تنها آرام تر و نجیب تر نشده، بلکه به مراتب نانجیب تر شده است. ما در خوزستان می بینیم که جوان از بین می رود. در سیستان و بلوچستان افراد 32 ساله و 40 ساله را از دست دادیم. سه روز پیش در بندرعباس پرستار 42 ساله ما فوت کرد، هیچ بیماری زمینه ای هم نداشت و از بین رفت؛ بنابراین ویروس نه تنها آرام نشده بلکه یک چهره چموش تری را هم در برخی جا ها از خودش بروز می دهد؛ بنابراین مساله بسیار جدی است و خواهشم این است که مردم کرونا را جدی بگیرند.

شرط اجرای طرح ترافیک

سعید نمکی همچنین درباره مباحث مطرح شده در زمینه اجرای طرح ترافیک در پایتخت گفت: بحث طرح ترافیک را دوستان مطرح کردند من به آقای شهردار هم عرض کردم که ما موافق تراکم جمعیت در منطقه محدوده طرح ترافیک نیستیم. برای ما امروز مهم ترین عامل مهار کروناست. آلودگی هوا آنقدر برای ما مهم نیست و در حال حاضر اولویت اول ما نیست؛ کمااینکه در تهران آلودگی هوای آنچنانی هم نداشتیم.

وی اضافه نمود: متاسفانه به ناوگان مترو و اتوبوسرانی ما هیچ چیزی در آن ها اضافه نشده است. ماسک را هم در این فضا ها اجباری کردیم، اما وقتی استفاده از ماسک را در ساعات پیک تردد اجباری می کنیم و مردم در گرمای هوا وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می شوند، ممکن است چند دقیقه آن را بردارند؛ چراکه نمی توانند نفس بکشند و در همان لحظه می تواند ویروس را منتشر کند.

وی گفت: بنابراین وقتی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس و مترو را نتوانستیم ترمیم کنیم، تعداد اتوبوسی که قرار شده بود اضافه گردد، به ناوگان نیاوردیم، قطعا ما به عنوان متولی سلامت می ایستیم تا حداقل مردم بتوانند از خودروی شخصی استفاده نمایند تا خطر را کاهش دهیم.

نمکی ادامه داد: در جلسه ای که با آقای شهردار و آقای وزیر کشور داشتیم اعلام کردند که می خواهیم به نحوی عمل کنیم که در ساعاتی که مردم به سمت محل کار می فرایند و در ساعاتی که از محل کار بازمی گردند، طرح ترافیک را حذف نموده و دوربین ها را خاموش کنیم و فقط مانع ورود برخی از پلاک های شهرستان ها شویم که وارد تهران و محدوده طرح ترافیک می شوند و همه چیز را به هم می ریزند.

وی اضافه نمود: ما اعلام کردیم که چند روزی با شما راه می آییم، اما بدانید که من در زمینه سلامت مردم با احدی رودربایستی ندارم و با هیچ کس هم شوخی ندارم. اگر ببینم که حتی دو درصد بار مسافر مترو و اتوبوس افزایش یافته و به این دلیل فاصله گذاری ها به هم می ریزد، قطعا اعلام می کنم که شرایط طرح ترافیک به قبل بازگردد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 361

به "هشدارهای تند وزیر بهداشت؛ افزایش کرونا در تهران، هر چه گفتیم، کسی گوش نکرد، شرط اجرای طرح ترافیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدارهای تند وزیر بهداشت؛ افزایش کرونا در تهران، هر چه گفتیم، کسی گوش نکرد، شرط اجرای طرح ترافیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید