جشنواره فانوس در کشور چین

به گزارش خیمه نیوز، جشنواره فانوس یکی از معروف ترین جشن‌های کشور چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری چینی جشن گرفته می‌شود و نمادی برای پایان یافتن سال است.

جشنواره فانوس در کشور چین

جشنواره فانوس قدمتی بیش از 2000 ساله دارد که در روز 15 نخستین ماه سال قمری جشن گرفته می‌شود. در این روز مردم چین بر طبق رسم ردیف‌هایی از شمع را در جلوی خانه‌های خود روشن می‌کنند و هنگام شب، فانوس به دست، مسیری را پیاده طی می‌کنند. در گذشته، فانوس‌ها به شکل شکیل امروزی نبودند و تنها فانوسی که برای اشراف ساخته می‌شد، زیبا بود.

این جشنواره پس از جشنواره فصل بهار، اولین جشن مهم در کشور چین به شمار می‌رود و مهم‌ترین فعالیت شب‌های برگزاری این رویداد، تماشای فانوس‌های شگفت‌انگیز چینی به حساب می‌آید و چون تمام خانواده‌ها در این روز yuanxiao می‌خورند، به همین دلیل این جشن را جشنواره Yuan Xiao نیز می‌نامند. خوردن Yuanxiao که به tangyuan شهرت دارد، به بخش مهم و اصلی این جشنواره مبدل گشته است. این غذا کوفته درشت برنجی بوده که از آرد برنج آن را درست می‌کنند و داخل آن با مواد مختلف پر می‌کنند.

این جشن که به شما توصیه می‌کنیم با تور ارزان چین در آن شرکت کنید، بهترین جشن در بین جشنوراره‌های این کشور است. این جشن برای مردم چین به عنوان روز قدردانی برای ماه کامل درخشان و روز تجدید دیدار و هم‌بستگی خانواده‌ها است. افرادی که با چوب‌های بلند راه می‌روند، بندبازها، سکوهای سیار برای اجرای نمایش و برنامه‌های راهپیمایی، موسیقی و طبل‌کوبی از جاذبه‌های اصلی این جشنواره هستند.

این جشن بسیار پر شور و هیجان بوده و فانوس‌های تزئین شده را در خیابان‌ها آویزان می‌کنند، برنامه‌های آتش‌بازی ترتیب داده شده و غذاهای خوشمزه برای شام آماده شده و این جشنواره درواقع برای پایان یافتن سال و آغاز فصل بهار است. این جشنواره با تزئینات ساده به عنوان نشانه قدردانی از نخستین ماه کامل سال جدید آغاز می‌گردد.

تاریخچه جشنواره فانوس چین

در اوایل حکومت سلسله امپراتوری شرقی هان، امپراتور مین پیرو بودا بود و پس از اینکه فهمید تعدادی از راهبان، روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در معابد به نشانه ادای احترام به بودا فانوس روشن می‌کنند، دستور داد تمام معابد و خانه‌ها در آن شب فانوس روشن نمایند. این مراسم به تدریج در میان مردم به یک جشنواره مبدل گردید.

انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: kheimehnews.ir شناسه مطلب: 83

به "جشنواره فانوس در کشور چین" امتیاز دهید

4 کاربر به "جشنواره فانوس در کشور چین" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره فانوس در کشور چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید