دفعات مشاهده یوزپلنگ در ایران افزایش یافت

به گزارش خیمه نیوز، مدیر پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی گفت تعداد مشاهده این گونه جانوری نادر در منطقه ها زیستگاهی شمالی ایران افزایش یافته است.

دفعات مشاهده یوزپلنگ در ایران افزایش یافت

به گزارش ایرنا، هومن جوکار روز شنبه گفت: این مشاهدات بیش تر در منطقه میاندشت خراسان شمالی و توران در استان سمنان است و بیش تر مشاهدات مربوط به مادر و توله ها بوده که امیدواری زیادی برای آینده یوزها در ایران ایجاد نموده است.

وی با بیان این که از سال 91 تا به امروز آمار تازهی از تعداد یوزها در کشور ارائه نشده است، گفت: فصل تازه سرشماری ازاین گونه جانوری آغازشده که باید منتظر نتایج آن بود.

مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با اشاره به اجرای پروژه های مشترک مختلف از سوی سازمان ملل متحد در کشورمان گفت: می توان از ظرفیت اجرای این پروژه ها بهره برداری کرد هرچند که در حوزه مطالعات منطقه ای پیروز عمل شده اما در حوزه مشارکت مردم پیروزیت چندانی وجود نداشته است.

جوکار ادامه داد: از تلفیق مشارکت مردم در اجرای پروژه های بین المللی حفاظت از یوزها باید طوری برنامه ریزی کرد که در کنار حفاظت یوزها معیشت مردم هم به نحو مطلوب تأمین گردد.

وی با اشاره به این که یاری های تازهی از سوی سازمان ملل به این پروژه اختصاص نیافته است، گفت: در جست وجوی منابع تازه به غیراز سازمان ملل در حفاظت و ازدیاد نسل یوزپلنگ ها هستیم.

وی گفت: استاندار خراسان شمالی نیز قول یاری های زیادی به اجرای این پروژه داده و آینده مطلوبی برای ازدیاد این گونه جانوری در انتظار است.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بعلاوه گفت: خشک سالی های اخیر به طور مستقیم بر گونه یوزپلنگ در ایران تأثیر نداشته است، اما چون طعمه های یوز وابستگی زیادی به مراتع دارد می تواند تأثیر نامطلوبی داشته باشد.

وی اظهار کرد: برای مقابله با تهدیدات خشک سالی، آبشخورهای مصنوعی برای تأمین آب وحوش در منطقه ها حفاظت شده ایجادشده است.

منبع: ایرنا

منبع: دالاهو
انتشار: 9 دی 1401 بروزرسانی: 9 دی 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1491

به "دفعات مشاهده یوزپلنگ در ایران افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفعات مشاهده یوزپلنگ در ایران افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید