نشانه های هشدار دهنده احتیاج به بازسازی چیست؟

به گزارش خیمه نیوز، چگونه می توانیم تاثیری ایجاد کنیم که به یک بازسازی موفقیت آمیز منجر گردد؟ بعضی از نشانه های اصلی هشدار دهنده برای احتیاج به یک بازسازی:

نشانه های هشدار دهنده احتیاج به بازسازی چیست؟

1) کاهش سودآوری

به گزارش دنیای اقتصاد، نشانه یک کسب و کار سالم، رشد مالی است؛ بنابراین اگر سود شما به جای افزایش مرتبا در حال کاهش است، این یکی از شاخص ترین علائم وجود مشکل است.

حتی اگر گزارش های مالی شما راکد باشند، می تواند دلیلی برای نگرانی در نظر گرفته گردد. باید در تفسیر صحیح گزارش های مالی دقت کرد تا از هرگونه قضاوت غلط جلوگیری گردد. کاهش سودآوری می تواند به صورت کاهش در سود خالص، سود کمتر در هر واحد فروش، کاهش بازگشت سرمایه یا حاشیه های سود کمتر نشان داده گردد.

2) مسائل جریان نقدی

اگر کمبود وجه نقد، اضافه برداشت و چک های برگشتی شما را شب ها بیدار نگه می دارند، یعنی مسئله ای وجود دارد. وجود نوساناتی در سرمایه در گردش طبیعی است، اما باید قابل کنترل باشند. هیچ بودجه نقدینگی یا درآمدی ندارید؟ در این صورت حتما به مشکل بر خواهید خورد.

3) افزایش وابستگی به وام ها

شرکتی که بیش از حد به وام های بانکی وابسته است به زودی گزینه های خود را از دست داده و با مشکل روبرو می گردد.

افزایش قابل توجه در مقدار بدهی، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام و کاهش رتبه اعتبار شرکت ممکن است باعث گردد که بانک ها و سایر موسسات مالی اعمال محدودیت نموده و تمایلی به دادن وام بیشتر نداشته باشند.

زمانی که موسسات مالی از دادن وام پرهیز می نمایند، رتبه شرکت در بازار سهام نیز کاهش می یابد و جمع آوری وجوه از مردم نیز برای شرکت سخت می گردد.

4) سربار های بیش از حد

اگر مدتی از آغاز فعالیت شرکت شما می گذرد، ممکن است با مسائلی مثل سیستم های IT ناکارآمد، استفاده بیش از حد از محل اجاره ای یا هزینه های معوق کارکنان روبرو شده باشید.

وقتی این نوع هزینه های عملیاتی ایجاد می شوند و از فروش شما سبقت می گیرند، ناکارآمدی قطعی است.

5) عدم سرمایه گذاری کافی در کسب و کار

سرمایه گذاری از موارد کلیدی برای رشد کوتاه مدت و بلندمدت یک کسب و کار محسوب می گردد. یک شرکت برای اینکه بتواند رقابتی باقی بماند و در مسیر رشد سریع قرار بگیرد، باید به مقدار کافی روی دستگاه ها، تجهیزات و تعمیر و نگهداری سرمایه گذاری کند.

برای یک شرکت در حال رشد، ترکیب سرمایه گذاری های تازه و سرمایه گذاری های مجدد معمولا با وام ها حاصل می گردد.

شرکت هایی که نتوانند این واقعیت را درک نمایند و کوشش نمایند تا تنها با بودجه داخلی به رشد مالی برسند، در مسیر رشد با مشکل روبرو می شوند.

6) تعاملات و ارتباطات ضعیف

نبود ارتباط بین بخش های مختلف یا مدیریت و کارکنان می تواند منجر به ناکارآمدی های عملیاتی گردد. اگر متوجه این نوع رفتار ها شدید، احتمالا عملکرد شرکت شما ضعیف است. بعلاوه مدیران تدافعی که اطلاعات منفی را انکار می نمایند نیز باعث به وجود آمدن مشکل می شوند.

7) از بین رفتن کیفیت محصول و خدمات

معمولا مشتریان اولین کسانی هستند که متوجه وجود مشکل می شوند. اگر شاهد افزایش قابل توجه برگشتی ها یا شکایات هستید، علامت مشخصی است که در عملکرد کسب و کار مسئله ای وجود دارد. متاسفانه، نقد های منفی و کاهش پایگاه مشتریان فقط مشکل را تشدید می نمایند.

8) انتقال زیاد کارکنان

اگر مقدار انتقال و ترک کارکنان شما بالاست یا در کارکنان اضطراب و آشفتگی عمومی وجود دارد، می تواند نشانه وجود مشکل باشد. علاوه بر این، زمانی که کارکنان کلیدی شرکت را ترک می نمایند، دانش حیاتی نیز از دست می رود.

9) از دست دادن سهم بازار

از دست دادن سهم بازار در مقابل رقبا نشانه وجود یک مشکل عمده است. اگر درصد فروش شما از کل فروش صنعت در 6 تا 12 ماه گذشته کاهش یافته است، باید به آن توجه کنید و دلیل را جویا شوید. نظارت منظم بر سهم بازار می تواند یاری کند تا عملکرد خود را نسبت به رقبا در بازار حفظ کنید. هر نشانه ای از کاهش سهم بازار باید مورد هدف اقدامات اصلاحی فوری قرار گیرد.

10) فقدان برنامه ریزی

در بسیاری از شرکت ها، به خصوص شرکت هایی که به وسیله موسسان فردی ساخته شده اند، مفهوم برنامه ریزی معمولا وجود ندارد.

این امر می تواند منجر به موانع اساسی گردد، زیرا برنامه ریزی محدود به اقدامات ضعیف و پیامد های آن ها می انجامد.

11) مدیران ارشد انعطاف ناپذیر

یک مدیر اجرایی که تمایلی به شنیدن ایده های دیگران ندارد، نشانه ای از وجود مشکل قریب الوقوع است. حتی اگر مدیرعامل نشانه های خطر را تشخیص دهد، عدم تمایل او به پذیرش هر پیشنهادی از زیردستانش، هر مسیری به سمت بهبودی را مسدود می نماید.

12) تیم مدیریتی که تمایلی به یادگیری از رقبای خود ندارد

شرکت های در حال سقوط معمولا یک نگرش بسته و نزدیک بین را اتخاذ می نمایند و تمایلی به یادگیری از رقبای خود ندارند. شرکت هایی که در رقابت های سخت با رقبای خود به صورت مداوم جان سالم به در برده اند، اقدامات و حرکت های رقیب خود را تجزیه و تحلیل می نمایند.

مسائل عملکرد ضعیف را پیش از آنکه خیلی دیر گردد، رفع کنید. اگر با این علائم اولیه هشدار دهنده عدم کارآیی کسب و کار روبرو شدید، زمان عمل فرا رسیده است. پیش از آنکه موقعیت از کنترل خارج گردد دست به اقدام بزنید. بیشتر علائم هشدار دهنده می توانند به وسیله یکسری اقدامات به کار گرفته شده در یک بازسازی کسب و کار شناسایی شوند.

تالیف: دکتر رحمان عابدین زاده نیاسر

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1402 بروزرسانی: 21 فروردین 1402 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1538

به "نشانه های هشدار دهنده احتیاج به بازسازی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های هشدار دهنده احتیاج به بازسازی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید