سالانه حدود 600 هزار نفر در شهر تهران، صاحب خانه می شوند

به گزارش خیمه نیوز، تهران (پانا) - معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با اشاره به ساخت سالانه بیش از 180 هزار واحد مسکونی در شهر تهران در قالب طرح تأمین مسکن استطاعت پذیر گفت با اجرای این طرح، سالانه حدود 600 هزار نفر از اقشار میانه و پایین جامعه، خانه دار می شوند.

سالانه حدود 600 هزار نفر در شهر تهران، صاحب خانه می شوند

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی با حضور در برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر در مورد امضاء تفاهم نامه شهرداری تهران با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور احداث 10 هزار واحد مسکونی در شهرتهران، گفت: این تفاهم نامه بر مبنای قانون جهش مسکن که مهرماه سال جاری به وسیله دولت ابلاغ شد و بخشی از سیاست های شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران است، امضاء شد که بر اساس آن، هفته آینده کلنگ احداث 4500 واحد مسکونی به زمین زده می گردد.

وی توضیح داد: شهر تهران یک عقب ماندگی 10 ساله در فراوری مسکن دارد، یعنی سال 90 در شهر تهران سالانه تقریباً 29 هزار پروانه ساختمانی صادر می شد اما به مرور زمان کاهش یافته و سال جاری به 5 هزار پروانه در سال رسیده، این در حالی است که تهران سالانه به حدود 150 هزار واحد مسکونی احتیاج دارد. همین موضوع و عوامل و متغیرهای متعدد دیگر از جمله طولانی بودن زمان صدور پروانه که رغبت به ساخت و ساز را کم نموده، موجب شدکه میانه قیمت مسکن از متری 2 میلیون و 100 هزار تومان در سال 90 به متری 33 میلیون تومان در سال 1400 برسد، لذا شهرداری تهران در این دوره تصمیم دارد، برای جبران این عقب ماندگی در تفاهم با نهادهای دولتی، عمومی، خصوصی، نیمه خصوصی و ... سالانه 180 هزار واحد مسکونی را در شهر تهران احداث کند که به همین دلیل تفاهم نامه ها وتوافق نامه های متعددی را به امضاء خواهد رساند.

تخصیص 2000 میلیارد تومان بودجه برای نوسازی بافت فرسوده

معاون شهردار تهران با اشاره به بودجه تخصیص داده شده برای اجرای این طرح، گفت: شورای شهر تهران در بودجه سال 1401، یک رقم 1500 میلیارد را برای نوسازی بافت فرسوده و 500 میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت های آن مصوب نموده است.

صارمی ادامه داد: مسئله کاهش فراوری مسکن در شهر تهران از سال 93 شروع شده که در این فرایند، مقدار فراوری سالانه مسکن از حدود 200 هزار واحد مسکونی به 60 هزار واحد رسیده و این کاهش فراوری، موجب افزایش قیمت مسکن شده است. شهر تهران به علت افزایش جمعیت ناشی از مهاجرت ها، زاد و ولد و... همیشه در معرض فشار تقاضای مسکن است اما کاهش عرضه طی سال های اخیر موجب اجاره نشینی 45 درصد تهرانی ها و رسیدن شاخص دسترسی مسکن به 65 سال شده است که این اصلاً آمار خوبی نیست. اکنون اگر ما بتوانیم سالانه حدود 200 هزار واحد مسکونی فراوری کنیم، تقریبا 600 هزار نفر از اقشار میانه و پایین جامعه خانه دار می شوند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: شهرداری تهران بر اساس تبصره 21 ماده 55 قانون شهرداری ها که سال ها مورد بی توجهی قرار گرفته بود، ملزم به تأمین مسکن برای دهک های پایین جامعه است و ما با استفاده از روش های گوناگون و بهره گیری از سرمایه بزرگ مردمی به امید خدا این مهم را طی 4 سال آینده به نتیجه خواهیم رساند.

حمیدرضا صارمی درخصوص محل احداث مسکن استطاعت پذیر گفت: بخشی از این خانه ها که طبق تفاهم نامه با سازمان ها و نهادهای مختلف اجرایی می گردد، در جنوب شهر تهران از جمله منطقه ها 18، 9 ، 21 و4 و بخش دیگر نیز در زمین های ذخیره نوسازی شهر تهران واقع در منطقه22 خواهد بود. رویکرد اصلی ما در این طرح بیشتر به سمت نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری است، چراکه اغلب دهک های ضعیف جامعه در این منطقه ها ساکن هستند و از این طریق شاهدکاهش فاصله شمال و جنوب شهر نیز خواهیم بود.

وی توضیح داد: سازمان نوسازی شهر تهران تولی گری بخش محدودی از ساخت و سازها در بافت فرسوده را بر عهده دارد و به طور کلی، مسئولیت اصلی شهرداری تهران در اجرای این طرح، پای کار آوردن نهادها و سازمان های مختلف و سازندگان برای اجرا است و رویکرد اصلی، مشارکت مردم، سازمان ها و نهادها و شهرداری تهران است، البته شهرداری تهران نیز زمین هایی را برای ساخت و ساز در اختیار سازندگان قرار می دهد، ضمن اینکه تسهیلاتی در ارائه پروانه و صدور مجوزها برای سازندگان درنظر گرفته است که می توان به کاهش صدور پروانه به 2 ماه اشاره نمود.

صارمی با اشاره به اینکه مسئله فراوری مسکن با کالاهای دیگر فرق دارد، اعلام کرد: اگر در زمانی با کمبود کالایی در کشور روبرو شویم، مدیران می توانند این موضوع را با اقداماتی از جمله واردات آن کالا، کاهش عوارض گمرکی و ... مدیریت نمایند اما مسکن، کالایی است که نمی توان آن را وارد کرد و احتیاجمند یک برنامه ریزی دقیق است.

وی ادامه داد: اکنون اقدامات لازم برای احداث سالانه حداقل 180 هزار واحد مسکونی در شهر تهران شروع شده است که با ساخت 30 درصد آن، شاهد مشارکت خود مردم و تاثیر آن بر بازار مسکن و اجاره خواهیم بود.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه سال 1401، سال مهمی در حوزه نوسازی بافت فرسوده خواهد بود، گفت: براساس تفاهم نامه ای که به زودی فی ما بین سازمان بهسازی و نوسازی وزارت راه و شهرسازی و شهردار تهران امضاء خواهد شد، قرار است برای نوسازی بافت فرسوده به ازاء هر واحد مسکونی 450 میلیون تومان وام با سود پایین و حدود 60 میلیون تومان ودیعه مسکن واگذار گردد که امیدواریم بتوانیم این مبلغ را به 120 میلیون تومان برسانیم که یکی از مهم ترین اولویت های ما در تأمین مسکن است.

وی افزود: بعلاوه بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران اگر سازندگان اقدام به تجمیع پلاک ها در بافت های ریزدانه و نفوذناپذیر نمایند، معابر به صورت رایگان محاسبه خواهد شد. مهم ترین هدف ما این است که بتوانیم در خود بافت فرسوده حدود 30 هزار واحد را نوسازی کنیم تا گشایشی در مسکن ایجاد گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1339

به "سالانه حدود 600 هزار نفر در شهر تهران، صاحب خانه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه حدود 600 هزار نفر در شهر تهران، صاحب خانه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید