فجیع ترین قتل های ایرانی؛ شهلا، سمیه، میترا و دیگران

به گزارش خیمه نیوز، خبرنگاران: این قتل های ناموسی چند وقت اخیر بهانه ای شد برای یک پرونده جمع و جور در رابطه با قتل های خبرساز دو دهه اخیر، طبعا این پرونده کامل نیست اما یک نتیجه را قطعی می کند، این که جنایت همیشه بوده و حالا به یُمن رسانه، بیشتر دیده می شود.

فجیع ترین قتل های ایرانی؛ شهلا، سمیه، میترا و دیگران

ناصر محمدخانی و شهلا جاهد

سال 81 بود که خبر قتل لاله سحرخیزان، همسر ناصر محمدخانی، ستاره سابق تیم های ملی و پرسپولیس منتشر شد و چیزی نگذشت که نام خدیجه جاهد معروف به شهلا، همسر صیغه ای محمدخانی به میان آمد. شهلا ابتدا هرگونه اتهامی را انکار می کرد و از آنجایی که مدرکی علیه او وجود نداشت یک سالی را در بازداشتگاه سپری کرد. اما دست آخر بعد از ملاقاتی با ناصر محمدخانی به قتل لاله سحرخیزان اعتراف کرد.

لاله سحرخیزان

پس از مدتی شهلا جاهد مدعی شد که صرفاً به خاطر علاقه اش به ناصر محمدخانی قتل را به گردن گرفته بود، چون محمدخانی به او گفته بود اگر این کار را نکند به جایش او را بازداشت می کنند و از طرفی به او قول داده بود تمام تلاشش را برای دریافت رضایت از اولیای دم یعنی فرزندانش و والدین لاله سحرخیزان خواهد کرد. به ادعای شهلا، او به وعده های محمدخانی دل بسته بود، اما بعداً با بی تفاوتی او روبرو شده بود. پرونده شهلا جاهد با ابهامات زیاد دیگری هم همراه بود. علاوه بر صحبت های ضد و نقیض متهم اصلی، بسکمک از مدارک و شواهد به دست آمده هم با یکدیگر جور در نمی آمدند.

محمدخانی مدعی شد شهلا جاهد کلید خانه او و همسرش را در اختیار داشت و بدون رضایت او مخفیانه به خانه آن ها می رفت و او و همسرش را زیرنظر می گرفت. این پرونده مملوء از ابهاماتی بود که هرگز پاسخی به آن ها داده نشد. با وجود همه این ابهامات و کش و قوس ها، اما شهلا جاهد دست آخر در روز 10 آذر سال 89 اعدام شد.

شاهرخ و سمیه، جنایت گاندی

بزه خیابان گاندی یا ماجرای شاهرخ و سمیه بزهی عشقی بود که در بعد از ظهر چهارشنبه 12 دی سال 1375 توسط دو نوجوان 16 ساله به نام های شاهرخ وثوق و سمیه شهبازی نیا در خانه ویلایی خیابان گاندی، کوچه 23 رخ داد.

این اتفاق به علت سن پایین قاتلان، موضوع و خانوادگی بودن آن و بُهت افکار عمومی از چگونگی و چرایی آن شهرت یافت. در این حادثه، برادر 8 ساله و خواهر 13 سالهٔ سمیه به نام های محمدرضا و سپیده در طبقهٔ دوم منزل پدری سمیه در خیابان گاندی، توسط وی و شاهرخ، به وسیلهٔ خفه کردن با دست، آمپول هوا (بنا بر ادعای شاهرخ و سمیه که گویا از سوی پزشکی قانونی تأیید نشد) و در نهایت خفه کردن در وان حمام کشته شدند.

مادر سمیه که در آن زمان به آرایشگاه رفته بود، پس از بازگشت به خانه نیز مورد حمله شاهرخ و سمیه قرار گرفت که در نهایت با فرار به کوچه و ناکام ماندن اقدام قاتلان، بزه افشا شد. شاهرخ و سمیه اعتراف کردند که تحت تأثیر یک فیلم خارجی (احتمالاً فیلم قاتلین بالفطره) قرار گرفته اند.

همچنین بنا بر برخی اظهار نظر های شاهرخ و سمیه گفتند که تحت تأثیر موسیقی هوی متال و یک زندگی رپ گونه تن به چنین کاری دادند که این مطلب در مصاحبهٔ کارشناسان مرکز آموزش و پژوهش زندان ها با سمیه و شاهرخ توسط سمیه تکذیب شد.

دادگاه در 17 بهمن سال 1375 هر دو را به قصاص محکوم نمود که با اعلام گذشت پدر سمیه، شاهرخ به 10 سال و سمیه به 12 سال زندان محکوم شد.

میدان کاج

جنایت میدان کاج، رویدادی است که در آن جوانی به نام محمدرضا، توسط یعقوب علی جعفری در 6 آبان 1389 در میدان کاج (محلهٔ سعادت آباد تهران) با ضربات چاقو زخمی شد و جان سپرد. این جنایت به خاطر مسائل عشقی دربارهٔ زنی (معروف به کیمیا) بود و در آن، قاتل با ضربات چاقو در برابر دیدگان مردم، مقتول را به شدت زخمی کرد و چند دقیقه بعد، دو مأمور پلیس نیز از راه رسیدند؛ پس از 55 دقیقه به بیمارستانی در چندمتری محل وقوع حادثه برده شد، اما در آنجا جان باخت.

دادگاه متهم در 30 آبان 1389 برگزار شد و قاتل به اعدام در ملأعام محکوم شد. با نظر اکثریت قضات (3 قاضی)، کیمیا از اتهام معاونت در قتل تبرئه شد، اما به دلیل ارتباط نامشروع با یعقوب، به تحمل 100 ضربه شلاق محکوم شد. پایان در صبحگاه روز 14 دی 1389 قاتل در ساعت 6 صبح در محل وقوع جنایت به دار آویخته شد.

خفاش شب

یک ماجرا و یک نام مردم تهران را به هراس انداخته بود: خفاش شب و ماجرای قتل های زنجیره ای پایتخت. رضا خوش روی، با نام های مستعار عبدالله عبدالرحمن یا مراد نادری که به ستار هم معروف بود، تابستان سال 1376 را به تابستانی غم بار برای پایتخت نشین ها بدل کرد.

وی قتل های زنجیره ای خود را که همراه با سرقت و تجاوز جنسی بود از سال 1371 در تهران شروع کرد. با یک پیکانِ دزدی خانم های تنها یا همراه فرزندانشان را سوار می کرد، می کشت، به آن ها تجاوز می کرد، طلا و چیز های با ارزش و حتی چیز هایی که برای خانه خریده بودند می دزدید و بعد جسد ها را در محل های خلوت آتش می زد و یا سلاخی می کرد. هر بار که دستگیر شد، برای خودش یک نام جدید اختراع کرد.

یک بار در سال 71 دستگیر شد، ولی از چنگ مأموران گریخت و در بار دوم در سال 1376 دستگیر و پایان به اتهام 9 فقره قتل اعدام شد.

جنایت پل مدیریت تهران

جنایت پل مدیریت تهران رویدادی ست که ساعت 17:30 بعدازظهر چهارشنبه، 15 تیرماه سال 1390 روی پل عابر پیاده پل مدیریت تهران رخ داد و در آن پسر دانشجویی به نام کوشا پارسا (22 ساله) همکلاسی خود به نام مهسا امین فروغی (22 ساله) را با 26 ضربه چاقو به قتل رساند.

هر دوی آن ها دانشجوی سال آخر رشته ادبیات فارسی در دانشگاه علامه طباطبایی بودند. گفته می شود این قتل به دلیل پاسخ منفی مهسا امین فروغی به ایجاد رابطه با کوشا پارسا رخ داده است. در روز حادثه، کوشا پارسا، مهسا و دوست همکلاسی اش را با موتورسیکلت تعقیب می کند و زمانی که آن ها روی پل عابر پیاده هستند، با پوشاندن صورتش به آن ها حمله می کند.

پس از آن قاتل با دستان خون آلود سعی می کند خود را به موتورسیکلتی در پایین پل برساند، اما در حلقه رهگذران خشمگین گرفتار می شود. شاهدان این حادثه که اغلب از ساکنان محله یا کسبه ده ونک هستند ضارب را محاصره و دستگیر می کنند و بلافاصله قربانی را با اولین وسیله نقلیه ممکن (یک وانت) به بیمارستان منتقل می کنند. در این حادثه، مهسا امین فروغی جان سپرد و دختری که همراه او بود، از ناحیه هر دو دست مجروح شد. کوشا پارسا روز سه شنبه، 22 شهریور 1390 اعدام شد.

آتنا اصلانی

موضوع قتل دختربچه 6 ساله به نام آتنا اصلانی در تاریخ 28 خرداد 1396 رخ داد. آتنا توسط فردی به نام اسماعیل جعفرزاده معروف به اسماعیل رنگرز کشته شد. آتنا زمان هایی که کنار بساط پدرش بود، برای استفاده از دستشویی یا خوردن آب به مغازه رنگرزی که در نزدیکی بساط پدرش بود، می رفت. صاحب مغازه مردی 40 ساله بود که آتنا و پدرش را از مدت ها قبل می شناخت و برای او نقشه کشیده بود.

انگیزه او از این کار اذیت و آزار جنسی بوده است. با بررسی دوربین های مداربسته مشخص شد که آتنا در محدوده مغازه قاتل ناپدید شده است، اما لحظه ورود او در هیچ دوربینی به ثبت نرسیده بود. در این زمان اسماعیل به عنوان مظنون دستگیر شد. منزل او مورد بازرسی قرار گرفت، اما پلیس از وجود پارکینگی که قاتل در مکانی نزدیک در اختیار داشت باخبر نبود. به گفته برادر قاتل، او از زندان با همسرش تماس گرفت و خواست که نسبت به امحا مواد مخدر نگهداری شده در پارکینگ اقدام نماید.

به گفته قاتل، دو سه روزی بود که با دیدن آتنا و طلاهایش وسوسه شده بود. روز حادثه آتنا به مغازه اش رفته که آب بخورد و چون کسی آنجا نبوده، به طرفش رفته و نیت عملی کردن نقشه اش را داشته است. اما آتنا شروع به فریاد زدن می کند. قاتل دستش را روی دهان آتنا می گذارد و وقتی به خودش می آید که دیگر نفس نمی کشید. جسدش را داخل ساکی گذاشت و آن را به پارکینگ برد و در بشکهٔ پلاستیکی مخفی کرد تا سر فرصت در محلی خلوت رها کند؛ اما چند روز بعد به عنوان مظنون دستگیر شد و رازش فاش شد.

همسر اسماعیل رنگرز پس از پیدا کردن بشکه ای که جسد در آن قرار داشته و بوی تعفن می داده، برادر قاتل را در جریان قرار می دهد و او نیز جسد را از درون بشکه کشف می کند و به پلیس خبر می دهد.

پایان در صبحگاه 29 شهریور 1396 اسماعیل رنگرز در ملأ عام اعدام شد.

بنیتا

یکی از اتفاقات دردناک سال 96 ماجرای ربودن و رها کردن طفلی 8 ماهه به نام بنیتا توسط سارقی سابقه دار بود که این اقدام در نهایت منتهی به قتل کودک شد.

29 تیرماه سال 96 خبر گم شدن کودکی هشت ماهه به نام بنیتا و صدای لرزان مادری که از مردم تقاضای کمک می کرد، در فضای مجازی دست به دست شد. ماجرا از این قرار بود که پدر بنیتا برای باز کردن درب پارکینگ از خودرو پیاده می شود تا خودرو را داخل پارکینگ ببرد، اما در همین حین، دو عابر پیاده ای که در حال گذر از آن خیابان بودند، با مشاهده خودروی روشن، پشت فرمان می نشینند و خودرو و بچه را به سرقت می برند. جستجو ها برای یافتن این کودک 8 ماهه چند روز ادامه داشت تا اینکه پس از 6 روز و به رغم تمام تلاش ها، جسد دختربچه در خودروی به سرقت رفته، به دلیل گرسنگی، تشنگی و گرما در یکی از خیابان های پاکدشت ورامین پیدا شد.

محمد که عامل جنایت بود به خاطر قتل به قصاص و به خاطر آدم ربایی، رها کردن طفل در خودرو و مباشرت در سرقت در مجموع به 51 سال حبس و همدستش مهدی به 13 سال حبس و دو سال تبعید محکوم شدند.

ستایش قریشی

ستایش قریشی (درگذشته 22 فروردین 1395) دخترک شش سالهٔ افغان تبار ورامینی بود که از سوی پسر 17ساله همسایه ربوده شد و به قتل رسید و پیکرش با اسید سوزانده شد. قتل این دختربچه به دست یک شهروند ایرانی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی و در میان کاربران ایرانی و افغانستانی داشته است.

به گفته پدر مقتول، ستایش ساعت یک روز یکشنبه 22 فروردین برای خرید بستنی به مغازه سر کوچه می رود. پس از خرید بستنی، تنها ده متر مانده به منزل، قاتل ستایش را دزدیده و به خانه خود می برد. مادر ستایش پس از گذشت نزدیک به نیم ساعت، نگران شده و به پدر مقتول تلفن می زند. پدر مقتول پس از برگشتن از سرکار، به جستجو پرداخته اما نشانی نمی یابد. پس از ناموفق بودن جستجوی مجدد به کلانتری مراجعه می کنند.

در نهایت پلیس به پدر مقتول خبر می دهد که قاتل نوجوان پس از کشتن دختر او، به دوست خود تلفن زده و از او می خواهد تا در ناپدید کردن جسد به او کمک کند؛ ولی دوستش حادثه را بلافاصله به پدر خود اطلاع داده و پدر او هم ماجرا را به پلیس اطلاع می دهد و پلیس نیز اقدام به دستگیری قاتل می کند. این گونه عنوان شده است که قاتل پیش از قتل و اسیدپاشی به او، به مقتول تجاوز کرده است.

قاتل ستایش قریشی که در زمان وقوع جرم شانزده سال و هشت ماه داشت به اعدام و قصاص محکوم شد. پس از اینکه قاتل به 18 سالگی رسید دادگاه اجرای احکام تصمیم به اجرای حکم گرفت، اما به علت اصرار خانواده مقتول بر دریافت آرش البکاره تا زمان مشخص مبلغ و پرداخت آن اجرای حکم اعدام به تعویق افتاده است. او پایان در روز پنجشنبه تاریخ 1396/10/14 به دار مجازات آویخته شد.

میترا استاد

قتل میترا استاد به حادثه کشته شدن وی به دست همسرش محمدعلی نجفی سیاست مدار و شهردار پیشین تهران اشاره دارد که با شلیک گلوله از سلاح گرم انجام شد. او هفتم خردادماه 1398 به ضرب گلوله در خانه اش به قتل رسید.

جسد او در حمام منزلش در طبقهٔ هفتم برج آرمیتا در منطقهٔ سعادت آباد تهران یافته شد. دقایقی پس از اعلام خبر قتل میترا استاد، برخی همسرش را به عنوان مظنون اصلی معرفی کردند که از سوی مقامات قضائی رد شد، اما محمدعلی نجفی ساعاتی بعد با مراجعه به پلیس آگاهی خیابان وحدت اسلامی تهران به قتل همسر دومش با اسلحه اعتراف کرد و بازداشت شد. او انگیزه اصلی از ارتکاب قتل را فشار روانی و مسائل خانوادگی اعلام نمود. محمدعلی نجفی در روزهای اول پس از قتل مدعی شد همسر دومش با نهادهای امنیتی ارتباط داشته است. وی در دادگاه بدوی، به قصاص نفس محکوم شد.

منابع: روزیاتو، ویکی پدیا

منبع: برترین ها
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 415

به "فجیع ترین قتل های ایرانی؛ شهلا، سمیه، میترا و دیگران" امتیاز دهید

4 کاربر به "فجیع ترین قتل های ایرانی؛ شهلا، سمیه، میترا و دیگران" امتیاز داده اند | 4.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فجیع ترین قتل های ایرانی؛ شهلا، سمیه، میترا و دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید