حمام ترکی چیست؟

به گزارش خیمه نیوز، اگر کشور ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کردید حتما در حمام های ترکی Turkish bath که در واقع نوعی جاذبه گردشگری به شمار می آید تنی به آب بزنید و بدنی نرم کنید. در واقع تا آن را تجربه نکنید متوجه نخواهید شد که تجربه آن برای شما خوشایند است یا ناخوشایند؛ بنابراین برای تجربه اول سعی کنید مکانی مناسب را از همه نظر انتخاب کنید تا تبدیل به خاطره ای به یاد ماندنی از سفر به ترکیه برای شما شود. اگر در هتل های یوآل و آل اقامت داشته باشید خدمات حمام ترکی و اسپا به شما ارائه می شود.

حمام ترکی چیست؟

حمام ترکی

در نگاه اول شاید حمام های ترکی شما را به یاد گرمابه های ایران (حمام هایی با سکوهای سراسری و خزینه آب در وسط) در زمان قدیم بیندازد و یاد و خاطره سفیداب، صابون مراغه و حمام های دامادی را برای شما زنده کند. حمام های ترکی شباهت بسکمک در ساخت و بافت به حمام های سنتی ایران و از نظر ظاهری به حمام های رومیان دارند. امروزه ترک ها با استفاده از احیای حمام ها و با مشت و مال های مخصوص خود و تبدیل حمام از مکانی تاریخی به مکانی سرگرمیی گردشگران بسکمک را به سوی خود جذب کردند. در واقع تاریخچه حمام ترکی به دوران رومیان باز می شود و در دوران عثمانیان نیز توسعه زیادی در منطقه آناتولی پیدا کرد.

حمام های ترکی نقشی بیشتر از یک حمام عادی که به آن برای تمیزی و رفع آلودگی مراجعه می کنند داشته و از آن جا که به نوعی محل تجمعات مردمی به شمار می رفت تبدیل به مکانی برای سرگرمی و سرگرمی، ملاقات های محبت آمیز و خانوادگی، پیدا کردن همسر و خواستگاری و یا حتی دشمنی و دسیسه علیه شخصی شده بود. امروزه در حمام های ترکی صدای موسیقی شاد ترکی به همراه دست و آواز و پایکوبی و خوردن نوشیدنی های خنک مراجعه کنندگان به چشم می خورد.

یکی از نکات جالب ساخت بنای حمام به وسیله معماران تازه کار بود تا اگر از پس این آزمون سر بلند بیرون آمدند معماری بناهای مهم تر و در نهایت مساجد (از معماران خبره در معماری آن استفاده می شد) به آن ها سپرده شود.

مراحل حمام ترکی

در بیشتر حمام ها برای راحتی بیشتر مراجعان 2 قسمت را به صورت مجزا و یا در سانس های جداگانه به خانم ها و آقایان اختصاص داده اند. پوشیدن یا درآوردن کامل لباس در اینجا بسته به انتخاب خود شماست. البته در این قسمت حوله ای نازک به نام لنگ یا پشتمال peştamal برای پیچیدن به دور کمر به فرد می دهند.

مرحله اول در حمام ترکی

مراجعه کنندگان در ابتدا وارد اتاقی که به آن کالداریوم caldarium یا در ترکی سیجاکیک sıcaklık می گویند، می شوند. این اتاق داغ و سراسر بخار با سیستم گرمایشی هیپوکاست hypocaust است که گرما را از کف زمین به سطح انتقال می دهد. در این مرحله مقداری روغن زیتون یا روغن های گیاهی بر روی پوست (در نقش سفیداب در حمام های ایرانی) ریخته می شود، بنابراین فرد وارد بخش داغ حمام شده، بر روی سنگ مرمر یا گوبک تاشی göbek taşı که بسیار گرم است و به دفع سموم به وسیله تعریق کمک می کند، دراز می کشد تا دلاک یا به زبان ترکی تلاک Tellak بیاید و کار را شروع کند.

دلاکان برای تعریق بیشتر چند کاسه (حامام تاسی Hamam Tası) آب داغ بر روی فرد می ریزند و برای لایه برداری کردن و اسکراب (جدا کردن لایه های مرده از روی پوست و اکسیژن رسانی به پوست) یا همان چرک کردن شروع به کیسه kese کشیدن پوست نرم شده بخار دیده می کند (احتمالا ایرانیان بیشتر از دیگران در این اتاق، خاطرات دوران کودکی خود از کیسه کشی های داخل حمام های عمومی را مرور می کنند) که در نهایت باعث شفاف شدن پوست می شود. دلاکان حرفه ای در این مرحله وارد میدان می شوند و مشت و مال و ماساژ جانانه ای را با نرم کردن استخوان ها نصیب فرد می کنند.

مرحله دوم در حمام های ترکی

اتاق گرم که تیپداریوم tepidarium نام دارد به وسیله سیستم گرمایش از کف یا هیپوکاست، گرما را به صورت ثابت و یکنواخت انتقال می دهد و به فرد استحمام کننده احساسی خوشایندی تزریق می کند. دلاک در این قسمت آب و صابون (استفاده از صابونی که بسیار کف بدهد) را درون ظرفی می ریزد. توبره لیف را درون ظرف کفی فرو می برد و بیرون می آورد و با فوت کردن در آن و چلاندن توبره لیف، کف را روی فرد می ریزد بعد از ماساژ با کف، لیف زدن نهایی را انجام می دهد. سپس ماساژ سر همزمان با شستشوی آن و در نهایت شستشوی نهایی صورت می گیرد.

مرحله سوم در حمام های ترکیه

فرد برای سازگار شدن با دمای محیط وارد اتاقی سرد به نام فیریجداریوم Frigidarium یا در ترکی سوگوکلوک soğukluk می شود تا منافذ باز شده پوست در 2 مرحله قبل را در این مرحله به وسیله آب سرد ببندد و لیفتینگ شود. این اتاق برای استراحتی کوتاه، چرتی سبک و نوشیدن آب میوه و یا چای در نظر گرفته شده است. در نهایت عمل خشک کردن با حوله های معمولی (معروف به قدیفه یا قطیفه میان ایرانیان) انجام می شود. طی کردن تمامی مراحل حمام تقریبا 2 ساعت به طول می انجامد.

نکات ضروری برای تازه واردان به حمام ترکی

اگر به این حمام ها وارد شدید دمپایی یا نعلین های چوبی برای جلوگیری از خطرات ناشی از سر خوردگی بر روی سنگ مرمر بپوشید. بعد از اتمام تمامی مراحل استحمام می توانید برای دیگران با گفتن صیحت لر اولسون Sıhhatler olsun (مانند گفتن صحت آب گرم بعد از حمام بین ایرانیان) طلب سلامتی کنید.

جالب است بدانید که معنی واژه دلاک در لغت نامه دهخدا به این شرح است: دلاک (دَل ْ لا) تن مالنده، مالنده، آنکه در حمام تن را مالش دهد. (از ذیل اقرب الموارد از تاج). آنکه در حمام اندام مردم را بمالد و کیسه کشد. (از غیاث) (آنندراج). مشت مال کننده که بدن را خالی یا با روغن مالش دهد. (لغت محلی شوشتر، نسخه خطی). آنکه در حمام اندام مالد و خدمت کند. (از شرفنامه منیری). آنکه در حمام شوخ تن دیگران با کیسه و جز آن پاک کند. مشت مال چی، کیسه کش، رنجبر،رنجبر حمام.

فواید ماساژ در حمام ترکی

برای ماساژ در حمام ترکی فواید زیادی نقل شده است که از جمله آن های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شادابی، شفافیت و جوانسازی پوست (افزایش تعریق در طول انجام فرآیند ماساژ می تواند باعث سم زدایی با دفع سموم اضافی بدن شود)، رفع گرفتگی و اسپاسم و خشکی عضلات و تسکین دردها و تنش های عضلانی، کاهش استرس و کمک به تن آرامی یا ریلکسیشن Relaxation و متعادل شدن انرژی، بهبود گردش خون در بدن (افزایش میزان خون پمپاژ شده به قلب در اثر بازتر شدن مویرگ ها)، بهبود شرایط تنفس، رفع اختلالات گوارشی و یبوست، کمک به افزایش کیفیت خواب و ...

معرفی حمام ترکی در استانبول

60 حمام از بین 237 حمام موجود در استانبول با استقبال از جانب گردشگران و مردم بومی قرار گرفته است که به معرفی چند حمام در این شهر می پردازیم.

حمام ایا صوفیه یا خرم سلطان

حمام ایا صوفیه خرم سلطان Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı در سال 1556 به وسیله میمار سینان Mimar Sinan طراحی و ساخته شد از قدیمی ترین حمام های ترکی در استانبول به شمار می آید که در سال های اخیر با احیای آن توانست گردشگران بسکمک را به خود جذب کند. قیمت ها با توجه به نوع خدمات ارائه شده متغیر هستند.

قیمت بلیط حمام ترکی خرم سلطان

بث تریتمنتز bath treatments بین 55 تا 160 یورو، ماساژ بین 40 تا 75 یورو به رزرو نیاز دارد.

ساعت کاری: هر روز از 8:00 تا 10:00

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتیح، میدان ایاصوفیه، جان کوتران

Address: Cankurtaran, Ayasofya Meydanı No:2, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

حمام کیلیچ علی پاشا در استانبول

حمام کیلیچ علی پاشا Kılıç Ali Paşa Hamamı که در واقع بخشی از مسجد و مدرسه بوده در سال 1580 به وسیله معمار سینان طراحی و ساخته شد.

قیمت بلیط حمام پاشای استانبول

ماساژ 290 تا 580 لیر، مراسم سنتی حمام برای بزرگسالان 390 لیر و برای بچه ها از 6 تا 12 سال 250 لیر

ساعت کار: هر روز 8:00 تا 23:30. خانم ها از ساعت 8:00 تا 16:00 (امکان آخرین رزرو ساعت 14:30) و آقایان از ساعت 16:30 تا 23:30 (امکان آخرین رزرو ساعت 10:30)

آدرس: ترکیه، استانبول، بی اوغلو، کمانکش کارا مصطفی پاشا

Address: Kemankeş Karamustafa Paşa, Hamam Sk. No:1, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

حمام ترکی چمبرلیتاش در استانبول

حمام چمبرلیتاش Çemberlitaş Hamamı به دستور مادر سلطان مراد سوم؛ نور بانو سلطان به وسیله معمار سینان در سال 1584

ساخته شد.

قیمت بلیط ورودی حمام ترکی چمبرلیتاش

حمام، اسکراب و ماساژ با روغن و کف 500 لیر، حمام سلف سرویس 200 لیر (در این قسمت همه چیز به عهده خود شماست از شست وشو گرفته تا به همراه داشتن مواد شوینده، لوازم شست وشو و حوله)

ساعت کاری: هر روز از ساعت 6:00 تا 12:00.

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتیح، وزیرحان، ملافناری

Address: Mollafenari, Vezirhan Cd. No:8, 34440 Fatih/İstanbul, Turkey

حمام میهریماه سلطان

حمام میهریماه سلطان Mihrimah Sultan Hamamı با معماری معمار سنان در سال 1565 به بهره برداری رسید. از ویژگی های این بنا طراحی به سبک معماری کلاسیک دوران عثمانی ست.

قیمت استفاده از حمام ترکی میهریماه

حمام 40 لیر، شامل اسکراب و ماساژ 70 لیر

ساعت کاری: هر روز از ساعت 6:30 تا 23:00 (خانم ها از ساعت 9:00 تا 20:00 و آقایان از ساعت 7:00 تا 23:00)

آدرس: ترکیه، استانبول، فوزی پاشا جادسی، کارا گمرک

Address: Karagümrük, Fevzi Paşa Cd. No:333 D:333, 34091 Fatih/İstanbul, Turkey

حمام تاریخی گالاتاسرای استانبول

حمام تاریخی گالاتاسرای Tarihi Galatasaray Hamami در سال 1481 به دستور بایزید دوم ساخته و در سال 1965 بازسازی شد. در زمان های گذشته سلاطین، حاکمان و وزرا از این حمام استفاده می کردند.

قیمت بلیط حمام ترکی گالاتاسرای

ورودی 20 لیر، ورودی با ماساژ 35 لیر

ساعت کاری: هر روز از ساعت 9:00 تا 21:00

آدرس: ترکیه، استانبول، بی اوغلو، تورناجیباشی جادسی، کول اوغلو

Address: Kuloğlu, Turnacıbaşı Cd. No:8, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

سخن خبرنگاران

آیا تا به حال از حمام های ترکی استفاده کردید؟ به نظر شما چه عواملی به جذب سرمایه و گردش پول در کشور کمک می کند؟ به نظر شما بهترین حمام های ترکی در کشور ترکیه کدام است؟ آیا تجربه حمام کردن و سابیده شدن به وسیله والدین خود را در حمام های قدیمی و سنتی در ایران داشتید؟

علاقمند هستید که در تورهای ارزان استانبول تور سرگرمیی به حمام های ترکی هم قرار بدهیم؟

در صورت تمایل خاطرات خود را با ما و سایر دوستان خبرنگارانی به اشتراک بگذارید.

منبع: فاینداتور
انتشار: 13 دی 1401 بروزرسانی: 13 دی 1401 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 1495

به "حمام ترکی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام ترکی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید