شروط وزارت بهداشت برای برگزاری جشنواره فجر

به گزارش خیمه نیوز، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پروتکل های بهداشتی جشنواره فجر هنوز ابلاغ نشده است، اتصال وزارت ارشاد به سامانه مدیریت هوشمند کرونای ایران من را ضروری خواند و تاکید نمود: به این ترتیب فروش بلیط تنها به کسانی صورت می گیرد که واکسینه شده باشند و بدانیم که بیمار نیستند.

شروط وزارت بهداشت برای برگزاری جشنواره فجر

به گزارش ایسنا، مهندس محسن فرهادی درباره شرایط برگزاری جشنواره فجر، گفت: با توجه به جهش تازه کرونا با سویه امیکرون که اکنون رو به ازدیاد گذاشته است، فکر می کنم شاید مجبور باشیم علی رغم میل خود محدودیت هایی اعمال کنیم که البته به معنای تعطیلات نخواهد بود، ولی اندازه جمعیتی که در جشنواره فجر حضور خواهند داشت باید کنترل شده باشد. در واقع خط قرمز هایی که در خصوص انتشار و توسعه بیماری وجود دارد، باید کنترل گردد.

وی اضافه کرد: تامین تهویه، فاصله گذاری اجتماعی، تزریق واکسن و استفاده از ماسک در جشنواره فجر باید کنترل گردد. این سخت گیری ها احتمالا در سالن های عادی سینما و تئاتر و کنسرت های عادی هم اعمال خواهد شد.

فرهادی با اشاره به اینکه این تصمیمات هنوز به دبیرخانه جشنواره فجر ابلاغ نشده است، بیان نمود: ستاد ملی کرونا تصمیم گیری نهایی در این مورد را انجام خواهد داد و سپس به نهاد متولی ابلاغ خواهد نمود. از نظر وزارت بهداشت باید سختگیری هایی در این زمینه اعمال گردد تا بتوانیم شرایط شیوع بیماری را تحت کنترل داشته باشیم در غیر این صورت ورود به پیک ششم ناگزیر است.

وی اضافه کرد: با ابلاغ پروتکل های مخصوص جشنواره فجر، در صورتی که از نیرو های مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخواست گردد تا در محل برگزاری این تجمعات حضور داشته باشند، نیرو های ما مانند سال قبل فعالیت خود را در مراکز شروع نموده و اقدام به نظارت رعایت پروتکل های بهداشتی خواهند کرد.

او ادامه داد: یک نکته ضروری اتصال سینما، تئاتر، کنسرت و جشنواره ها به سامانه ایران من است؛ یعنی بلیط فقط به کسی فروخته گردد که واکسینه شده باشد و بدانیم که بیمار هم نیست؛ بنابراین اگر بیمار نباشد و در شرایط قرنطینه قرار نگرفته باشد به تست منفی PCR هم برای حضور در این اماکن احتیاجی ندارد. زیرساخت ها برای اتصال به سامانه ایران من وجود دارد و تنها باید متولیان این امر از نظر سامانه ای اتصال را برقرار نمایند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره سامانه ایران من، اظهار کرد: این یک سامانه ملی و پهناور است که اگر مباحث دولت الکترونیک کاملی داشتیم اکنون کارمان راحت تر بود. سامانه ایران من هماهنگ نماینده و متصل نماینده با سایر دستگاه ها از جمله وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت صمت، اتاق اصناف و... است. در حال حاضر به جز وزارت ارشاد که هنوز تبادل سامانه ای انجام نداده است، اما مذاکرات پیرامون این کار اجرا شده، در سایر دستگاه ها بهره برداری در حال اجرا است.

او با ذکر مثالی گفت: به عنوان مثال وقتی قرار است بلیط هواپیما فروخته گردد سامانه راه و شهرسازی به سامانه ایران من متصل می گردد، این سامانه هم به وزارت بهداشت متصل است و هنگامی که فردی کدملی خود را ثبت کند به وسیله این سامانه یک تبادل اطلاعاتی با ما انجام می گردد و اطلاعات فرد در اختیار سامانه قرار می گیرد که فردی که متقاضی بلیط است آیا واکسن زده است و آیا در قرنطینه بیماری واقع شده است یا خیر؟ با تبادل اطلاعات، احتیاج به PCR و اطلاعات دیگر از بین می رود.

وی اضافه کرد: سخت ترین قسمت کار در حوزه سامانه ایران من در بخش تردد های درون شهری اتوبوس و مترو است؛ زیرا ممانعت برای ورود افراد آلوده یا واکسن نزده کار سختی است. یعنی وقتی پشت گیت ورودی مترو یک صف طولانی از مردم وجود داشته باشند که یکی از آن ها بیمار باشد، بستن گیت یا راه ندادن او در ورود و خروج، ایجاد اختلال می نماید. ما در پی راه های جایگزین هستیم تا افراد را در مکان های مختلف کنترل کنیم؛ زیرا فردی که سوار مترو می گردد همان کارمند یا شاغل صنفی یا نانوا و... است. در واقع کنترل افراد از سایر جهت ها صورت می گیرد تا ممانعت ورود را در آن قسمت ها اجرایی کنیم. اگر راهی پیدا کنیم که به وسیله بستن گیت ورودی نگذاریم افراد بیمار یا واکسن نزده وارد مترو و اتوبوس شوند، ضریب اطمینان افزایش خواهد یافت.

وی با ابراز امیدواری از اتصال وزارت ارشاد به سامانه ایران من تا پیش از شروع رسمی جشنواره فجر، توضیح داد: صحبت هایی پیرامون این موضوع شکل گرفته است و اگر در زیرساخت های فنی مسئله ای وجود نداشته باشد، ان شاءالله تا پیش از 12 بهمن سامانه ها متصل می شوند.

فرهادی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت به هیچ عنوان موافق استفاده 100 درصدی از ظرفیت سالن های سینما، تئاتر و کنسرت نیست، بیان نمود: یکی از اصول اساسی فاصله گذاری فیزیکی است که باید وجود داشته باشد. در واقع هنگام فروش بلیط به جز خانواده ها که کنار هم نشستن آن ها منعی ندارد، سایر افراد باید با فاصله از یکدیگر بنشینند تا احتمال انتقال بیماری کاهش یابد. در کشور های اروپایی هم که دز سوم واکسن را با درصد بیشتری نسبت به ما تزریق کردند، اکنون در حال رعایت این موضوع هستند و مثلا در ورزشگاه های ورزشی حتی با وجود باز بودن فضا، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت می نمایند.

او تاکید نمود: با توجه به سرمای هوا و بسته بودن فضای سالن سینما و تئاتر کار تهویه در تراکم جمعیت به راحتی انجام پذیر نیست که بتوانید با 100 درصد ظرفیت دو تا سه ساعت در سالن بنشینید و بیمار نشوید. به همین علت فاصله گذاری و عدم تکمیل ظرفیت سالن نکات حائز اهمیتی است. بعلاوه، استفاده از ماسک و تزریق واکسن از دیگر تاکیدات ما است. مهمترین نکته این است که در فضای بسته مدت زمان اقامت را کاهش دهیم و استفاده از ماسک را فراموش نکنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1318

به "شروط وزارت بهداشت برای برگزاری جشنواره فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط وزارت بهداشت برای برگزاری جشنواره فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید