سکوت فوایدی دارد باورنکردنی و حیرت آور

به گزارش خیمه نیوز، فواید سکوت برای ذهن بسیار زیاد است باعث آرامش و صبر زیاد و خیلی تاثیرات مثبت دیگری در فرد می گردد.

سکوت فوایدی دارد باورنکردنی و حیرت آور

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، آیا می دانید سکوت چقدر برای ذهن شما مفید است؟ اگر روزانه یک برنامه معین و منظمی برای خلوت کردن با خود تدارک ببینید کارایی مغز خود را به طور شگفت آوری افزایش خواهید داد اما انجام چنین کاری در این سال ها کمی سخت به نظر می رسد. همه ما می دانیم که این عصر یکی از پرسروصداترین دوران تاریخ جهان است صدای اتومبیل ها، اتوبوس ها، کامیون ها در خیابان. صدای تلویزیون، موبایل، کولر، جاروبرقی در خانه و بسیاری موارد دیگر.

مطالعات زیادی در خصوص لزوم سکوت اجرا شده است و همچنین علم ثابت نموده است که سکوت مزایای بسیاری دارد که در این بخش از سلامت ، به 21 مزیت برجسته سکوت کردن می پردازیم .

1. افزایش آرامش

یکی از مهم ترین فواید سکوت این است که به شما یاری می کند آرام تر باشید. مطالعات نشان می دهند افرادی که بیشتر سکوت می نمایند، گرایش بیشتری به آرامش دارند و آن ها کمتر تحت تاثیر افکار و احساسات منفی قرار می گیرند و توانایی بهتری در تشخیص عوامل تاثیر گذار و عوامل بی تاثیر در زندگیشان دارند و از این رو افرادی که بیشتر سکوت می نمایند به نسبت دیگر افراد پیروز تر هستند .

2. درک بهتر احساساتتان

یکی از راه های درک بهتر احساساتتان سکوت کردن است و وقتی سکوت می کنید، اتفاقی که می افتد این است که با خودتان مکالمه می کنید، به عبارت دیگر شما درگیر مصاحبه با خودتان خواهید شد و این مصاحبه باعث می گردد که درک بهتری از احساسات تان کسب کنید و به این ترتیب باعث افزایش اعتماد به نفستان خواهید شد.

اعتماد به نفس ناشی از اعتقاد به خودتان به وسیله تفکر شخصی شماست و به همین دلیل است که سکوت می تواند بصیرت شما را تقویت کند.

3. شناخت بهتر خودتان

لائو تزو در خصوص شناخت بهتر خود یک نقل قول قدرتمند و معنی دار دارد: دانستن دیگران هوشمندی است و دانستن خود عقل واقعی است و تسلط بر دیگران قدرت است؛ تسلط بر خود، قدرت واقعی است.

افرادی که پیروز به دستیابی به نتایج خارق العاده ای در زندگی می شوند، افرادی هستند که خود را بهتر می شناسند و آن ها پتانسیل، قدرت و اشتیاق خود را می شناسند و به این ترتیب، می توانند از شخصیت خود برای به حدبیشتر رساندن نتایج دلخواهشان در زندگی استفاده نمایند.

وقتی خود را بهتر بشناسید، قدرت و ضعف تان را خواهید دانست و در نتیجه، قادر خواهید بود که کار های خود را به بهترین شکل ممکن به نتیجه برسانید و به پیروزیت دست یابید و بنابراین وقت خود را برای شناخت خود در سکوت بگذرانید.

4. بهبود یافتن آگاهی

هنگامی که سکوت می کنید آگاهی شما نسبت صحیح بودن و یا نبودن کارهایتان افزایش می یابد. هنگامی که از اتفاقات پیرامون خود آگاهی داشته باشید می توانید امور خود را به بهترین شکل ممکن کنترل کنید و راحت تر به اهدافی که دارید برسید. در این جهان، سر و صدا و حواس پرتی های زیادی وجود دارد. برای کشف بهتر خود و ارتقاء سطح آگاهی خود باید به سکوت و آرامش پناه ببرید.

5. ارتقاء بخشیدن خلاقیت

مطالعات نشان داده است که وقتی تنها هستید و در حالت سکوت قرار دارید، بیشتر با ذهن خود درگیر خواهید شد . شما در چنین شرایطی بیشتر با خودتان صحبت می کنید و به سوالاتی که از خودتان می پرسید پاسخ خواهید داد و در نتیجه خلاقیت خود را ارتقاء می دهید و بیشتر از مغز خود استفاده می کنید.

افرادی که وقت بیشتری را به تنهایی می گذرانند، گرایش بیشتری به خلاقیت دارند و بسیاری از دانشمندان مانند آلبرت انیشتین و اسحاق نیوتن خلاقیت خود را هنگامی که تنها بودند و درگیر تخیل خود بودند تقویت کردند و به اهداف خود دست یافتند.

6. کاهش یافتن استرس و اضطراب

تحقیقات نشان داده اند که وقتی افراد در سکوت هستند، قادر خواهند بود که سطح استرس و اضطراب خود را کاهش دهند. به همین دلیل پزشکان توصیه می نمایند که هنگام استرس و اضطراب ناشی از کار و زندگی، در محیطی آرام پیاده روی کنید .خالی نکردن استرس و اضطراب می تواند منجر به اعمال وحشتناکی مانند خودکشی گردد و بنابراین بهتر است با استفاده از این روش استرس خود را کاهش دهید.

7. سم زدایی ذهنی

سکوت کردن باعث خلاصی از شر همه افکار و انرژی های منفی می گردد و در جهانی امروز، مملوء از حواس پرتی ها و تاثیرات منفی است پس بهتر است با تمرین سکوت، ذهن خود را سم زدایی کنید . به همین دلیل است که مدیتیشن به تازگی از محبوبیت بالایی برخوردار است و راهی عالی برای تمرین سکوت و رهایی از بیماری های روانی خواهد بود.

8. افزایش صبر و شکیبایی

مطالعات نشان داده است افرادی که همواره در سکوت هستند تمایل بیشتری به شکیبا بودن دارند و شکیبا بودن در جهانی پر سرعت امروزی بسیار حائز اهمیت است . چنین افرادی در برخورد با شرایط تنش زا مانند گرفتار شدن در ترافیک سنگین و یا استرس ناشی از کار، شکیبایی بیشتری از خود نشان می دهند و وقتی تنها و ساکت باشید، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت و هنگامی که آرامش داشته باشید ، شکیباتر خواهید بود.

9. کاهش تنش عضلانی

احساس درد در اثر تنش عضلانی به دلیل نشستن طولانی مدت پشت میز محل کار امری کاملا متداول و طبیعی است و تنها کاری که باید در چنین شرایطی انجام دهید این است که در سکوت قدم بزنید.

این روش می تواند تنش عضلانی شما را کاهش داده و تاری دید تان را بهبود بخشد و به همین دلیل است که مدیتیشن اثرات درمانی زیادی دارد زیرا به شما یاری می کند که در سکوت به آرامش برسید و تنش های عضلانی تان را بهبود ببخشید.

10. گسترش چشم انداز ها

بله ، سکوت می تواند چشم انداز های شما را گسترش دهد.

آلبرت انیشتین گفت: منطق، شما را از نقطه A به نقطه B می رساند و تخیل، شما را به هرجایی که بخواهید می رساند. عمل در سکوت و تنهایی به شما این امکان را می دهد که شرایط خود را از منظری دیگر مشاهده کنید . شما به جای این که به یک مشکل از بیرون نگاه کنید ، می توانید مشکل ناشی از افکار خود را ببینید و این امر به شما در مسئولیت پذیری مسائلی که دارید یاری می کند و زمانی که مسئولیت اعمال خود را بپذیرید قادر خواهید بود که اوضاع تان را تغییر دهید.

11. صرفه جویی در مصرف انرژی

هنگامی که خوب می خوابید و صبح ازخواب بیدار می شوید، انرژی شما در کامل ترین حد خود قرار گرفته است و هرچه زمان می گذرد و کار می کنید، انرژیتان بیشتر صرف می گردد و به همین دلیل است که معمولا تا بعد از ظهر بیشتر مردم احساس خستگی و خواب آلودگی می نمایند زیرا بیشتر انرژی خود را صرف نموده اند.

یکی از راه های عالی برای شارژمجدد انرژیتان، سکوت کردن است و وقتی سکوت می کنید از انرژی کمتری استفاده می کنید، زیرا در حالت آرام و تحت تاثیر حواس پرتی کمتری قرار دارید و پس بنابراین اگر می خواهید دچار کمبود انرژی نشوید، بیشتر سکوت کنید.

12. یاری کردن به کشف اهداف جدید

بیشتر مردم این روز ها هیچ تصوری از آنچه که در زندگی خود می خواهند ندارند. این ویژگی به ویژه در جوانان بسیار مشهود است و این افراد از ندای درونی خود غافلند. با این حال، هنگامی که در سکوت هستید، بهتر و بیشتر به ندای درون خود گوش می دهید و این یک روش شگفت انگیز برای کشف آنچه که واقعا می خواهید است و به این ترتیب، شما هدف واقعی زندگی خود و آنچه که می خواهید انجام دهید را کشف خواهید کرد.

13. تمرکز بهبود بخشیده می گردد

یکی دیگر از مزایای سکوت کردن، افزایش تمرکز در انجام کارهای مختلف است و زمانی که سکوت می کنید، کمتر مستعد حواس پرتی خواهید بود و در نتیجه، در هنگام سکوت قادر خواهید بود که بهتر و متمرکز تر فعالیت های خود را انجام دهید .

14. رشد بهتر روابط

مطالعات نشان می دهند که سکوت باعث ایجاد روابط بهتر با افراد دیگر می گردد. البته این به معنای سکوت طولانی مدت نیست و این بدان معنی است که با آرام کردن خود و داشتن آرامش و صبر و شکیبایی، بهتر می توانید روابط تان با دیگران را اداره کنید .

15. توسعه یافتن اراده

اراده عامل مهمی است که معین می کند چگونه می توانید در زندگی خود پیروز باشید. افرادی که فاقد اراده هستند، در انجام کارها به راحتی تسلیم می شوند، از نظم انضباط کمتری برخوردارند و از تمرکز خوبی برخوردار نیستند و از طرفی دیگر، افرادی که از اراده بهتری برخور دارند، دارای نظم و انضباط بیشتری هستند و تمایل کمتری به تسلیم شدن دارند پس سکوت کردن به توسعه و رشد اراده شما یاری زیادی می کند .

16. یاری به تصمیم گیری بهتر

تحقیقات نشان داده است که سکوت کردن به دریافت تصمیمات بهتر و عقلانی تر یاری می کند. وقتی که سکوت می کنید می توانید به ندای درون خود بهتر گوش دهید و تصمیمی بگیرید که بعد ها از دریافت آن تصمیم پشیمان نشوید. وقتی سکوت می کنید، پاسخ واقعی آنچه را که می خواهید کشف خواهید کرد و تصمیم بهتری اتخاذ می کنید.

17. کاهش یافتن فرایند پیری

سکوت می تواند باعث رشد مغز گردد و سرعت فرایند پیری را کند کند . چنانچه در نمناک اشاره نموده ایم مطالعات انجام شده بر روی موش ها حاکی از آن است که روزانه دو ساعت سکوت می تواند منجر به رشد سلول های جدید مغزی گردد و وقتی مغز رشد کند، فرایند پیری کندتر خواهد شد و به همین دلیل است که سکوت برای سلامت روان بسیار حائز اهمیت است و هنگامی که مغز درگیر رشد و پیشرفت باشد، از بروز بسیاری از بیماری های روانی مانند افسردگی و آلزایمر جلوگیری می گردد.

18. درمان سردرد و میگرن

این مزیت دیگر سکوت است ، وقتی آرام باشید و سکوت کنید، عضلات شما در حالت آرامش قرار می گیرند و در نتیجه سردرد و میگرن بر طرف می گردد . در این شرایط، تنفس شما کند می گردد، ضربان قلب کاهش می یابد و آرامش عمیقی را تجربه خواهید کرد.

19. ایجاد هماهنگی بین روح ، ذهن و بدن

سکوت باعث ایجاد تعادل بین اعضای بدن و ذهن و روح انسان می گردد و امروزه بیشتر افراد دائما در عجله و تکاپو هستند و فراموش می نمایند که وقت خود را صرف پرورش روح و روان خود نمایند .

گاهی اوقات برای این که بهتر از پس مسئولیت ها و اهداف خود بربیایید، احتیاج است که متوقف شوید و اندکی تامل کنید و برای پیشرفت بیشتر، باید دید بهتری کسب کنید و مطمئن شوید که در راهی درست در حال حرکت هستید و سکوت کردن به شما این توانایی را خواهد داد.

20. زندگی کردن در لحظه

سکوت کردن به شما این امکان را می دهد که در لحظه حال زندگی کنید و درگیر اتفاقاتی که در گذشته افتاده و یا استرس اتفاقات آینده خود نشوید و از لحظه ای که در آن قرار دارید نهایت بهره را ببرید.

21. رسیدن به ثبات عاطفی بالاتر

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم سکوت این است که به شما در رسیدن به یک ثبات عاطفی مناسب یاری می کند. با استفاده از این روش، افراد کمتر عصبانی می شوند و کمتر تحت تاثیر احساسات منفی قرار می گیرند و به عبارت دیگر، سکوت منابع ذهنی شما را بازیابی می کند و روان تان را در حالت پایدار نگه می دارد و به این ترتیب قادر خواهید بود که از پس مسائل خود به راحتی برایید و در زندگی تصمیمات بهتری اتخاذ کنید.

با توجه به مزایای بی شمار سکوت کردن، می توانید به خودتان تمرین سکوت دهید و روزانه 15 دقیقه سکوت کنید و در صورت توان زمان آن را افزایش دهید که سکوت ابزاری قدرتمند برای کسانی است که به وسیلهه استفاده به موقع از آن آگاهند و بعد از چند هفته، به فوایدی که از این طریق عایدتان خواهد شد واقف خواهید بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 649

به "سکوت فوایدی دارد باورنکردنی و حیرت آور" امتیاز دهید

2 کاربر به "سکوت فوایدی دارد باورنکردنی و حیرت آور" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت فوایدی دارد باورنکردنی و حیرت آور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید