قلعه تپه تاریخی ابهر سامان دهی می شود

به گزارش خیمه نیوز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان بر ضرورت تسریع تدقیق عرصه و بازنگری حریم قلعه تپه ابهر با هدف صیانت از این اثر تاریخی تاکید کرد.

قلعه تپه تاریخی ابهر سامان دهی می شود

به گزارش خیمه نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، امیر ارجمند شنبه 28 تیر 99 گفت: در جلسه بررسی پتانسیل های گردشگری شهرستان ابهر در فرمانداری این شهرستان اداره کل میراث فرهنگی پیشنهاد داد که با همکاری شهرداری ابهر ابتدا عرصه قلعه تپه تدقیق شود بعد حرایم آن نیز بازنگری شود و ضوابط اصولی برای آن تدوین شود و همچنین پیشنهاد داده شد تا با همکاری و مساعدت شهرداری در فاز اول، بخشی از تپه تاریخی کاوش و تبدیل به سایت موزه شود. برای ایجاد سایت موزه مذکور اقداماتی همچون ساماندهی فضایی، طراحی محیطی، اصلاح راستاهای دسترسی، ورودی و خروجی منتهی به سایت و نصب تابلوهای اطلاع رسانی در راستا جاده باید صورت گیرد.

او گفت: تپه های تاریخی اصلی ترین و مستندترین سند موجود برای هویت تاریخی هر منطقه به حساب می آید و افزود: برای معرفی ابهر از نظر عمق تاریخی اولین جایی که به ذهن می رسد قلعه تپه است و اگر آن را از حافظه تاریخی حذف کنید چیزی از نظر قدمت هم تراز با آن نخواهیم داشت.

ارجمند افزود: تدقیق عرصه و بازنگری حریم قلعه تپه باید در دستور کار قرار گیرد. بی تردید حفظ آثار تاریخی در اولویت واقع شده است و یک اصل است. بر این اساس و برای جلوگیری از هرگونه ایجاد محدودیت برای شهروندان، ما 3 نوع حریم را برای این تپه می توانیم پیشنهاد دهیم.

قلعه تپه ابهر مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است و در ابهر، خیابان خلیل طهماسبی، روبه روی شبکه بهداشتی واقع شده است. این اثر در تاریخ 7 مهر 1381 با شماره ثبت 6170 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 433

به "قلعه تپه تاریخی ابهر سامان دهی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه تپه تاریخی ابهر سامان دهی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید