شیوع اومیکرون تا چند هفته دیگر احتمال دارد

به گزارش خیمه نیوز، موارد اومیکرون در کشور به سرعت در حال افزایش است و احتمالا در چند هفته آینده با شیوع این سویه نو کرونا روبرو شویم.

شیوع اومیکرون تا چند هفته دیگر احتمال دارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، تا روز گذشته 244 مورد اومیکرون در کشور شناسایی شده بود که انتظار می رود این تعداد خیلی بیشتر از آنچه باشد که اعلام شده است. زیرا، سرعت انتقال و سرایت اومیکرون چند برابر نوع دلتا است. از همین رو، انتظار می رود به زودی و ظرف روزهای آینده و هفته های پیش رو، اومیکرون به سویه غالب در کشور تبدیل شود. همان طور که در اروپا و آمریکا هم این شرایط اتفاق افتاده و موارد اومیکرون روز به روز در حال افزایش است.

علیرضا بیگلری عضو کمیته علمی کشوری کووید 19، با عنوان این مطلب که وقتی موارد ابتلاء بالا برود، قطعاً فرایند بستری ها نیز افزایش خواهد یافت، گفت: از هفته های آینده شاهد شیوع اومیکرون در کشور خواهیم بود و با توجه به اینکه سرعت انتقال سویه اومیکرون نسبت به دلتا بیشتر است، قطعاً موارد بستری نیز افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: اگر پیش بینی کنیم روزانه 100 هزار مبتلا به اومیکرون داشته باشیم، حداقل 5 درصد این افراد بستری خواهند شد که عدد بالایی است. و احیاناً، چنین شرایطی پیش بیاید، سیستم بهداشت و درمان کشور تحت فشار مضاعف قرار خواهد گرفت.

بیگلری با اشاره به افزایش موارد آنفلوانزا در کشور، گفت: در انستیتو پاستور، 30 درصد از نمونه های کرونا که منفی می شود، آنفلوانزا هستند.

در همین حال، محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که سرعت انتقال سویه اومیکرون خیلی بیشتر از دلتا است و متأسفانه در هفته های اخیر شاهد نزول رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور هستیم، اضافه نمود: آنالیز های ما نشان می دهد که به طور میانگین اندازه رعایت پروتکل ها به زیر 50 درصد نزول نموده است.

وی گفت: تجربه نشان داده هر جا که شاهد نزول رعایت پروتکل ها بوده ایم، بیماری سریع تر توسعه پیدا نموده است.

فرهادی، بیشترین موارد نزول پروتکل ها را مربوط به باشگاه های ورزشی، استخرها، تالارها و رستوران ها دانست و اضافه نمود: متأسفانه در این اماکن ماسک را بر می دارند و تهویه هم نامناسب است و در نتیجه شاهد انتقال بیماری هستیم.

این در حالی است که حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19، درباره احتمال بروز پیک نو با سویه اومیکرون، گفت: در خصوص محدودیت های اجتماعی فکر می کنم باید تصمیم گیری شود که از پیک نوی با اومیکرون در کشور جلوگیری کنیم.

وی درباره تعداد آزمایشگاه های تشخیص اومیکرون در کشور، اضافه نمود: تعداد آزمایشگاه مطرح نیست؛ چون از روز اولی که اومیکرون در جهان شناسایی شد در ایران انستیتو پاستور کیت تشخیصی این سویه را ساخت و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار داد و تست بر اساس کرونا است که اگر مثبت شود باید آنالیز شود تا نوع سویه آن معین شود.

فرشید رضایی سرپرست دفتر آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به سرعت بالای انتقال اومیکرون، گفت: سویه اومیکرون از ویروس های کرونا است با این تفاوت که واگیردارتر از جهش های قبلی است.

وی با عنوان این مطلب اومیکرون از راه تنفس منتقل می شود، ادامه داد: استفاده از ماسک در مکان های عمومی و بعلاوه وجود تهویه مناسب، مهم ترین راه های پیشگیری از ابتلاء به اومیکرون است.

رضایی به علائم اومیکرون اشاره نمود و گفت: علائم اومیکرون مثل ویروس های دیگر است، با این تفاوت که آبریزش بینی در اومیکرون، غلبه بیشتری دارد.

وی اضافه نمود: اگر اومیکرون تا 5 روز به صورت سرماخوردگی باشد و بعد علائم از بین برود، چندان نگران کننده نیست. اما ماندگاری و شدیدتر شدن علائم بعد از گذشت 5 روز، باید جدی گرفته شود.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت تاکید نمود: یکی از جنبه های خطا در مواجهه با اومیکرون، این است که احساس می کنیم مثل سرماخوردگی بوده و در نتیجه، پروتکل ها را جدی نمی گیریم. در حالی که نباید چنین تصوری از اومیکرون داشته باشیم. چون می تواند با افزایش موارد ابتلاء، اندازه بستری ها و مرگ و میرها نیز افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1313

به "شیوع اومیکرون تا چند هفته دیگر احتمال دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع اومیکرون تا چند هفته دیگر احتمال دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید