شاخص پاسوز پالایشی ها و خودرو شد

به گزارش خیمه نیوز، خبرنگاران : در روزی که تعداد سهم های مثبت بازار از منفی ها بیشتر بود و شاخص هم وزن رشد کرد، افت قیمت غول های پالایشی و خودرویی موجب ریزش شاخص کل بورس شد.

شاخص پاسوز پالایشی ها و خودرو شد

به گزارش خبرنگاران، شاخص کل بورس پس از رشد 31 هزار واحدی روز شنبه، امروز در آخرین روز پائیز 5 هزار و 800 واحد پایین آمد و به سطح یک میلیون و 439 هزار واحد رسید. اما شاخص کل هم وزن و شاخص فرابورس رشد کردند. شاخص هم وزن با رشد 2 هزار و 578 واحدی به رقم 447 هزار واحد افزایش یافت و شاخص فرابورس نیز 251 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 688 واحد رسید.

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، 309 نماد معادل 44 درصد بازار صف خرید و 91 نماد معادل 10 درصد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت های پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس) مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) تعلق داشت و شرکت درخشان ایران (پدرخش)، شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی (وسخراج) و کاشی پارس (کپارس) بیشترین صف فروش را داشتند.

در 15 دقیقه ابتدایی شاخص کل 8 هزار واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 452 هزار واحد رسید. پس از آن روندی نزولی پیدا کرد و در خاتمه معاملات، 5 هزار و 870 واحد پایین تر از رقم دیروز ایستاد و به رقم یک میلیون و 439 هزار واحد رسید.

شاخص کل هم وزن 2 هزار و 578 واحد رشد کرد و در رقم 447 هزار و 827 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد 251 واحدی به رقم 19 هزار و 688 واحد رسید.

در خاتمه معاملات روز یکشنبه، 239 نماد رشد قیمت داشتند که 161 نماد بورسی و 78 نماد فرابورسی بودند. همچنین 222 نماد کاهش قیمت داشتند که 165 نماد بورسی و 57 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 49 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 46 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

در معاملات امروز فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، فخوز (فولاد خوزستان) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بزرگان سبزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. اما در سمت قرمزرنگ بازار، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، خودرو (ایران خودرو) و شتران (پالایش نفت تهران) بیشترین تاثیر را بر افت شاخص بورس داشتند.

امروز، بزرگان خودرویی و پالایشی با افت قیمت روبرو بودند و موجب ریزش شاخص کل شدند. 4 نماد پالایشی صندوق پالایش یکم، شپنا، شبندر، شتران و شبریز همگی کاهش قیمت داشتند و نمادهای خودرویی خساپا (سایپا)، خودرو (ایران خودرو)، خگستر (گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و خپارس (پارس خودرو) نیز افت قیمت داشتند.

رشد ارزش معاملات

در معاملات امروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار با رشد 2.3 درصدی به رقم 17 هزار و 496 میلیارد تومان رسید، ارزش معاملات خرد نیز 1.6 درصد افزایش یافت و به رقم 15 هزار و 310 میلیارد تومان رسید.

ورود پول های حقیقی

بورس در روز یکشنبه شاهد ورود 11 میلیارد تومان پول حقیقی بود. بیشترین ورود پول حقیقی را سهام شرکت بهنوش ایران (غبهنوش) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 101 میلیارد بود. پس از بهنوش، بیمه ملت (ملت)، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند (کمند) و فولاد خوزستان (فخوز) بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

امروز در سمت تقاضا، 85 درصد خریدها توسط معامله گران حقیقی و 15 درصد توسط معامله گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 85 درصد فروش ها توسط معامله گران حقیقی و 15 درصد توسط حقوقی ها انجام شد.

رشد عرضه های بازار

در خاتمه معاملات امروز ارزش صف های خرید نسبت به روز شنبه 15 درصد کاهش یافت و 2 هزار و 312 میلیارد تومان شد و ارزش صف های فروش به رقم 635 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به روز معاملاتی قبل 191 درصد بیشتر شده است.

عرضه و تقاضای بورس

در خاتمه معاملات یکشنبه، شرکت پتروشیمی بوعلی با صف خرید 449 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از بوعلی، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و وکبهمن (مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش به نماد کاما (شرکت باما) تعلق داشت که در خاتمه معاملات صف فروش 78 میلیارد تومانی داشت. پس از کاما، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و پدرخش (شرکت درخشان ایران) بیشترین صف فروش را داشتند.

فشار بزرگان مانع رشد شاخص؟

شستا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز یک شنبه شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام شستا 382 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، ایران خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، بانک تجارت و فولاد مبارکه در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات نهاده شدند.

خودرویی ها و بانکی ها صدرنشینان جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد 992 میلیون و 705 هزار و 258 سهم در صدر نهاده شده است. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار نهاده شد و رتبه سوم به سایپا تعلق داشت. بانک پارسیان و بانک صادرات نیز در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 705

به "شاخص پاسوز پالایشی ها و خودرو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص پاسوز پالایشی ها و خودرو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید