قم صاحب مرکز شاهنامه خوانی و نقالی شد

به گزارش خیمه نیوز، حامد حجتی مدیرکل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان قم در گفت وگو به خبرنگار خبرنگاران در قم، درباره راه اندازی مرکز شاهنامه خوانی و نقالی این استان، گفت: این مرکز اواخر اردیبهشت ماه هم زمان با روز بزرگداشت فردوسی در قم افتتاح می شود.

قم صاحب مرکز شاهنامه خوانی و نقالی شد

وی افزود: هدفمان از افتتاح این مرکز پرداختن به حوزه ادبیات کهن این مرز و بوم به صورت جدی است. به نظر می رسد قم می تواند ظرفیت خوبی داشته باشد که علاوه بر نقالی شاهنامه خوانی بتوانیم بچه ها را با ادبیات کهن آشنا کنیم و ان شاءالله این اتفاق در گام های بعدی خواهد افتاد.

حجتی شرح داد: این سومین مرکز تخصصی در کانون است که افتتاح می شود. مراکز دیگر که در کشور افتتاح شدند به جهت شرایط بومی شکل گرفته و ویژگی خاص خود خودشان را پیدا کردند. ما به نظرمان رسید در قم با توجه به اینکه بخش زیادی از نویسندگان و هنرمندان ادبیات کودک و نوجوان در قم هستند و قم یکی از قطب های محتوای تولید محتوا در حوزه ادبیات کودک است به این موضوع توجه کنیم.

مدیرکل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان قم افزود: در گام بعد به سمت ادبیات کهن می رویم؛ یعنی علاوه بر نقالی و شاهنامه خوانی، مثنوی خوانی، حافظ خوانی، صائب خوانی و کتاب های فخیمه ادبیات فارسی مثل گلستان و کلیله و دمنه در دستور کارمان قرار خواهد گرفت. امیدوارم ارباب فرهنگ و هنر کمک کند این مرکز که به صورت تخصصی شکل می گیرد، بنیه خوبی پیدا کند.

وی درباره ارتباط کانون با مجلات استان بیان نمود: استان قم یکی از قطب های مطبوعات و مجلات کودک و نوجوان در کشور است. همان طور که می دانید کانون پرورش فکری در سال های اخیر کمی در حاشیه بوده و کمتر مورد توجه می شده و در برنامه های فرهنگ عمومی استان بخش کم رنگ تری داشته است. تمام تلاشمان را به کار می بریم که این ظرفیت را فعال شود. با دوستان در حوزه مجله کودک و نوجوان ارتباط گرفته ایم و به نظر می رسد ما از ظرفیت جشنواره بین المللی قصه گویی که در پیش رو داریم برای فراخوان دوستان و درگیر کردن آن ها در این حوزه استفاده کنیم.

حجتی در ادامه به برنامه های سال جدید اشاره کرد و یادآور شد: علاوه بر فعالیت های مختلفی که در سال 1400 داریم، یکی از مهم ترین رویدادهای کشور در سال 1400 جشنواره بین المللی قصه گویی است که قم به جهت مختلف می تواند حضور جدی در این جشنواره داشته باشد. همین جا از تمام عزیزانی که دستی بر این موضوع دارند تقاضا می کنم که گوشه ذهنشان موضوع جشنواره قصه گویی را داشته باشند. ما هم فعالیت های آماده کرده ایم که همه ارباب فرهنگ و هنر در این حوزه به سمت جشنواره سوق داده شوند و از ظرفیت آن ها برای شرکت در جشنواره استفاده کنیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 968

به "قم صاحب مرکز شاهنامه خوانی و نقالی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قم صاحب مرکز شاهنامه خوانی و نقالی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید