مدل بومی ارزیابی شهرهای هوشمند ایران تدوین شد

به گزارش خیمه نیوز، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مجید رسولی دیسفانی مجری طرح با بیان این مطلب، گفت: با توجه به عدم وجود داده های مورد نیاز برای ارزیابی که چالش جدی در کشور است، از اهداف این پروژه متناسب سازی شاخص ها با شرایط داده ای کشور و ارائه مدل مناسب برای جمع آوری داده ها، می باشد.

مدل بومی ارزیابی شهرهای هوشمند ایران تدوین شد

وی ادامه داد: همچنین برای تبدیل این فعالیت به صورت یک سرویس عملیاتی، مدل ارائه سرویس استخراج خواهد شد تا بتوان بر اساس همکاری مرکز تعالی شهرهای هوشمند کشور، اقدامات لازم برای پیاده سازی و اجرای آن بر اساس ذینفع اصلی تعیین شده فراهم شود.

رسولی دیسفانی با اشاره به اهمیت موضوع شهرهای هوشمند در چند سال اخیر با توجه به توسعه فناوری های تازه و افزایش نیازمندی در بخش بازار و جامعه، گفت: موضوع هوشمندسازی شهرها در برنامه بسیاری از کلان شهرها و شهرهای بزرگ کشور قرار گرفته است. در سطح جهانی هم موضوع هوشمندسازی شهرها از زمره برنامه های دارای اولویت در حوزه شهری بسیاری کشورها است که می توان به هند، چین، ترکیه، امارات متحده عربی، اتریش و هلند اشاره کرد.

به گفته وی، مفهوم و تعریف شهر هوشمند، طیف وسیعی از کاربردها و موضوع ها نظیر اقتصاد، زیرساخت، جابجایی، محیط زیست، نوآوری، آموزش و حکمروایی را شامل می شود که با توجه به تنوع و گستردگی حوزه های فعالیت، رویکردهای متفاوتی برای توسعه شهرهای هوشمند و اجرای پروژه های هوشمندسازی در شهرهای مختلف وجود دارد.

رسولی دیسفانی اولین گام، در این زمینه را شناسایی دقیق وضع موجود اعلام نمود و افزود: در ارزیابی شهرهای هوشمند، سه مورد شناسایی شرایط موجود، رصد و پایش نتیجه اقدامات و برنامه ها و همچنین رتبه بندی شهرها بر اساس معیارهای مختلف در سطح ملی و جهانی مورد نیاز است.

وی با بیان اینکه، برای ارزیابی شهرهای هوشمند، تا به امروز شاخص ها و مدل های مختلفی از طریق نهادهای بین المللی و یا شرکت های مطرح ارائه شده است که متناسب با شرایط کشور، به صورت مؤثر قابل استفاده نیستند، گفت: این شاخص ها و مدل های ارزیابی برای عملکرد بهینه بایستی متناسب با شرایط هر کشور و شهر مورد بازبینی قرار گرفته و بومی سازی شوند.

رسولی دیسفانی عدم وجود شاخص های ارزیابی بومی و چالش های جمع آوری اطلاعات متناسب با شرایط داده ای شهرها را یکی از چالش های اساسی برشمرد و گفت: این مورد نیاز واقعی مسئولان شهری است که می تواند در توسعه هوشمندسازی شهری نقش به سزایی ایفا کند.

وی گفت: ضروری است با توجه به شرایط کشور، بومی سازی شاخص ها متناسب با شرایط کشور و شرایط داده های در دسترس صورت پذیرد. از جمله پارامترهای تأثیرگذار در تعیین شاخص ها و بومی سازی آنها، اندازه شهرها (کلان شهر، بزرگ و میانه و شهرک ها) است و متناسب با اندازه شهرها و جمعیت ساکنین آن، شاخص های ارزیابی و وزن آنها تغییر می کند.

رسولی دیسفانی از نیروی انسانی متخصص در حوزه فاوا و کسب و کار و عدم فعالیت به عنوان یک ذینفع در حوزه شهری و وجود ارتباطات بین المللی مؤثر، به عنوان فرصت مناسبی برای فعالیت جدی پژوهشگاه در موضوع ارزیابی شهرهای هوشمند یاد کرد و گفت: برای نیل به این هدف، پژوهشگاه نیازمند است که با همکاری با بازیگران فعال در حوزه هوشمندسازی شهرها، تعامل خود با شهرداری ها و مسئولین شهری را در شهرهای مختلف کشور ارتقا دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1157

به "مدل بومی ارزیابی شهرهای هوشمند ایران تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدل بومی ارزیابی شهرهای هوشمند ایران تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید