مرمت بخش هایی از بزرگترین تخریب بافت تاریخی یزد

به گزارش خیمه نیوز، خبرنگاران/یزد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در رابطه با بزرگترین تخریب بافت تاریخی یزد، می گوید: این ویرانه که گویا مقرر حکومتی یکی از حاکمان است از معماری بسیار چشمگیری برخوردار بوده و بخشی از ویرانه باقی مانده آن، پس از گذشت 20 سال به علت برخورداری از معماری قابل توجه مورد مرمت قرار گرفته است.

مرمت بخش هایی از بزرگترین تخریب بافت تاریخی یزد

جهت دریافت خدمات اجرای بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

سیدمصطفی فاطمی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به این که ویرانه مذکور شاید روزگاری تاریخچه شاهانه ای داشته است، می گوید: این ویرانه که در محله ایلچی خان یزد و در بافت تاریخی شهر قرار گرفته است، متعلق به دوران آل مظفر و حتی قبل از آن است و محتمل است به یکی از والیان یا داروغه ها یا نمایندگان حاکم مرکزی در یزد تعلق داشته باشد.

وی در این خصوص اضافه می نماید: ایلچی، سفیر یا نماینده حاکم در دوران تیموری بوده که در این محله تاریخی، مقرر حکومتی یا ایلچی خانه (خانه ایلچی) قرار داشته است اما این بنا نمی توانسته خانه امیرچقماق، حاکم مشهور یزد در آن دوران باشد چرا که بنا بر شواهد تاریخی امیرچقماق در نزدیکی مجموعه تاریخی امیرچقماق و بیرون از حصار شهر یزد ساکن بوده، در حالی که این بنا داخل حصار شهر قرار داشته است.

این مسئول با بیان این که دوره تیموری یکی از دوران شلوغ و پر رفت و آمد حکام در یزد و دوران بروز جنگ های متعددی به شمار می رود، می گوید: در این دوره حاکمان زیادی عزل و نصب می شدند که همین مسئله باعث تصور احتمالات زیادی در خصوص این منطقه است.

وی با اشاره به این که امکان تعلق این بنای تاریخی به دوران صفوی نیز وجود دارد، تصریح می نماید: هر چند صاحب این بنا هنوز نامعین است اما امکان دارد که این بنا مقر حکومتی افرادی مانند امیرچقماق، امیر نظام الدین قنبر، مراد بیک بانیری، احمد سارویی، شعیب آقا، قاضی محمد کاشانی، میرزا حسین بیک الله شاملو و افرادی مانند خواجه غیاث الدین نقشبند و یا حتی میرمیران و سایر حکام دوره های مختلف نیز باشد چرا که هنوز مقرر حکومتی این افراد معین نیست.

فاطمی در تشریح این محله خاطرنشان می نماید: احتمالاً در این محدوده باغ هایی وجود داشته و در ابتدا خارج از حصار شهر بوده اما در دوره آل مظفر وارد حصار شهر شده و ساخت و سازهایی در آن رخ داده و به محل انجام امور مختلف تبدیل شده است.

وی تخریب این بنا را مربوط به قریب 20 سال قبل می داند و می گوید: این بنا، معماری بسیار چشمگیری داشته و حتی بخشی از ویرانه باقی مانده آن نیز به علت برخورداری از معماری قابل توجه مورد مرمت قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با بیان این که طی سه سال گذشته و پس از ثبت جهانی یزد، هیچ تخریبی در عرصه بافت جهانی اتفاق نیفتاده است، گفت: خوشبختانه تغییر نگرش مردم و مسولین در خصوص بافت تاریخی بزرگترین دستاورد ثبت جهانی بافت تاریخی یزد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 224

به "مرمت بخش هایی از بزرگترین تخریب بافت تاریخی یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت بخش هایی از بزرگترین تخریب بافت تاریخی یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید